https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-potvrdili-ze-za-ubytkem-kosu-stoji-virus-usutu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci potvrdili, že za úbytkem kosů stojí virus Usutu

8.1.2019 13:18 | PRAHA (ČTK)
Za úbytkem kosů černých v České republice stojí virové onemocnění Usutu. Ilustrační snímek.
Za úbytkem kosů černých v České republice stojí virové onemocnění Usutu. Ilustrační snímek.
Vědci z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, Parazitologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR (AV ČR) a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy potvrdili, že za úbytkem kosů černých v České republice stojí virové onemocnění Usutu. Instituce to sdělily v tiskové zprávě. Původně africký virus přenášejí komáři, způsobuje onemocnění ptáků i lidí. Již dříve na pravděpodobnou příčinu úbytku kosů upozornili ochránci přírody.
 

Výzkumníci odhalili a izolovali virus Usutu u více než deseti kosů uhynulých koncem léta v Praze a Brně. Molekulárními metodami prokázali, že jde o různé genetické linie. "Zatímco kmeny viru detekované v Praze jsou příbuzné virům zachyceným v Německu, Belgii a Francii, v Brně byly prokázány kmeny geneticky podobné vzorkům z Rakouska a Maďarska," uvedl virolog z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR Václav Hönig.

Podle Českého svazu ochránců přírody kosi téměř vyhynuli v Praze a středních Čechách, přitom až do loňska byli podle dat o dlouhodobém výskytu jednotlivých druhů nejběžnějším ptákem zahrad. Virus v České republice, konkrétně v Brně, zachytili už v letech 2011 a 2012 výzkumníci Ústavu biologie obratlovců AV ČR také u uhynulých kosů.

U člověka se infekce většinou neprojeví, případně má lehkou formu v podobě teploty, únavy, někdy vyrážky či žloutenky. U pacientů s oslabenou imunitou ale byly zaznamenány i případy vážných infekcí centrálního nervového systému. Virus Usutu byl poprvé izolován v 50. letech v Africe, odkud se několikrát rozšířil do Evropy, kde způsobil lokální rozsáhlé vymírání kosů.

"Ačkoliv je virus schopen nakazit relativně široké spektrum ptačích druhů, kosi a sovy jsou k této infekci obecně velmi citliví a infekce u nich často končí smrtí. Pokud však jedinec nákaze nepodlehne, získá imunitu, která ho před opakovanou infekcí chrání," vysvětlila Lada Hofmanová z Veterinární a farmaceutické univerzity.

Přestože v minulém desetiletí toto onemocnění způsobilo výrazný pokles populace kosa černého například v Německu, Nizozemsku, Španělsku, Itálii, Rakousku nebo Maďarsku, dosud nikdy rozšíření viru nezpůsobilo vyhynutí určitého ptačího druhu.

opm rot


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

mm

matka2deti matka2deti

8.1.2019 19:14
takže kdokoliv může být nakažen a jen si tu hrajeme na to, že lidem virová infekce neubližuje? A přitom u ptáků, lépe připravených na infekce přírody, než my lidé, způsobí decimaci a velký úhyn? Takže jak se onemocnění projevuje u lidí, když si jej nikdo z našich odpovědných pracovníků nevšímá?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist