https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-z-ceitec-pracovali-na-vyzkumu-ktery-muze-zlepsit-odolnost-rostlin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci z CEITEC pracovali na výzkumu, který může zlepšit odolnost rostlin

6.5.2023 01:01 | PRAHA (ČTK)
Způsob fungování expansinů, tedy bílkovin, které se podílejí na růstu rostlin, odhalili vědci z brněnského institutu CEITEC Masarykovy univerzity. Ve spolupráci s kolegy z dalších čtyř zemí vypracovali studii, kterou publikoval vědecký časopis Plant Psychology. Výsledky výzkumu by mohly pomoci zvýšit odolnost rostlin vůči stresu.
 

Vědci ze skupiny vedené Janem Hejátkem sledovali vliv expansinu na kořenech huseníčku rolního. "Prodlužování buněk je zásadní procesem umožňujícím růst rostlin. Na rozdíl od živočichů jsou ovšem rostlinné buňky ohraničeny buněčnou stěnou, která zvětšování rostlinných buněk omezuje. Expansiny jsou bílkoviny, které umožňují rostlinným buňkám expandovat rozvolněním struktury buněčné stěny," uvedl institut.

První expansiny byly sice objeveny před 30 lety, jak ale fungují, dosud nebylo známo. Vědci z CEITEC zkoumali, jak ve kterých částech rostliny expansiny vznikají, jak je jejich tvorba kontrolována rostlinnými hormony a jak ovlivňují růst rostliny.

"Zjistili, že pro různé části kořene jsou typické různé typy expansinů a jako první na světě ukázali jejich lokalizaci do specifických oblastí stěn různých buněčných typů živých rostlin. Pomocí nové techniky, takzvaného Brillouinova zobrazování, zjistili, že po zvýšení produkce jednoho z typů expansinů byly buněčné stěny kořene tužší a méně rostly. Toto velmi překvapivé zjištění bylo v rozporu s původní hypotézou, která předpokládala pravý opak," uvedl institut.

Vzhledem k tomu, že expansiny se podílejí také na reakci rostlin na různé druhy stresu, předpokládají vědci, že by jejich zjištění mohla přispět ke zvýšení výnosů plodin poté, co se zvýší jejich odolnost proti stresu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist