https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/velke-elektrarny-v-pardubickem-kraji-zatim-neziskaly-vyjimku-pro-dalsi-provoz
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Velké elektrárny v Pardubickém kraji zatím nezískaly výjimku pro další provoz

8.4.2021 11:06 | PARDUBICE (ČTK)
Obě velké elektrárny v Pardubickém kraji, ve Chvaleticích i v Opatovicích nad Labem, požádaly o výjimku z této normy pro oxidy dusíku a rtuť.
Obě velké elektrárny v Pardubickém kraji, ve Chvaleticích i v Opatovicích nad Labem, požádaly o výjimku z této normy pro oxidy dusíku a rtuť.
Foto | Michal Louč / Wikimedia Commons
V polovině srpna vstoupí v účinnost zpřísněné emisní limity pro velká spalovací zařízení. Obě velké elektrárny v Pardubickém kraji, ve Chvaleticích i v Opatovicích nad Labem, požádaly o výjimku z této normy pro oxidy dusíku a rtuť. Zatím nezískaly pravomocná rozhodnutí a není jasné, jak budou postupovat, pokud se jim to včas nepodaří.
 

"Věříme, že po dvou letech vyřizování žádosti o výjimku se už všechno řádně prověří. My budeme úřadům poskytovat maximální součinnost. Do spekulací se nebudeme pouštět," řekl ČTK mediální zástupce Elektrárny Chvaletice Petr Dušek.

Podobně se vyjadřují i zástupci druhé elektrárny. "Nyní o žádném hypotetickém scénáři spekulovat nechceme a věříme ve správný postup a rozhodnutí odpovědných orgánů," odpověděla na dotaz ČTK mluvčí Elektrárny Opatovice Hana Počtová.

Podle ministerstva životního prostředí povolující krajský úřad zajistí, aby byly závazné podmínky integrovaného povolení v souladu se závěry o nejlepších dostupných technikách, nebo aby byla udělena výjimka. "Dále musí zajistit, aby provozovatel zařízení byl povinen tyto podmínky dodržovat," uvedla Dominika Pospíšilová z tiskového oddělní ministerstva. Zda provozovatel bude muset kvůli plnění předepsaných požadavků regulovat či omezovat výrobu, bude podle ní záležet na jednotlivých případech.

Elektrárna Chvaletice požádala o výjimku z emisních limitů pro oxidy dusíku a rtuť před více než dvěma lety. Argumentovala tím, že kvůli malému snížení emisí by musela vynaložit nepřiměřeně velké náklady na investice do technologií. Pardubický kraj výjimku elektrárně udělil, následně ji však ministerstvo životního prostředí zrušilo. Rozhodování o celé věci bylo poté kvůli možné podjatosti pardubického hejtmanství přeneseno na krajský úřad v Olomouci. Jím vydanou výjimku ministerstvo letos v březnu znovu zrušilo. Elektrárna Opatovice o podobnou výjimku požádala loni na podzim. Ministerstvo delegovalo posouzení na krajský úřad v Jihlavě, který zatím nerozhodl.

Laura Otýpková z právnické organizace Frank Bold, která proti výjimkám vystupuje, považuje vydání pravomocných rozhodnutí do poloviny srpna za nereálné. "Muselo by být do té doby rozhodnuto případně i o odvolání proti výjimce, což lze stěží stihnout. Nevíme ale, jaké jsou reálné možnosti provozovatelů, co už vlastně zařízení v současnosti plní a jak lze provoz eventuálně upravit," řekla ČTK.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

8.4.2021 14:07
Obávám se, že soudruhům stále nedochází, že uhlí končí i když budou kličkovat, jak celé hejno zajíců.
Jenže jim nedochází ani to, že mastodont v Dukovanech to nevyřeší, i kdyby ho postavili (což je dost iluzorní idea).
Takže co nám schází?? Do OZE nepůjdou z ideologických důvodů a plyn to nevyřeší. Doporučil bych všem, kdo aspoň trochu můžou, aby stavěli domácí fve, ostatní budou za pár let v dupě.
Odpovědět
ig

8.4.2021 15:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Mám generátor a pak ještě jeden z vojenského výprodeje, na to jak má velký motor má celkem malý výkon, ale zase je vícepalivový, jede prý i na líh nebo stolní olej. To je lepší než fve, které moc nefungují v noci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.4.2021 17:15 Reaguje na
A když je nejhůř, jede to na močůvku se senkruvni, ale v pohodě na vodu z potoka. Akorát to pak trochu žere..............
Odpovědět
JK

Jaroslav Kořínek

9.4.2021 10:45 Reaguje na Pavel Hanzl
A když bude ještě hůř - zvýšíme dovoz uhlí z Austrálie.
Odpovědět
M

Miloš Volenec

8.4.2021 17:06
Dětmarovice přezbrojují na plyn.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.4.2021 18:50 Reaguje na Miloš Volenec
A ten plyn budou těžit kde?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

8.4.2021 19:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Samozřejmě ve vašem milovaném Rusku :-)
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

9.4.2021 09:32 Reaguje na Jaroslav Studnička
Pošlou nám ho z Němec. Tam to má Hanzl rád a když se ruský plyn pošle nejdřív tam, a až potom sem, tak je to rázem úplně něco jiného:-))).
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

9.4.2021 10:25 Reaguje na Svatá Prostoto
:-), to máte pravdu.
Pokud ovšem němečtí zelení nezatrhnou dostavbu NS II.
Odpovědět
JK

Jaroslav Kořínek

9.4.2021 10:51 Reaguje na Jaroslav Studnička
To zarazí Biden.
Poslouchat se musí.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

9.4.2021 11:58 Reaguje na Jaroslav Kořínek
Na to Joe nemá páky. NS2 se dostaví. A myslím, že i se Zelenýma ve vládě.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

9.4.2021 11:34 Reaguje na Miloš Volenec
Plyn = CH4 + 2xO2 = CO2 + 2xH2O
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist