Vláda přijala práva obcí v řízeních k hlubinnému úložišti radioaktivního odpadu
Stát zákon připravuje kvůli snaze o urychlení stavby hlubinného úložiště. V Česku má Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) kvůli stavbě úložiště prověřovat čtyři území, a to Horka a Hrádek na Vysočině, Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku. Obce se úložišti brání.
"Jádro je základem naší energetiky a tento projekt je zásadní podmínkou jeho rozvoje," uvedl ministr už dříve k přípravám hlubinného úložiště. Schválení návrhu zákona je podle něj důležitou podmínkou k zajištění konce palivového cyklu pro další fungování jaderné energetiky v Česku. Zákon podle Síkely nastavuje pravidla jednotlivých řízení, kdy především stanovuje práva dotčených obcí. "V této podobě významně rozšiřuje práva i lhůty obcí. Zároveň tím posílíme legitimitu pro výběr lokality," podotkl ministr.
Vláda se v souvislosti s přípravou hlubinného úložiště shodla také na tom, že výběr lokality vzejde ze společného rozhodnutí vlády a Parlamentu. Vláda dále zřídí pracovní skupinu pro komunikaci s obcemi, která by měla usnadnit jejich zapojení do přípravy a provozování úložiště.
Obce se však úložišti dlouhodobě brání. Podle starostů zákon pravomoce obcí příliš nezvyšuje. Platforma proti hlubinnému úložišti, která sdružuje 52 obcí a spolků, v minulých dnech požádala členy vlády o zásadní přepracování návrhu zákona. Předloha podle platformy neposiluje pozici obcí během procesu spolurozhodování. Upozornila ministry také na riziko zkrácení času na geologické průzkumy a výběr finální lokality pro úložiště už v roce 2028, které podle platformy navrhuje SÚRAO.
Správa úložišť radioaktivních odpadů zahájí přípravu geologickoprůzkumných a výzkumných prací letos. Místo úložiště vyhořelého paliva z jaderných elektráren má být vybráno v roce 2030. V úložišti mají být půl kilometru pod zemí trvale uložené hlavně tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Úložiště mělo vzniknout původně do roku 2065, o urychlení výstavby se ovšem mluví kvůli dočasnému zařazení jádra v EU mezi zelené investice. Podmínkou je, že státy spoléhající na jadernou energetiku mají mít hlubinná úložiště od roku 2050.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Jiří Svoboda
12.1.2023 10:04Klidně se může stát, že vybudujeme za stovky miliard díru do země a ta se bude zavážet kde čím, aby se neřeklo, že zůstala prázdná. Ví toto vůbec vláda? Nebo to nechce vědět aby vyhověla vlivným lobyistům?
Břetislav Machaček
12.1.2023 17:53 Reaguje na Jiří SvobodaNavíc kde co uskladněné v uložišti budou i radioaktivní odpady ze
zdravotnictví, vědy a průmyslu. Povrchový sklad je sice levnější,
ale není konečným řešením. Jsou to časově i kapacitou omezené
mezisklady. Jinak na uložiště by měly být peníze z fondu JE,
které na něho poukazují část zisků. Termín EU je rok 2050 a čas
se krátí, protože při takovém "tempu" se to nemusí stihnout.