Vláda schválila novelu zavádějící zálohování PET lahví a plechovek
Ministerstvo podle důvodové zprávy navrhuje, aby předpis obecně nabyl účinnosti 1. ledna 2025, zálohový systém by se ale měl spustit o rok později.
Obchodníci budou podle tiskové zprávy ministerstva vybírat lahve a plechovky povinně v prodejnách nad 50 metrů čtverečních a také na všech čerpacích stanicích, dohromady to je přes 11 000 povinných míst. Povinnost vybírat zálohované obaly budou mít i on-line prodejci. V obcích nad 300 obyvatel, kde nebude ani povinné, ani dobrovolné místo odběru, ho zřídí provozovatel systému.
Zálohy mají platit pro nealkoholické nápoje v plastových lahvích o objemu 0,1 až 3 litry a alkoholické nápoje do 15 procent alkoholu v plastových lahvích. Dále pro všechny nealkoholické nápoje v plechovkách o objemu 0,1 až 1 litr a nápoje s obsahem do 15 procent alkoholu v plechovkách. Výjimkou jsou mléko a mléčné výrobky, jejichž obaly se zálohovat nebudou. Celkově by podle odhadů MŽP mohlo ročně systémem projít zhruba 2,5 miliardy kusů PET a plechovek.
Unijní směrnice požaduje, aby do roku 2029 bylo zpětně odebráno minimálně 90 procent hmotnosti plastových nápojových lahví. Česko se pohybuje pod touto hranicí, a to jak u plastových lahví, tak u kovových plechovek.
Podle údajů ministerstva se každý rok na trh dostává zhruba 1,8 miliard kusů PET lahví a 0,8 miliard plechovek. Značné množství těchto obalů končí mimo tříděný odpad, například u PET lahví jde o každou pátou lahev. U plechovek je situace horší, tři ze čtyř plechovek nejsou tříděny správně, uvedl úřad.
Ministerstvo míní, že zálohový systém výrazně zvýší kvalitu recyklace a pomůže zlepšit využití těchto recyklovaných materiálů. Díky tomu bude možné je opětovně použít, a tím předejít takzvanému downcyclingu, kdy se postupně snižuje kvalita materiálu. Zákon je podle ministerstva navržen tak, aby nenarušil současný systém třídění odpadu, ale spíše jej doplnil a inovoval.
Novela vyvolala diskusi mezi zainteresovanými stranami, od ministerstev po podnikatelské svazy a zástupce krajů. V meziresortním připomínkovém řízení bylo přes 700 připomínek. Kromě technických záležitostí se mnohé týkaly samotného principu zálohování. Na vládu MŽP předložilo materiál s rozporem s ministerstvem průmyslu a obchodu, ministrem pro evropské záležitosti, Asociací krajů, Svazem měst a obcí, Sdružením místních samospráv, Svazem průmyslu a dopravy či některými kraji. "Stále zůstává celá řada rozporů, nicméně rozhodně jsem připraven na poli Poslanecké sněmovny hledat a široce diskutovat nad parametry tohoto systému," řekl Hladík.
Například ministerstvo průmyslu a několik krajů vyjádřily obavy o ekonomické dopady na podnikatele a obce. Kritici argumentují tím, že zavedení povinného zálohového systému zvýší náklady a bude komplikovat stávající systém třídění odpadu. Při dnešním zasedání vlády se podle Hladíka 12 jejích členů vyslovilo pro, dva se zdrželi. Jedním z nich byl ministr průmyslu Lukáš Vlček (STAN).
Podle manažerky vnějších vztahů Iniciativy pro zálohování Kristýny Havligerové je systém záloh jedinou cestou k cirkularitě nápojových obalů. "Je klíčem k tomu, aby z lahve vznikla lahev a z plechovky nová plechovka. Zabráníme tím plýtvání přírodními zdroji, až o 95 procent snížíme spotřebu energie a o 80 procent uhlíkovou stopu těchto obalů. Posílíme tím naši materiálovou bezpečnost a jak ukazuje evropská zkušenost, zbavíme se také volně pohozených nápojových obalů v přírodě i na veřejných prostranstvích obcí a měst," uvedla v dnešní reakci pro ČTK.
Podle předsedy Asociace českého tradičního obchodu Pavla Březiny vláda naopak ignorovala doporučení řady profesních svazů a odborníků včetně zástupců obchodu. "Zelenou dostal návrh, který jednoznačně a zbytečně zkomplikuje život zákazníkům i obchodníkům. Je naprosto absurdní, abychom kvůli aktuálně nevybrané jedné lahvi z deseti vytvářeli takto drahý a neefektivní systém a zákazníky nutili skladovat a nosit do obchodů odpadky," uvedl ve vyjádření pro ČTK. Asociace sdružuje české obchodníky a sítě, které provozují zhruba 7000 obchodů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Richard Vacek
10.10.2024 22:04smějící se bestie
10.10.2024 23:25pepa knotek
11.10.2024 09:24 Reaguje na smějící se bestiePepa
11.10.2024 06:50Emil Bernardy
11.10.2024 09:13Ještě to jde po parlamentu a máme senát.Uvidíme.
Petr Pavlata
11.10.2024 10:39 Reaguje na Emil BernardyTřeba nás takových bude dost....to pak budou protáhlé ksichty, že se míra zpětného odběru snížila.
Jarka O.
11.10.2024 13:43Je možné, že výroba PET lahví stoupne. V % se zpětný výkup možná trochu zvýší, ale to asi firmy ani nechtějí. Jak jinak si vysvětlit očekávání zisků z nevrácených záloh.
Tonda Selektoda
11.10.2024 22:36Břetislav Machaček
12.10.2024 19:13 Reaguje na Tonda Selektodaláhve. Dopravní vzdálenost byla pár kilometrů a ne jako nyní, kdy
se vozí přes celou republiku a nebo dokonce Evropu. Auto jelo tam
s láhvemi plnými a s prázdnými zpět jako u piva a nikomu nebylo na
obtíž vracet zálohovanou láhev. Totéž stále dělám u piva a ještě mne neubylo tahat láhve tam a zpět, ale mnoha lidem to vadí i u
lehkých plastových láhví. V místní sodovkárně pracovala kamarádka
a nosila mi koncentráty limonád i kofoly a doma stačilo mít láhev
na sifonové bombičky a limonáda byla z kohoutkové vody hotová.
Běžné bylo kupovat ovocné sirupy a míchat je doma a nebo pouze
používat domácí sirupy z vlastní produkce. Z lidí se stali
lenivci a otroci konzumu. Baví je nakupovat v akcích a nekupte
obarvenou oslazenou vodu v akci u které jsou náklady na výrobu
desetinou maloobchodní ceny v akci. Prostě lidé neumí už ani
myslet a počítat a podléhají reklamám na kdejaký šunt. Takže
já jim ty zálohy přeji, když jsou hloupí a líní si to namíchat
doma sami. Když čtu reakci pana Pavlaty, že mu nevadí hodit do
směsného odpadu láhev za 4 Kč, tak si myslím, že mnohým nebude
vadit ji ani vyhodit v lese, jako dosud. Prostě určitá skupina
lidí má tolik peněz, že je před vyhozením neodradí ani záloha
a škodolibě láhev znehodnotí, aby ji nemohl vrátit někdo jiný.
Vidím to dnes u vratných skleněných láhví, když je zbohatlíci
vhodí do skleněné odpadu, místo aby je postavili vedle pro ty,
kteří je nejsou líní vrátit k dalšímu oběhu. Prostě já na to
mám, abych plýtval a nikomu nic nenechám, aby to využil on.