https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-schvalila-novelu-zavadejici-zalohovani-pet-lahvi-a-plechovek
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda schválila novelu zavádějící zálohování PET lahví a plechovek

10.10.2024 20:20 | PRAHA (ČTK)
Podle údajů ministerstva se každý rok na trh dostává zhruba 18 miliard kusů PET lahví a osm miliard plechovek. Značné množství těchto obalů končí mimo tříděný odpad, například u PET lahví jde o každou pátou lahev. U plechovek je situace horší, tři ze čtyř plechovek nejsou tříděny správně.
Podle údajů ministerstva se každý rok na trh dostává zhruba 18 miliard kusů PET lahví a osm miliard plechovek. Značné množství těchto obalů končí mimo tříděný odpad, například u PET lahví jde o každou pátou lahev. U plechovek je situace horší, tři ze čtyř plechovek nejsou tříděny správně.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Novelu zákona o obalech, která zavádí zálohový systém na PET lahve a kovové plechovky, vláda na dnešním zasedání schválila. Informoval o tom na tiskové konferenci ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle ministerstva se počítá se čtyřkorunovou výší zálohy, její přesnou cenu ale stanoví až vyhláška k novele. Předlohu nyní dostane k projednání Parlament.
 
Cílem má být zvýšení míry recyklace a omezení množství odpadu v přírodě. Návrh rovněž zahrnuje povinnosti týkající se reklamních letáků. Chce zavést recyklační poplatek pro jejich výrobce a omezit plošnou distribuci těm, kteří o reklamní letáky zájem nemají.

Ministerstvo podle důvodové zprávy navrhuje, aby předpis obecně nabyl účinnosti 1. ledna 2025, zálohový systém by se ale měl spustit o rok později.

Obchodníci budou podle tiskové zprávy ministerstva vybírat lahve a plechovky povinně v prodejnách nad 50 metrů čtverečních a také na všech čerpacích stanicích, dohromady to je přes 11 000 povinných míst. Povinnost vybírat zálohované obaly budou mít i on-line prodejci. V obcích nad 300 obyvatel, kde nebude ani povinné, ani dobrovolné místo odběru, ho zřídí provozovatel systému.

Zálohy mají platit pro nealkoholické nápoje v plastových lahvích o objemu 0,1 až 3 litry a alkoholické nápoje do 15 procent alkoholu v plastových lahvích. Dále pro všechny nealkoholické nápoje v plechovkách o objemu 0,1 až 1 litr a nápoje s obsahem do 15 procent alkoholu v plechovkách. Výjimkou jsou mléko a mléčné výrobky, jejichž obaly se zálohovat nebudou. Celkově by podle odhadů MŽP mohlo ročně systémem projít zhruba 2,5 miliardy kusů PET a plechovek.

Unijní směrnice požaduje, aby do roku 2029 bylo zpětně odebráno minimálně 90 procent hmotnosti plastových nápojových lahví. Česko se pohybuje pod touto hranicí, a to jak u plastových lahví, tak u kovových plechovek.

Podle údajů ministerstva se každý rok na trh dostává zhruba 1,8 miliard kusů PET lahví a 0,8 miliard plechovek. Značné množství těchto obalů končí mimo tříděný odpad, například u PET lahví jde o každou pátou lahev. U plechovek je situace horší, tři ze čtyř plechovek nejsou tříděny správně, uvedl úřad.

Ministerstvo míní, že zálohový systém výrazně zvýší kvalitu recyklace a pomůže zlepšit využití těchto recyklovaných materiálů. Díky tomu bude možné je opětovně použít, a tím předejít takzvanému downcyclingu, kdy se postupně snižuje kvalita materiálu. Zákon je podle ministerstva navržen tak, aby nenarušil současný systém třídění odpadu, ale spíše jej doplnil a inovoval.

Novela vyvolala diskusi mezi zainteresovanými stranami, od ministerstev po podnikatelské svazy a zástupce krajů. V meziresortním připomínkovém řízení bylo přes 700 připomínek. Kromě technických záležitostí se mnohé týkaly samotného principu zálohování. Na vládu MŽP předložilo materiál s rozporem s ministerstvem průmyslu a obchodu, ministrem pro evropské záležitosti, Asociací krajů, Svazem měst a obcí, Sdružením místních samospráv, Svazem průmyslu a dopravy či některými kraji. "Stále zůstává celá řada rozporů, nicméně rozhodně jsem připraven na poli Poslanecké sněmovny hledat a široce diskutovat nad parametry tohoto systému," řekl Hladík.

Například ministerstvo průmyslu a několik krajů vyjádřily obavy o ekonomické dopady na podnikatele a obce. Kritici argumentují tím, že zavedení povinného zálohového systému zvýší náklady a bude komplikovat stávající systém třídění odpadu. Při dnešním zasedání vlády se podle Hladíka 12 jejích členů vyslovilo pro, dva se zdrželi. Jedním z nich byl ministr průmyslu Lukáš Vlček (STAN).

Podle manažerky vnějších vztahů Iniciativy pro zálohování Kristýny Havligerové je systém záloh jedinou cestou k cirkularitě nápojových obalů. "Je klíčem k tomu, aby z lahve vznikla lahev a z plechovky nová plechovka. Zabráníme tím plýtvání přírodními zdroji, až o 95 procent snížíme spotřebu energie a o 80 procent uhlíkovou stopu těchto obalů. Posílíme tím naši materiálovou bezpečnost a jak ukazuje evropská zkušenost, zbavíme se také volně pohozených nápojových obalů v přírodě i na veřejných prostranstvích obcí a měst," uvedla v dnešní reakci pro ČTK.

Podle předsedy Asociace českého tradičního obchodu Pavla Březiny vláda naopak ignorovala doporučení řady profesních svazů a odborníků včetně zástupců obchodu. "Zelenou dostal návrh, který jednoznačně a zbytečně zkomplikuje život zákazníkům i obchodníkům. Je naprosto absurdní, abychom kvůli aktuálně nevybrané jedné lahvi z deseti vytvářeli takto drahý a neefektivní systém a zákazníky nutili skladovat a nosit do obchodů odpadky," uvedl ve vyjádření pro ČTK. Asociace sdružuje české obchodníky a sítě, které provozují zhruba 7000 obchodů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

10.10.2024 22:04
Politici plní nesmyslné rozkazy z horní paluby, kvůli kterým se potápíme. Asi počítají s tím, že budou za poslušnost pozváni na horní palubu, popřípadě se připravují k opuštění lodě.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

10.10.2024 23:25
Co asi budou dělat, když většina lidí přestane kupovat pitivo v petkách, plechovkách, co ?
Odpovědět
pk

pepa knotek

11.10.2024 09:24 Reaguje na smějící se bestie
Oni moc dobře vědí, že té většině je to šumák. Těch co se budou snažit vyhnout se PETkám bude málo a budou to mít těžké - stačí se rozhlédnout po sortimentu a obalech.
Odpovědět
Pe

Pepa

11.10.2024 06:50
Zajímá mě proč nebudou zalohovane mléčné nápoje v plastu. U nás neexistuje rozhodnutí bez nějaké nesmyslné výjimky.
Odpovědět

Viktor Šedivý

11.10.2024 08:23 Reaguje na Pepa
Kvůli znečištění?
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

11.10.2024 09:13
PETky dosud nosím do kontejneru 150m od domu sešlápnuté,příště VOZIT 10km do Kauflandu neporušené.Tak to má být?
Ještě to jde po parlamentu a máme senát.Uvidíme.
Odpovědět
PP

Petr Pavlata

11.10.2024 10:39 Reaguje na Emil Bernardy
To dělat nebudu, půjde sešlapané do směsného.

Třeba nás takových bude dost....to pak budou protáhlé ksichty, že se míra zpětného odběru snížila.
Odpovědět
JO

Jarka O.

11.10.2024 13:43
Nebrodíme se v přírodě v odpadech, čímž lichá informace o tom, jací jsme čuníci, odpadá. Čistou přírodu i registraci množství PET atp. by vyřešil rovný dánský systém, se kterým je EU v pohode, takze stačí zajet tam a předpis opsat. Jde o odevzdání ziskové části odpadového hospodářství správným firmám, jakou je rozvíjející se recyklace PET (skla, kovů). O jiné plasty nejde. Obcím a rozpočtu peníze, které někdo vyvede ven, budou chybět. Změní se samostatnost a rozvoj obcí, budou více dotovány, ale z čeho, když nejsou zisky z teplárenství, energetiky, pitné vody, ... Tento ministr místo pomoci obcím s rozvojem recyklací, dokonce zákonem, naopak příjmovou část trhu a dotace sebere.
Je možné, že výroba PET lahví stoupne. V % se zpětný výkup možná trochu zvýší, ale to asi firmy ani nechtějí. Jak jinak si vysvětlit očekávání zisků z nevrácených záloh.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

11.10.2024 22:36
Teď půjde o to, zda si spotřebitelé jen zanadávají, nebo svou spotřebu obarvených limonád a stolních vod omezí. Ono, natočit si do sklenice kohoutkovou, kápnout do ní trochu citronové, nebo jiné ovocné šťávy, a přidat špetku sody bikarbony, aby to taky i zašumělo, jistě není problém.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

12.10.2024 19:13 Reaguje na Tonda Selektoda
Kdysi byla v každém větším městě sodovkárna plnící skleněné vratné
láhve. Dopravní vzdálenost byla pár kilometrů a ne jako nyní, kdy
se vozí přes celou republiku a nebo dokonce Evropu. Auto jelo tam
s láhvemi plnými a s prázdnými zpět jako u piva a nikomu nebylo na
obtíž vracet zálohovanou láhev. Totéž stále dělám u piva a ještě mne neubylo tahat láhve tam a zpět, ale mnoha lidem to vadí i u
lehkých plastových láhví. V místní sodovkárně pracovala kamarádka
a nosila mi koncentráty limonád i kofoly a doma stačilo mít láhev
na sifonové bombičky a limonáda byla z kohoutkové vody hotová.
Běžné bylo kupovat ovocné sirupy a míchat je doma a nebo pouze
používat domácí sirupy z vlastní produkce. Z lidí se stali
lenivci a otroci konzumu. Baví je nakupovat v akcích a nekupte
obarvenou oslazenou vodu v akci u které jsou náklady na výrobu
desetinou maloobchodní ceny v akci. Prostě lidé neumí už ani
myslet a počítat a podléhají reklamám na kdejaký šunt. Takže
já jim ty zálohy přeji, když jsou hloupí a líní si to namíchat
doma sami. Když čtu reakci pana Pavlaty, že mu nevadí hodit do
směsného odpadu láhev za 4 Kč, tak si myslím, že mnohým nebude
vadit ji ani vyhodit v lese, jako dosud. Prostě určitá skupina
lidí má tolik peněz, že je před vyhozením neodradí ani záloha
a škodolibě láhev znehodnotí, aby ji nemohl vrátit někdo jiný.
Vidím to dnes u vratných skleněných láhví, když je zbohatlíci
vhodí do skleněné odpadu, místo aby je postavili vedle pro ty,
kteří je nejsou líní vrátit k dalšímu oběhu. Prostě já na to
mám, abych plýtval a nikomu nic nenechám, aby to využil on.
Odpovědět
JO

Jarka O.

12.10.2024 19:22 Reaguje na Břetislav Machaček
Já tomu protestnímu vyhození PET do směsného odpadu sice rozumím, ale nepůjde jen o 4 Kč (to ani nemusí být konečná cena záloh). Za každou nevrácenou PET se platí pokuta bruseli, chystá se tu něco nepěkného... napsala jsem podobný příspěvek jako Vy pod jiný článek.
Odpovědět

Viktor Šedivý

14.10.2024 09:50 Reaguje na Břetislav Machaček
"určitá skupina lidí má tolik peněz"? Ne, jen si příliš váží svého času, než aby jím plýtvali na úlitby environmentalistickému náboženství.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist