Policie obdržela písemné vyhotovení znaleckého posudku k otravě Bečvy
"Písemné vyhotovení znaleckého posudku k případu Bečva jsme obdrželi. Vyšetřovatelé se nyní seznámí se závěry znalce a vyhodnotí je spolu s ostatním důkazním materiálem. Následně budeme veřejnost informovat o dalším postupu. Lze očekávat, že se tak stane do konce května," uvedla na twitteru policie. Krajská policejní mluvčí Lenka Javorková dnes ČTK řekla, že v tuto chvíli nebude policie případ dál komentovat.
Posudek, který je pro prověřování případu policií klíčový, dokončil soudní znalec Jiří Klicpera před několika dny. V minulosti dvakrát požádal o prodloužení lhůty pro jeho vyhotovení, poprvé skončila loni v prosinci, podruhé letos v únoru. Server iDNES.cz v úterý uvedl, že posudek podezřívá z otravy řeky kyanidy firmu Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku, její ředitel Oldřich Havelka to v úterý na dotaz ČTK opětovně odmítl.
Firma spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly, nyní v něm podniká asi 55 firem. Energoaqua zajišťuje v areálu výrobu a rozvod tepelné energie, distribuci plynu a elektřiny, úpravu vody na pitnou, průmyslovou a demineralizovanou i čištění odpadních vod. Na čistírnu odpadních vod je podle firmy napojena jedna firma, která nakládá s kyanidy. "Kyanidy se neutralizují standardně chemickými procesy. Po nadávkovaní příslušných chemikálií v patřičném množství se z vody kyanidy odstraní," řekl dnes ČTK manažer vodního hospodářství firmy Jan Stachovec.
"Při zpracování odpadních vod je na provoze čistírny nastavený rozsah a četnost prováděných analýz v laboratoři. Jakýkoliv procesní krok je zkontrolován provozní laboratoří. Kontroly probíhají na nátoku, aby provoz věděl, jaké látky se v odpadní vodě vyskytují. Následně po každém technologickém procesu je opět odpadní voda zkontrolovaná před vypuštěním do dalšího technologického stupně. Takovýmto postupem nemůže provoz čističky nikdy vypustit nebezpečné látky ven z čistírny. Odpadní voda, která je předupravována, upravována, neutralizována a následně vypuštěna, je podrobena pěti až osmi kontrolám provedeným v laboratoři," uvedl Stachovec.
Odpadní vody z areálu odcházejí kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy. Policie i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) již dříve označili kanál z rožnovského továrního areálu za možný zdroj otravy.
Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.
reklama