Víc než polovina spotřebované energie v EU byla předloni z dovozu
Eurostat pracuje s takzvanou mírou energetické závislosti, která ukazuje, do jaké míry závisí daná ekonomika na dovozu, aby uspokojila svou energetickou poptávku. Pokud je ukazatel záporné číslo, znamená to, že země je čistým vývozcem energie. Je tomu tak v případě Norska, které ale není členem EU. Hodnoty přesahující 100 procent souvisejí s vytvářením zásob.
V celé EU zůstává míra energetické závislosti od roku 2004 nepřetržitě nad 50 procenty. Nejvyšší úrovně dosáhla v roce 2008, kdy stoupla na 54,5 procenta. Předloni, ze kdy jsou poslední dostupná data, činila 53,4 procenta. Oproti roku 2013 se nepatrně zvýšila.
V České republice činila předloni míra energetické závislosti 30,4 procenta. To je nejvyšší hodnota od roku 1990, od kdy jsou data k dispozici. Tehdy byla naopak energetická závislost vůbec nejnižší a činila 15,4 procenta.
Česká republika tak byla předloni jedinou zemí EU, kde tento ukazatel dosáhl vůbec nejvyšší hodnoty. I navzdory tomuto nárůstu ale patřilo Česko mezi pětici členských zemí EU, kde byla tato závislost nejmenší.
Nejvíce byly na dovozu energií závislé Malta (97,7 procenta), Lucembursko (96,6 procenta) a Kypr (93,4 procenta). Nejmenší míru energetické závislosti měly Estonsko (8,9 procenta), Dánsko (12,8 procenta) a Rumunsko (17,0 procenta), následovány Polskem (28,6 procenta) a Českem.
EU má snahu vytvořit evropskou energetickou unii. Projekt by měl mimo jiné snížit závislost Evropy na dovozu plynu z Ruska a posílit evropskou pozici při sjednávání energetických kontraktů.
reklama