https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-otestovali-setrnejsi-odber-krve-zviratum-pomoci-pijavek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci otestovali šetrnější odběr krve zvířatům pomocí pijavek

12.2.2022 15:00 | PRAHA (ČTK)
Pijavka lékařská patří do kmene kroužkovců, který se v minulosti hojně využíval k odebírání krve lidem. Pijavky jsou však podle AV téma i v současné medicíně.
Pijavka lékařská patří do kmene kroužkovců, který se v minulosti hojně využíval k odebírání krve lidem. Pijavky jsou však podle AV téma i v současné medicíně.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Mezinárodní tým vědců s českou účastí otestoval odběr krve zvířatům pomocí pijavek lékařských. Krevní vzorky, které pijavky nasají, lze podle vědců úspěšně použít pro rozbor k posouzení zdraví zvířat žijících v zoologických zahradách. Metoda by mohla přispět k šetrnější péči o druhy chované v zajetí. O výzkumu informovala Akademie věd ČR. Studii publikoval časopis Frontiers in Veterinary Science.
 

Tým pomocí pijavek odebral krev 67 zvířatům 11 různých druhů žijících v zoologické zahradě ve slovinské Lublani. Do studie odborníci zahrnuli jak velká zvířata, například lamu, kozu či zebru Chapmanovu, tak drobnější druhy - potkana či králíka.

"V předchozí studii jsme zjistili, že krev odebraná pomocí pijavek je vhodná pro kvalitativní analýzy, jako je analýza přítomnosti či nepřítomnosti protilátek proti patogenům," uvedl hlavní autor studie Pavel Kvapil, který v lublaňské zoo pracuje jako vedoucí veterinář. "Takto odebraná krev nám může prozradit důležité informace o zdravotním stavu zvířete, aniž bychom ho příliš stresovali," dodal. Klasická metoda odběru mnohdy vyžaduje znehybnění nebo anestezii zvířete. To může spustit těžký stres, při němž hrozí zranění nebo úhyn ošetřovaného zvířete.

Vědci do výběhu ke zvířeti vložili dřevěnou podložku s vyvrtanými dírami. V nich jsou umístěny nádobky s pijavkou překryté plátýnkem. Desku položí na místo, kde si zvíře lehá, a když ulehne, pijavky prokoušou plátno a začnou mu sát krev. I tato metoda má však podle týmu svá úskalí - pijavky jsou choulostivé, nemají rády slunce a preferují vlhké prostředí. Odběr se tedy pokaždé nepodaří.

"Do budoucna by bylo dobré otestovat metodu na více druzích zvířat a rozpracovat konkrétní metody aplikace pijavek bez nutnosti odchytu a znehybnění či anestezie odebíraných zvířat," dodal Oldřich Tomášek z Ústavu biologie obratlovců AV, který na výzkumu spolupracuje.

Pijavka lékařská patří do kmene kroužkovců, který se v minulosti hojně využíval k odebírání krve lidem. Pijavky jsou však podle AV téma i v současné medicíně. Zástupci akademie uvedli, že některé studie popisují využití pijavek například pro léčbu podlitin v důsledku zranění, v plastické chirurgii či po ortopedických zákrocích.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist