https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedra-ohrozuji-ryby-chovatele-snizuji-krmne-davky-a-provzdusnuji-rybniky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vedra ohrožují ryby, chovatelé snižují krmné dávky a provzdušňují rybníky

15.8.2024 11:38 | BRNO (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Vysoké teploty, které tento týden dosahují k 35 stupňům Celsia, jsou kritické pro ryby, obzvlášť když vedra trvají déle. Ohrožuje je zejména nedostatek kyslíku a rybáři moc šancí, jak rybám pomoci, nemají. Menší rybníky lze provzdušňovat a také lze výrazně snížit krmení, aby se maximálně zpomalil rybí metabolismus, shodují se v odpovědích pro ČTK ředitelé dvou největších rybářských podniků v Jihomoravském kraji.
 
"A taky se chodíme modlit do kostela," poznamenal v nadsázce ředitel Rybníkářství Pohořelice Roman Osička s tím, že žádné další možnosti, jak ryby chránit, rybáři nemají.

Zatímco Pohořeličtí si letošní podmínky až do minulého týdne poměrně chválili, v Rybářství Hodonín už pociťují více než měsíc problém s menším množstvím vody, řekl ředitel Jiří Janoštík. Letošní srážky jsou totiž regionálně velmi nevyrovnané. Hodonínští navíc mají středisko nejen na Hodonínsku, ale také v Dolním Benešově na Opavsku a na Slovensku. "Krmné dávky už snižujeme delší dobu, stejně tak provzdušňujeme, kde to jde. Musíme teď přečkat nejhorší období, teď je jeho vrchol," řekl Janoštík.

Zatímco Hodonínští zatím větší ztráty nepočítají, v Pohořelicích mluví o stovkách kilogramů uhynulých ryb. Situace se liší rybník od rybníku podle toho, jak velký má přítok, zda je například pod čistírnou odpadních vod, záleží na jeho velikosti. Ještě hůře jsou na tom nyní dravé ryby, které potřebují větší množství kyslíku než býložravé.

Jednou z možností je také v krajním případě přelovení rybníku a umístění osádky do rybníku s lepšími podmínkami. "Už jsem tyto návrhy slyšel, ale teď to v těch největších vedrech ani dělat nemůžeme," poznamenal Janoštík.

Pro chovatele na jižní Moravě nejsou vlny veder ničím novým a podobné situace nastaly už v některých minulých letech. S postupující klimatickou změnou, která přináší růst průměrné teploty a tedy také počet dnů s teplotami nad 30 stupňů, se podmínky k chovu ryb zhoršují.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

15.8.2024 12:22
Jižní Morava už není pro chov kaprovitých ryb vhodná.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

15.8.2024 15:58 Reaguje na Michal Uhrovič
Ale je, kapr toho vydrží.... Měli by dávat menší obsádky a méně krmit, i když to není samospasitelné. A taky víc řvát kolem čističek. To hlavně co se týče fosforu.
Odpovědět
VK

V. Kolar

15.8.2024 22:34 Reaguje na Slavomil Vinkler
jj kapr toho vydrží dost. Plus rybníkáři by tedy měli i méně hnojit a hlavně teda i krmit. Obojím si brzo zadělávají na anoxii v létě...
Můj starší komentář zde:
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vojtech-kolar-ano-kvalitu-vody-v-rybnicich-zhorsuji-cistirny-odpadnich-vod.jenze-rybari-take
Odpovědět
PE

Petr Elias

16.8.2024 10:29
Nesmysl! Oteplování má jen a pouze přínosy!
Odpovědět
IP

Ivo Přikryl

16.8.2024 12:31 Reaguje na Petr Elias
Tady nejde o oteplování, ale o několik teplých letních dnů. V Rumunsku, Bulharsku, Izraeli žijí kapři spokojeně při trvale vyšších teplotách a dosahují se tam mnohem vyšší výnosy než u nás.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.8.2024 16:30
Problém je už na přítocích, odkud přichází s vodou přemíra živin. Pak to jejich hromadění v bahně, které se neodtěžuje a taky to, že se neodstraňuje z vody ještě živá biomasa rostlin. Ta sice živiny přijímá, ale při svém odumírání je zase vodě vrací. Takový plovoucí kombajn by biomasou zásobil kompostárnu a na podzim by bylo čím hnojit pole. Kdysi dávno jsme chovný
rybník po částech v zimě čistili tak, že po vypuštění a zámrazu jsme kry
bahna a kořenů rákosu těžili a vyváželi na hromady mimo rybník. Na jaře
je hospodář osadil dýněmi a na podzim je každému brigádníkovi vnucoval.
Tehdy jsme si sami pro takový kompost jezdili, dokud nezakázali rákos
likvidovat ochranáři. Jaká likvidace rákosu, když tam stejně po čase
narostl nový, ale s kořeny cca o 20 cm hlouběji. To bylo těch 20 cm
bahna a rozkládající se biomasy. V zimě se mnohde načerno rákos pálil
na stojato a co shoří nezahnívá. Na jaře narostl komplet nový a tak
dokola. Dnes je i to zakázáno a dokonce mnohde zakazují i býložravé
amury, aby rákos a rostliny nespásali. Živiny z rostlin se uloží v
rybím mase a s ním se natrvalo z rybníka odstraní. Bez toho ale pouze
stále v rybníce kolují a s novými narůstají. Jó a v létě 1x a na podzim
podruhé se v broďácích kosily rostliny kosou až u dna a po vyplavání
na hladinu šly do kompostu taky. Pod ledem pak nezahnívaly a methan
nedusil v zimě ryby. Ale fuj, zase tu vzpomínám práci, která nevoní
a tak je lépe vymýšlet zástupné příčiny kyslíkových deficitů. Nejlépe
je nic nedělat a vymluvit se jako u lesů na globální oteplování!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist