https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-bedlive-sleduji-obri-ledovec-u-antarktidy-ohrozuje-faunu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci bedlivě sledují obří ledovec u Antarktidy, ohrožuje tučňáky a tuleně

14.12.2020 01:50 | LONDÝN (ČTK)
Ledovec nyní míří přímo na Jižní Georgii a v následujících dnech by mohl odlehlý ostrov zasáhnout.
Ledovec nyní míří přímo na Jižní Georgii a v následujících dnech by mohl odlehlý ostrov zasáhnout.
Oceánologové v posledních týdnech bedlivě sledují postup obří ledové kry nazvané A-68, která se pomalu posouvá k ostrovu Jižní Georgie v jižním Atlantském oceánu. Toto britské zámořské území je domovem milionů tučňáků, tuleňů a další subpolární fauny a flory. Pokud by ledový kolos narazil na pevninu či kontinentální šelf, mohl by je vážně ohrozit, píše agentura Reuters.
 

Obrovská masa ledu, která se odtrhla od antarktického ledovce Larsen-C v červenci 2017, se po dva roky sunula otevřeným mořem. Pak ji ale strhl největší mořský proud na Zemi, takzvaný Západní příhon. Ten ve směru hodinových ručiček obtéká Antarktidu. Ledovec nyní míří přímo na Jižní Georgii a v následujících dnech by mohl odlehlý ostrov zasáhnout.

S rozlohou 4200 kilometrů čtverečních je kra větší než Singapur nebo Lucembursko. O zhruba 700 kilometrů čtverečních také co do rozlohy převyšuje Jižní Georgii.

"Ve vědecké historii tu nikdy nebylo něco tak velkého, co by mířilo na Jižní Georgii," uvedl oceánolog Geraint Tarling z britského úřadu pro výzkum Antarktidy (BAS). "Za běžného stavu bychom očekávali, že se takové ledovce na otevřeném moři rozlámou," dodal.

Panují obavy, že se spodní část ledovce zadrhne o dno oceánu v mělčinách u ostrova a rozdrtí tamní podmořský život. Pokud uvázne na úbočí ostrova, může trvat až deset let, než led roztaje nebo se odlomí, varuje Tarling. Asi dvěma milionům tučňáků, kteří na ostrově žijí, by pak zatarasil přístup k moři, kde shánějí potravu pro svá mláďata. Rozpouštějící se sladká voda by zase způsobila, že moře bude nehostinné pro fytoplankton a další živočichy.

Postup takto obrovského ledovce mezi vědci podnítil debatu, zda je jeho odlomení následkem klimatické změny a jestli můžeme do budoucna očekávat víc podobných obrů. V nedávné minulosti se v moři okolo Antarktidy objevily i větší ledovce, přičemž ten největší pod názvem B-15 se rozkládal přes 11 000 kilometrů čtverečních. Od Rossova šelfového ledovce se odlomil v březnu 2000.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

14.12.2020 05:35
Lidi, pozorujte, měřte, ukládejte data. Bude to na dlouhou dobu poslední led, pak už bude jen teplo!
Odpovědět
VN

Vilém N

14.12.2020 07:29 Reaguje na Katka Pazderů
Myslíte ve smyslu, že Grónsku bude "zase" Greenland?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.12.2020 07:40 Reaguje na Vilém N
To nebylo nikdy. Ten název je zkomoleninou nějakého vikingského pojmu pro určitý druh mlhy, s něčím zeleným společného nic neměl.
Odpovědět
VN

Vilém N

15.12.2020 12:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Český výraz Grónsko je převzat z dánského Grønland, Zelená země. Zabralo mi to asi 3 vteřiny hledání.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.12.2020 07:41
Myslím, že zbytečně straší, při rychlosti pohybu všichni živočichové v klidu odejdou mimo palebnou dráhu a rozlámaná struktura se tuleňům bude spíše líbit.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

14.12.2020 17:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Neuvěřitelné, Vy nevěříte oceánologovi Geraintovi Tarlingovi z britského úřadu pro výzkum Antarktidy (BAS). A takový je to světový vědec!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.12.2020 07:47 Reaguje na Jiří Daneš
Samozřejmě věřím, ale osobně si myslím, že ten účinek nebude tak silný. Někdy se trochu změní význam překladem, někdy se uvádí silnější účinek kvůli vyznění celé informace, ale není to nic zásadního. Tohle žádný ekosystém nezničí.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist