https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/volby-2006-ekologicke-pasaze-volebniho-programu-kscm
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Volby 2006: Ekologické pasáže volebního programu KSČM

3.5.2006 13:01 | PRAHA (EkoList)
Vybrali jsme pro vás části volebního programu Komunistické strany Čech a Moravy, které se týkají životního prostředí. Vedle programu zveřejnila před volbami do Poslanecké sněmovny KSČM také seznam 8 volebních priorit. Mezi ně se ale politka životního prostředí nedostala.
 

Článek je součástí předvolebního informačního servisu EkoListu. Podívejte se rovněž na:

Samotný volební program je poměrně obsáhlý dokument, kde je problematice životního prostředí věnována samostatná kapitola:

III. Vysoká kvalita života při trvale udržitelném rozvoji

KSČM požaduje v zájmu zdraví a plnohodnotného života všech občanů skloubit požadavky sociálního a hospodářského rozvoje s požadavky na kvalitu životního prostředí, včetně uchování přírodního bohatství v jeho rozmanitosti. Je nutné se zapojit do světového a evropského řešení globálního problému ochrany životního prostředí a klimatu. Hájit hodnoty rovnováhy člověka a přírody znamená podporovat vysoký standard ochrany životního prostředí. K nejvýznamnějším příčinám poškozování životního prostředí patří konzumní způsob života a idea neomezeného ekonomického růstu. K základním předpokladům omezení negativních vlivů na životní prostředí proto patří změna stylu života. KSČM nevěří na blahodárné působení neviditelné ruky trhu na oblast životního prostředí, ale na kvalifikované centrální řízení ochrany přírody a životního prostředí,technologický pokrok a cílený výzkum a vývoj, který podobný pokrok umožní.

V oblasti životního prostředí KSČM prosazuje:

Růst kvality životního prostředí, životního stylu a životní úrovně na zásadách trvale udržitelného rozvoje ve spolupráci s odbornou a občanskou veřejností. V exekutivě zohledňovat soulad ekologických a národohospodářských priorit.

Intenzivní dialog o stanovení cílů, parametrů a kritérií s ekologickými odborníky, strukturami občanského a ekologického hnutí napříč politickým spektrem. Otevřenější informační politiku státu, krajů a obcí v oblasti ekologie a ochrany životního prostředí.

Přizpůsobování práva a norem v podmínkách členství ČR v EU standardům EU jen v případě, že změna povede ke zlepšení stavu životního prostředí. Snižování množství odpadů, zvýšení míry jejich využívání recyklačními službami, rozvíjení průmyslu zpracování odpadů při zákazu dovozu odpadů ze zahraničí k likvidaci v ČR.

Úměrné meze těžbě nerostných surovin a účinná opatření proti znečišťování půdy a horninového prostředí průmyslovou výrobou, podpora rekultivace a sanace. Zvýšení stability ekosystémů a zlepšení jejich legislativní i praktické ochrany.

Ochranu zdrojů pitné vody, obnovu vodních zdrojů, ochranu půdního fondu a zemědělsky obhospodařované půdy, ochranu zeleně. Vedle hospodářsky využívaných lesních monokultur dbát i na výsadbu lesů druhově pestřejších. Výstavbu a modernizaci čistíren odpadních vod, optimální ochranu a obnovu vod.

Navržení kvalitnějších ekonomických nástrojů k posilování mimoprodukční funkce zemědělství, ke kultivaci krajiny a rozvoji českého venkova, ale také ekologického zemědělství, produkce a využívání alternativních zdrojů energie.

Ekologicky citlivější směry urbanistiky a krajinotvorby a ohleduplný cestovní ruch.

Garantování práva občanů dozvědět se o ekologických dopadech staveb v jejich okolí a právo účastnit se správních řízení. Důsledné posuzování ekologických vlivů u vládních koncepcí a strategií – využití procedury SEA a EIA.

Otázky úzce spojené se životním prostředím se ale prolínají i celou řadou dalších kapitol. Jsou jimi energetika, dopravě, zemědělství a bydlení.

V oblasti energetiky KSČM prosazuje:

Strategickou úlohu státu v odvětví energetiky se zaměřením na udržitelný rozvoj, efektivnost a moderní ekologicky šetrné technologie. Přírodní zdroje patří celé společnosti. Doly, energetika a vodní energetická soustava musí být v rukou státu.

Zastavení privatizace dolů, stabilizaci vlastnické struktury důlních a energetických společností. Útlumové programy realizovat s ohledem na zaměstnanost v regionu a oprávněné sociální zájmy zaměstnanců v oboru. Výrobu elektrické energie v jaderných elektrárnách s přihlédnutím k požadavkům bezpečnosti a snižování energetické náročnosti. Tvorbu podmínek ke zvýšení podílu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v rámci sjednocování přístupu v EU.

Podporu opatřením, která by celou společnost účinně ochránila před nadměrným zvyšováním cen plynu, elektrické energie, ale i užitkové a pitné vody, způsobeným nejen negativním vlivem vnějších cen, ale zejména monopolním chováním výrobců a distributorů a nadměrným růstem jejich zisků. Rozvoj alternativních technologií, založených na místní iniciativě. Důraz na snižování energetické náročnosti výroby i spotřeby ve všech oblastech života společnosti.

V oblasti dopravy a spojů KSČM prosazuje:

Rozvoj a preferenci veřejné hromadné dopravy, zkvalitnění systému různých druhů slev jízdného a jejich začlenění do slev v rámci integrované dopravy (rodinné, skupinové, slevy pro důchodce, studenty, děti, zdravotně postižené apod.).

Budování ekologicky šetrných druhů, zejména rozvoj a zvýšení podílu kombinované dopravy a vnitrozemské vodní dopravy. Pokračování v elektrifikaci železnic. Budování železničních koridorů a dalších tratí zařazených do mezinárodních dohod, metra, tramvajových a trolejbusových tratí, vyhrazených pruhů, záchytných parkovišť, pěších zón a cyklistických stezek oddělených od automobilové dopravy.

Vypracování strategického plánu rozvoje všech druhů dopravy s důrazem na všestranné využití rozsáhlé železniční sítě. Posouzení účelnosti dalších změn vlastnických vztahů na železnici a v autobusové dopravě. Vyváženou a cenově výhodnou veřejnou dopravní obslužnost po celém území státu. Při výstavbě dálnic a rychlostních komunikací zajistit, aby minimálně narušovala životní prostředí (hluk, exhalace, ekosystémy místní flóry a fauny, krajinný ráz).

V oblasti zemědělství a venkova KSČM prosazuje:

Vypracování dlouhodobé koncepce postupného oživování a rozvoje českého zemědělství jako jednoho ze zdrojů hospodářské prosperity a faktoru zachování příznivých podmínek životního prostředí.

Odstraňování překážek pro rozvoj osvědčených družstevních a samosprávných forem podnikání v zemědělství a potravinářství. Především v podhorských a horských oblastech dotovat i mimoprodukční funkce zemědělství (krajinotvorba, udržení pracovních míst). Respektování rovnosti všech forem vlastnictví a podnikání v zemědělství a potravinářství.

V oblasti bydlení KSČM prosazuje:

Výstavbu rodinných domků na venkově. Poskytnout mladým lidem výhodné podmínky pro stavbu nových rodinných domů či rekonstrukce a dostavby stávajících venkovských staveb, včetně infrastruktury (přístupových komunikací, vodovodu, plynu a kanalizace). Dotacemi podporovat využití sluneční energie pro vytápění a ohřev vody.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist