https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-prijala-prava-obci-v-rizenich-k-hlubinnemu-ulozisti-radioaktivniho-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda přijala práva obcí v řízeních k hlubinnému úložišti radioaktivního odpadu

12.1.2023 01:07 | PRAHA (ČTK)
Vláda schválila návrh zákona o řízeních o hlubinném úložišti radioaktivního odpadu. Upravuje práva a lhůty dotčených obcí v jednotlivých řízeních. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Podle něj návrh práva obcí oproti minulosti rozšiřuje, obce ho však dlouhodobě kritizují. Vláda se zároveň shodla na tom, že finální výběr lokality pro úložiště bude společným rozhodnutím vlády i Parlamentu.
 

Stát zákon připravuje kvůli snaze o urychlení stavby hlubinného úložiště. V Česku má Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) kvůli stavbě úložiště prověřovat čtyři území, a to Horka a Hrádek na Vysočině, Janoch u jihočeského Temelína a Březový potok na Klatovsku. Obce se úložišti brání.

"Jádro je základem naší energetiky a tento projekt je zásadní podmínkou jeho rozvoje," uvedl ministr už dříve k přípravám hlubinného úložiště. Schválení návrhu zákona je podle něj důležitou podmínkou k zajištění konce palivového cyklu pro další fungování jaderné energetiky v Česku. Zákon podle Síkely nastavuje pravidla jednotlivých řízení, kdy především stanovuje práva dotčených obcí. "V této podobě významně rozšiřuje práva i lhůty obcí. Zároveň tím posílíme legitimitu pro výběr lokality," podotkl ministr.

Vláda se v souvislosti s přípravou hlubinného úložiště shodla také na tom, že výběr lokality vzejde ze společného rozhodnutí vlády a Parlamentu. Vláda dále zřídí pracovní skupinu pro komunikaci s obcemi, která by měla usnadnit jejich zapojení do přípravy a provozování úložiště.

Obce se však úložišti dlouhodobě brání. Podle starostů zákon pravomoce obcí příliš nezvyšuje. Platforma proti hlubinnému úložišti, která sdružuje 52 obcí a spolků, v minulých dnech požádala členy vlády o zásadní přepracování návrhu zákona. Předloha podle platformy neposiluje pozici obcí během procesu spolurozhodování. Upozornila ministry také na riziko zkrácení času na geologické průzkumy a výběr finální lokality pro úložiště už v roce 2028, které podle platformy navrhuje SÚRAO.

Správa úložišť radioaktivních odpadů zahájí přípravu geologickoprůzkumných a výzkumných prací letos. Místo úložiště vyhořelého paliva z jaderných elektráren má být vybráno v roce 2030. V úložišti mají být půl kilometru pod zemí trvale uložené hlavně tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Úložiště mělo vzniknout původně do roku 2065, o urychlení výstavby se ovšem mluví kvůli dočasnému zařazení jádra v EU mezi zelené investice. Podmínkou je, že státy spoléhající na jadernou energetiku mají mít hlubinná úložiště od roku 2050.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

12.1.2023 10:04
Dokud budeme provozovat jaderné elektrárny, což vydadá, že nejméně do konce 21. století ano, do té doby hlubinné úložiště nepotřebujeme a vyhořelé palivo může být uskladněno v mnohem levnějších meziskladech. Zda bude/nebude hlubinné úložiště potřeba budovat, stačí tedy rozhodnout až koncem tohoto století. To budou jistě k dispozici mnohem lepší poznatky a technologie na přepracování vyhořelého paliva než dnes.

Klidně se může stát, že vybudujeme za stovky miliard díru do země a ta se bude zavážet kde čím, aby se neřeklo, že zůstala prázdná. Ví toto vůbec vláda? Nebo to nechce vědět aby vyhověla vlivným lobyistům?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

12.1.2023 17:53 Reaguje na Jiří Svoboda
Hlubinné uložiště jaderného odpadu je podmínkou EU pro výstavbu JE.
Navíc kde co uskladněné v uložišti budou i radioaktivní odpady ze
zdravotnictví, vědy a průmyslu. Povrchový sklad je sice levnější,
ale není konečným řešením. Jsou to časově i kapacitou omezené
mezisklady. Jinak na uložiště by měly být peníze z fondu JE,
které na něho poukazují část zisků. Termín EU je rok 2050 a čas
se krátí, protože při takovém "tempu" se to nemusí stihnout.
Odpovědět
HH

Honza Honza

13.1.2023 10:30 Reaguje na Jiří Svoboda
takovéto optimistické názory, že zpracujeme veškerý jaderný odpad a že jaderné elektrárny jsou absolutně ekologické je stejně naivní, fanatický a nebezpečný jako činnost ekoaktivitů, kteří se proti výstavbě atom. elektráren přilepují k silnici
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist