https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vice-nez-polovinu-komunalniho-odpadu-v-roznove-pod-radhostem-bylo-mozne-vytridit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Více než polovinu komunálního odpadu v Rožnově pod Radhoštěm bylo možné vytřídit

15.5.2023 19:33 | ROŽNOV POD RADHOŠTĚM (ČTK)
Anonymita sídliště přímo vybízí k tomu, vyhodit igelitový sáček plný odpadu do černé popelnice a nezajímat se o to, co s tímto odpadem dále bude.
Anonymita sídliště přímo vybízí k tomu, vyhodit igelitový sáček plný odpadu do černé popelnice a nezajímat se o to, co s tímto odpadem dále bude.
Rozbor odpadu v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku ukázal, že více než 50 procent odpadu z černých kontejnerů na komunální odpad bylo možné dále vytřídit. Náklady na skládkování komunálního odpadu se zvyšují. Odmítavý přístup k separaci odpadů může mít za důsledek případné zdražování poplatku za svoz odpadu pro občany města, sdělila ČTK mluvčí rožnovské radnice Petra Graclíková.
 

Lidé v Rožnově platí za svoz odpadu ročně 684 korun. Loni město svezlo 3300 tun komunálního odpadu a za jeho odvoz zaplatilo osm milionů korun, uvedla mluvčí.

Odborníci zjišťovali míru a správnost třídění odpadu ve městě minulý týden. "Na parkoviště do městského parku přijel svozový vůz a vysypal zde přes tunu komunálního odpadu ze sídlištní zástavby. Odborní pracovníci poté jeho část o objemu 250 kilogramů rozebrali a pokud to bylo možné, odpad dále dotřiďovali. Data hovoří jasně, podle výsledku bylo ještě 51,2 procenta odpadu dále možné vytřídit. Největší položkou byl bioodpad, následovaný plasty, papírem a sklem," uvedla mluvčí. V Rožnově s více než 16 000 obyvateli je 85 odpadových míst určených k separaci odpadu.

"Anonymita sídliště přímo vybízí k tomu, vyhodit igelitový sáček plný odpadu do černé popelnice a nezajímat se o to, co s tímto odpadem dále bude. Problém však je, že pokud nebudeme ve městě třídit a nezvýší se poměr separovaného odpadu, budeme tento fakt muset promítnout do poplatku za odpad. Náklady na svoz se každý rok zvyšují, brzy stát zakáže skládkování odpadu, který ještě lze vytřídit nebo energeticky využít. V aktuální situaci jsou tedy pouze dvě možnosti. Začít aktivně třídit a ušetřit tak své peněžence a pomoci přírodě, nebo se smířit s tím, že se poplatky za odpad budou zvyšovat," uvedl místostarosta města Tomáš Gross (KDU-ČSL).

Město chce letos začít rekonstrukci stanovišť na separovaný odpad. "Kultivace prostor přinese i navýšení počtu nádob na tříděný odpad v lokalitách, kde je to potřeba," uvedl Gross. Město také připravuje několik osvětových kampaní k podpoře třídění odpadu, vznikl i edukativní spot.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

15.5.2023 22:10
Mám za to, že v některách vyspělých zemích se tříděním komunálu už nikdo dávno nezabývá, všechno se spálí a třídí se až co se najde v popelu tj. především taveniny, barevné nebo železné kovy....
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

16.5.2023 06:59 Reaguje na Milan Milan
No vytřídit PET, sklo, konservy, čistý papír, hliník, je užitečné. Bioodpad to je složitý(musel by být do kompostu čerstvý a čistý) a ostatní patří spálit, protože vyvést vytříděnou směsku plastů do Afriky nebo asi je zvěrstvo.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist