https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-zkoumaji-vliv-setrneho-hospodareni-na-ptactvo-v-praze-a-v-okoli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci zkoumají vliv šetrného hospodaření na ptactvo v Praze a v okolí

7.5.2021 15:13 | PRAHA (ČTK)
Praha loni na jaře spustila pilotní projekt šetrného hospodaření, v němž nabídla k pronájmu 398 hektarů svých zemědělských pozemků.
Praha loni na jaře spustila pilotní projekt šetrného hospodaření, v němž nabídla k pronájmu 398 hektarů svých zemědělských pozemků.
Vliv změny hospodaření na stav ptactva zkoumají vědci na stovkách hektarů půdy v majetku hlavního města Prahy. Tým sleduje ptáky v polích, kde se hospodaří šetrným způsobem i na konvenčně obstarávaných plochách. Opatření byla zavedena loni. Na výzkumu spolupracují odborníci z České společnosti ornitologické (ČSO), Akademie věd ČR (AV) a České zemědělské univerzity v Praze (ČZU).
 

Praha loni na jaře spustila pilotní projekt šetrného hospodaření, v němž nabídla k pronájmu 398 hektarů svých zemědělských pozemků. Jako podmínky město stanovilo například zmenšení půdních bloků na nejvýše pět hektarů či jejich rozdělení mezemi. Meze pak mají být zatravněny, nebo osázeny stromy a keři, na polích by měla být půda co nejdéle pokrytá vegetací. K dalším požadavkům patří střídání plodin a zákaz využívání pesticidů a průmyslových hnojiv.

Město si od změn slibuje, že se na pole vrátí příroda i druhy zvířat, které intenzivní zemědělství z polí vytlačuje. A právě na mapování dopadu nových opatření se zaměřil výzkumný tým, který zajímá, zda se změní druhové složení i početnost ptáků. Podle ornitologa Petra Voříška je cílem také doporučit úpravu způsobu hospodaření, pokud by se ukázalo, že je potřeba.

Voříšek ČTK řekl, že výzkum se týká celé plochy vymezené pro šetrné postupy. "Od magistrátu jsme loni dostali mapu polí, kterých se to týká. A na všech těch polích to děláme. Některá z polí do projektu nešla, protože se tam pozemky měnily, myslím že kvůli stavbě metra. Ale to už ignorujeme a mapujeme na všem, na čem jsme se dohodli," uvedl vědec s tím, že kontrolní, běžně obhospodařovaná plocha, je zhruba stejně rozsáhlá.

Stavy ptactva vědci mapují pomocí vlastní aplikace. Ptáky pozorují na jaře, v čase hnízdění, i v zimě, kdy by za ideálního stavu měli ptáci na polích nalézat potravu, která jim pomůže zvládnout toto období. Loni před počátkem projektu, během hnízdění, vědci spočítali na obou typech ploch celkem 55 ptačích druhů a 667 jednotlivých ptáků. Voříšek ČTK řekl, že data z letošní zimy zatím nejsou vyhodnocena. Výzkumný projekt je zatím vyjednán do konce letošního roku, podle ornitologa však bude určitě třeba prodloužení.

"Sledování je samozřejmě třeba dělat podstatně delší dobu, ta opatření začínají. Takže letošním roce budeme velmi těžko pozorovat nějaký efekt," uvedl. "Navíc letošní jaro je velmi specifické, protože je chladné, takže to může s těmi výsledky taky zahýbat. Určitě budeme jednat s magistrátem, aby sledování bylo delší dobu. Je to i v jejich zájmu, protože za takto krátkou dobu se to dobře vyhodnotit nedá," dodal.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PB

Petr Blažek

7.5.2021 16:55
Tento článek je pouze reklama na pražské zelené. Jestliže by chtěli vědci něco zkoumat tak mají v celém podhůří tisíce hektarů v tzv. ekozemědělství, kde by tyto změny měly být podstatně výraznější. Ale doposud jsem nezaregistroval jediný výstup na toto téma.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.5.2021 17:25
Na to, aby bylo dost zpěvného ptactva, je potřeba dost zeleně, a né nechat všechno zastavět kancelářema, velkoskladama + likvidovat predátory/toulavé kočky v prvé řadě.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

7.5.2021 17:50 Reaguje na smějící se bestie
Toulaví predátoři tady byli vždycky na ně bych to neházel.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.5.2021 18:20
Chtělo by se k tomu říct víc než to, že ne celý den je člověk v kuchyni nebo obchodě:-)) Holubi, kurovití, krkavcovití a dravci se budou vyskytovat tam i tam (při přeletech) a i na konvenčním poli bývá potrava či klid pro odpočinek. Významný rozdíl bude při výskytu keřů, kde budou pěnice, ťuhýci, stranadi, polňáci, koroptve, bažanti aj. A ano, vliv biologické ochrany má zasadní význam, někteří by o tom mohli vyprávět. Kontrolní otázka: který dravčík vyčistí krajinu od cca 700 pěvců za rok?-) A nejen ptáci by se měli počítat, ale i jejich potrava, neboť na poli bez pesticidů by jí mělo být více...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

9.5.2021 08:49
Stačí se podívat do historických map Prahy a okolí a každý pochopí, proč
je stav takový, jaký je a kam směřuje další vývoj. Jsem zvědav, jak dlouho
přežijí nové meze a kdy je nahradí domečky a vyholené trávníky, či nové
sklady a obchodní centra. V takto změněné krajině nebude pro přežívající druhy zvířat místo a přežijí pouze ty, které se přizpůsobí soužití s lidmi.
Druhová pestrost tak poklesne ještě více a nezastaví to ani takové plány. Více obyvatel, více pohybu lidí ve volné krajině i se psy, na kolech,
v autech a méně klidu pro ptáky a jiná zvířata. Centralizace vytváří obří
velkoměsta a Praha je zatím ve srovnání s jinými slabý čajíček. Tato je
ten hlavní problém.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist