https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedkyne-lava-z-erupce-na-islandu-tryskala-oproti-predchozim-erupcim-rychleji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědkyně: Láva z erupce na Islandu tryskala oproti předchozím erupcím rychleji

21.12.2023 01:25 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Láva z erupce sopky, která začala soptit v pondělí na jihozápadě Islandu, tryskala v porovnání s předchozími erupcemi v této oblasti mnohem rychleji. ČTK to řekla Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu AV ČR. Sopka bude podle ní pravděpodobně soptit i nadále. Předpovědět, jak přesně se bude sopka chovat, je podle ní téměř nemožné. Rychlost, s jakou vyvrhuje lávu, se v čase mění, všechny prognózy se tak musí chápat jako odhady a hypotézy. Zatím není ze sopky podle vědkyně žádné velké množství sopečného prachu, u tohoto typu sopky to pravděpodobně ani nehrozí. Větším nebezpečím mohou být toxické sopečné plyny, které monitorují tamní úřady.
 

"Oproti předchozím erupcím v této (sopečné) oblasti, která se probudila v roce 2021 po zhruba 6000 letech, byla rychlost výlevu co do objemu lávy mnohem vyšší," uvedla vědkyně. Při erupci se vytvořila dlouhá puklina, z níž tryskalo 100 až 200 metrů krychlových lávy za sekundu. Například při erupci v roce 2021 tryskalo sedm metrů krychlových lávy za sekundu, v roce 2022 to pak bylo zhruba 30 metrů krychlových a dříve letos to bylo asi 20 metrů krychlových lávy za sekundu. Intenzita nyní zeslábla, podle islandského meteorologického ústavu by se ale mohly v puklině otevřít další magmatické komíny.

Sopka vybuchla v pondělí pozdě večer na poloostrově Reykjanes. Stalo se tak po týdnech otřesů půdy v regionu, které vedly v listopadu k evakuaci více než 3000 obyvatel rybářského města Grindavík. Podle místních úřadů je erupce výrazně větší než minulé případy v této vulkanicky aktivní oblasti. "Například seismická aktivita a měřená deformace zemského povrchu, které doprovázely formování magmatické žíly již od listopadu dávaly tušit, že hrozí sopečná erupce, ale do poslední chvíle nebylo jasné jestli, kdy a kde přesně k výlevu dojde," řekla vědkyně.

Všechny tři předchozí erupce podle vědkyně jednoznačně náležely k sopečnému komplexu Fagradalsfjall, zatímco ta současná aktivita je na pomezí Fagradalsfjallu a komplexu více na východ Eldvörp-Svartsengi. Ten byl podle ní aktivní naposledy ve 13. století. "Přestože jednotlivé vulkanické komplexy poloostrova Reykjanes se vzájemně ovlivňují a je otázka jak moc je lze oddělit, může příslušnost k jinému vulkanickému tělesu znamenat i jiný charakter erupce. Nicméně na to si zase musíme počkat, nikdo nedokáže odhadnout, jak se to bude dále vyvíjet," uvedla Doubravová.

Největším nebezpečím výbuchu sopky je podle vědkyně poničení infrastruktury a staveb v Grindavíku nebo geotermální elektrárně Svartsengi či lázní Modrá laguna zalitím lávou. Dalším možným nebezpečím je zamoření ovzduší toxickými plyny, pokud by byl nepříznivý vítr, mohl by být jejich dosah podle vědkyně značný.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist