https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-zlinske-zoo-se-narodilo-sest-mladat-kapybar-nejvetsiho-hlodavce-na-svete
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve zlínské zoo se narodilo šest mláďat kapybar, největšího hlodavce na světě

25.5.2024 21:44 | ZLÍN (ČTK)
Přirozeným domovem kapybar jsou bažinaté oblasti a močály v okolí velkých řek a jezer jižní Ameriky.
Přirozeným domovem kapybar jsou bažinaté oblasti a močály v okolí velkých řek a jezer jižní Ameriky.
Ve zlínské zoologické zahradě se narodilo šest mláďat kapybar, největšího hlodavce na světě. Je to nejpočetnější odchov v historii zlínské zoo, všechna mláďata zdárně prospívají, řekla mluvčí zahrady Romana Mikešová.
 
Mláďata přišla na svět na začátku dubna. První měsíc strávila s matkou v chovatelském zázemí. Nyní návštěvníci mohou celou skupinu vidět ve výběhu v jihoamerické oblasti u expozice Jaguar Trek. "Mláďata se mají čile k světu, matka se o ně vzorně stará," uvedl zoolog Václav Štraub. Zlínská zoo chová kapybary 35 let a úspěšně odchovala již 80 mláďat. Ještě nikdy se však podle Štrauba neodchovalo šest mláďat najednou.

"Pro samici je to náročnější. Musíme hlídat krmnou dávku, aby moc nezhubla, protože od ní pije šest mláďat, což je takové neobvyklé. Většinou máme tři, čtyři, teď je jich šest," uvedla chovatelka Ivana Jakšičová.

Mláďata při narození vážila kilogram až 1,5 kilogramu, nyní mají tři až čtyři kilogramy. "Jsou to nenáročná mláďata, fungují s matkou. Hned od prvního dne zkouší žrát to, co dospělí. Okusují mrkev, žerou seno či trávu, ale mateřské mléko potřebují," uvedla chovatelka.

Kromě chovného páru a letošních mláďat návštěvníci ve výběhu uvidí také tři odrostlá mláďata z předchozích let. V červnu se skupina přestěhuje do letní expozice v Amazonii, jejíž součásti je i velké přírodní jezero.

Přirozeným domovem kapybar jsou bažinaté oblasti a močály v okolí velkých řek a jezer jižní Ameriky. Vyskytují se od Panamy po severní Argentinu. Na hlodavce dorůstají úctyhodných rozměrů, v dospělosti se délka jejich těla pohybuje kolem 130 centimetrů a vážit mohou 70 až 80 kilogramů.

Kapybary se živí travinami, vodními rostlinami, výhonky mladých dřevin nebo ovocem. Výborně plavou. Na jedno nadechnutí vydrží pod hladinou až deset minut, ve vodě se i páří. Žijí většinou ve skupinách s jedním dominantním samcem. Dospívají v 15 měsících, v lidské péči se dožívají až 12 let.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist