Vlny oceánských veder v Antarktidě jsou prakticky jisté, míní vědci
Antarktida je kolosální zásobárnou pevninského ledu, má tloušťku čtyři kilometry a její rozlehlý bílý povrch odráží sluneční záření do atmosféry, což udržuje Zemi chladnou. V březnu 2022 zažila dosud největší zaznamenanou vlnu veder, kdy teploty byly o 38,5 stupně Celsia vyšší než obvykle. Na Antarktidě tehdy naměřili minus deset stupňů v období, kdy bývá okolo 40 pod nulou.
Studie publikovaná v časopise Frontiers in Environmental Science dává dohromady data o dopadu extrémních jevů na Antarktidu. Podle vědců je kvůli nim narušené počasí, jsou silnější prašné bouře a hroutí se ledovcové šelfy. Autoři studie varují, že by to brzy mohlo vyvolat kaskádovité účinky po celé planetě.
Křehké životní prostředí Antarktidy "může být v budoucích letech a desetiletích vystaveno značnému tlaku a poškození" a může trvat staletí, než se zotaví, varuje studie. "Změny v Antarktidě mají globální důsledky," uvedl hlavní autor studie Martin Siegert, profesor na univerzitě v jihoanglickém Exeteru.
Kvůli změnám v ekosystému se v Antarktidě urychlil úbytek mořských druhů a dochází k invazi nepůvodních rostlin. V posledních letech se navíc v zimě netvoří dostatek ledu a v současnosti je nejnižší od začátku měření. Při písečných bouřích na povrch ledu dopadá stále více částeček písku a kamínků, povrch je tak tmavší, rychleji taje a neodráží tolik světla, citují ze studie The Irish Times.
Autoři studie poukazují na zranitelnost Antarktidy kvůli dopadům extrémních klimatických jevů na tamní biodiverzitu. Teplé roky provází nižší výskyt potěru, což vede k selhání rozmnožování savců, kteří jsou závislí na jeho konzumaci. Důkazem jsou podle vědců četná mrtvá mláďata lachtanů na plážích.
"Naše výsledky ukazují, že extrémní události, které mají dopad na celý svět v podobě silných dešťů a záplav, vln veder a lesních požárů, jako například v Evropě letos v létě, mají dopad i na odlehlé polární oblasti. Extrémní události ovlivňují antarktické ledovce, mořský led a přírodní ekosystémy. Proto je nezbytné, aby se uplatňovaly mezinárodní smlouvy a politika na ochranu těchto krásných, ale citlivých oblastí," uvádí Anna Hoggová, spoluautorka studie a profesorka na univerzitě v Leedsu.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (19)
pepa knotek
9.8.2023 08:34Petr Eliáš
9.8.2023 10:29 Reaguje na pepa knotekProtože měření to vaše tvrzení nějak nepodporují...
https://climatereanalyzer.org/wx/todays-weather/?var_id=sstanom&ortho=6&wt=2
https://climatereanalyzer.org/wx/todays-weather/?var_id=t2clim&ortho=6&wt=2
https://climate.copernicus.eu/record-breaking-north-atlantic-ocean-temperatures-contribute-extreme-marine-heatwaves
Vladimir Mertan
9.8.2023 10:42 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
9.8.2023 12:00 Reaguje na Vladimir Mertanhttps://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1029/2022GL100011
Jarka O.
9.8.2023 13:14 Reaguje na pepa knotekFotky z celé Sev. Ameriky od Kalifornie po Velká jezera tuto zimu byly úžasné - domy komplet obalené ledem jak v Mrazíkovi. A klimatisti mlceli, nanejvýš sdělili, že trend je jiný.
Petr
9.8.2023 16:46 Reaguje na Jarka O.A když zaprší, tak se hned ozve spousta hlasů kde že je to sucho.
Jarka O.
10.8.2023 11:23 Reaguje na PetrZkuste si poslechnout London calling od The Clash z 80.let. Nechci nutit, neni to nic moc, jen je zajímavé poslechnout refrén a to je důkaz, že se vážně strašilo globálním ochlazením.
Jakub Graňák
10.8.2023 19:25 Reaguje na Jarka O.tak tady máte něco, co se trefilo mnohem přesněji:
https://www.youtube.com/watch?v=NoJre_SEnWY
klidně můžete věnovat pozornost celému textu
pokud jste se vrátila z dovolené na rodosu, jen pozor na slzu dojetí:
https://www.youtube.com/watch?v=YoKf7bLxkNQ
Jarka O.
10.8.2023 20:36 Reaguje na Jakub GraňákCo chtěl básník říct tou 1. skladbou, mi prozradíte? 2.skladba je jasná, u první jsem volaká zmätená.
Jakub Graňák
11.8.2023 07:13 Reaguje na Jarka O.1. skladba je o znečišťování moří a oceánů a oportinistickém lidském přístupu k témuž - jak prorocké vzhledem k roku vydání 1981
Jarka O.
11.8.2023 11:29 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
11.8.2023 15:30 Reaguje na Jarka O.Laibach znám velmi dobře, dokonce jsem je už párkrát podpořil nákupem jejich "merče", cyničtí glosátoři jak minulosti, tak současnosti, obzvláště se songem Eurovision trefili přesně mezi parohy, moc se mi líbí "koncept" se slovem chamtivost opakovaným ve všech jazycích členských států ve videoklipu:
https://www.youtube.com/watch?v=GOffk1G6OX8