Vědci vyvinuli průhledné solární články. Elektřinu budou vyrábět i okna
2.8.2012 02:01 | PRAHA
(Ekolist.cz)

Vlevo je kus obyčejného skla, vpravo je průhledný solární článek
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Rui Zhu / ACS
Panely se vyrábějí z polymeru, jsou lehké, ohebné a lze je vyrábět ve velkém za nízkých nákladů, tvrdí trojice vědců Yang Yang, Rui Zhu a Paul S. Weiss.
Předchozí verze solárních panelů z polymerů měly řadu nedostatků. Ty se teď zřejmě podařilo odstranit. Nový typ panelů pracují tak, že pohlcují především infračervené světlo, tedy tu část světla, která není lidským okem viditelná.
Článek je pro lidské oko z 66 procent průhledný. Průhledné jsou i vodiče, vyrobené ze směsi stříbrných nanovláken a nanočástic oxidu titaničitého. Nahrazují tak neprůhledné kovové elektrody, využívané v minulosti.
Vědci předpokládají, že jejich solární panely najdou uplatnění jak v „chytrých“ oknech, tak u přenosné elektroniky.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Myslim, - 3. 8. 2012 - Arimatejskýživotost organických polymerů vystavených UV záření je dostatečná a ověřená - viz bezpečnostní fólie na okna (které také nejsou zrovna zadarmo). Pokud by ty solární články byly schopny zvýšit dostatečně nerozbitnost oken (tzn.nahradily by bezpečnostní a reflexní fólii nebo pokovení)a nebyly o moc dražší než tyto úpravy, tak by byly zvláště pro majitele administrativních budov se skleněnou fasádou v podstatě zadarmo (a navíc by zlepšily čitelnost monitorů za slunečných dnů, což je u většiny skleňáků docela problém řešitelný jen žaluziemi, které ovšem zase ruší efekt prosklení a taky nejsou zadarmo). Prostě samá pozitiva a životní jistoty, už aby to bylo na trhu a ne jen na ekolistu:) |