Veterinární správa: Podíl včelstev bez varroázy meziročně klesl z 22 na 17 procent
Plošné sledování výskytu varroázy se každoročně provádí vyšetřením spadu na dně úlu, které musí chovatelé odevzdat do 15. února. Varroázu způsobuje roztoč kleštík včelí, který parazituje na včelím plodu i na dospělých včelách. Nemoc v kombinaci s dalšími faktory, jako je nedostatečná výživa, virózy nebo nízká úroveň zoohygieny, může vést až k úhynu včelstev.
Do včelstev se vkládají podložky, ze kterých se vyhodnocuje počet spadlých samiček roztoče, který se vydělí počtem dnů, kdy byla podložka v úlu a získá se průměrný denní spad.
Podíl stanovišť s více než třemi roztoči meziročně vzrostl z 18,5 procenta na více než čtvrtinu vzorků. Podíl stanovišť s žádným až třemi roztoči se snížil z téměř 60 procent na 57 procent.
Veterinární správa stanovila metodické pokyny pro chovatele včel k prevenci a tlumení varroázy. "Chtěli bychom apelovat na všechny chovatele, aby sledovali zdravotní stav včelstev v průběhu celého roku a nespoléhali jen na výsledek povinného vyšetření po zimě," doplnil ředitel veterinární sekce SVS Petr Šatrán.
Podle Českého statistického úřadu bylo loni v ČR 654 000 včelstev. Vyprodukovalo se 7771 tun medu. Proti roku 2021, kdy včelaři vyprodukovali 6068 tun, je to nárůst o téměř 28 procent.
reklama