https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/volby-2010-volebni-sliby-a-parlamentni-ciny-cssd?ids%5Bx51efd0140596e1aeab466461a975e185%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Volby 2010: Volební sliby a parlamentní činy ČSSD

16.5.2010 09:51 | PRAHA (Ekolist.cz)
Volební program České strany sociálně demokratické se věnuje ekologické politice poměrně široce, vedle obecných frází slibuje také celou řadu konkrétních kroků. O mnohých z nich se v posledních čtyřech letech hlasovalo v poslanecké sněmovně. Jak se při hlasování zachovalo sedmdesát poslanců ČSSD?
 

Billboard ČSSD k volbám 2010
České domácnosti a národní hospodářství by měly mít vždy dostatek energií za relativně příznivé ceny. Na snímku billboard ČSSD k volbám 2010
Foto: Darwinek/Wikimedia Commons

Volební program ČSSD otevírá témata spojená s životním prostředím kapitolou o energetice. Energie bude prý nutné vyrábět z jiných zdrojů než fosilních. Ty totiž budou při „celosvětovém, a zvláště evropském hnutí za eliminaci příčin klimatických změn stále dražší“. Navíc je fosilní energetika „největším znečišťovatelem ovzduší s nedozírnými dopady na zdraví lidí“.

Podle programu sociální demokracie by „české domácnosti a národní hospodářství“ měly mít vždy dostatek energií za „relativně příznivé ceny“. Zároveň by Česká republika měla být soběstačná ve výrobě elektřiny. Aby se toho dosáhlo, je „nezbytné odpovědět na otázku, jak bude řešen výpadek výroby elektrické energie po skončení životnosti jaderné elektrárny Dukovany a při postupném vyčerpávání zásob uhlí v rámci ekologických limitů jeho povolené těžby.“ Co se týče prolomení či neprolomení limitů těžby hnědého uhlí, postoj ČSSD "se změní jen v případě kladného výsledku krajského referenda.“

S otázkou prolomení limitů těžby hnědého uhlí se úzce váže otázka odpisů zásob této suroviny. Jednoduše řečeno - jednou odepsané uhlí úředně neexistuje, a nelze ho tedy ani těžit. Územní limity těžby byly stanoveny již v roce 1991, doposud k odpisu zásob uhlí za limity nedošlo. Horní zákon totiž nestanoví žádnou lhůtu, do kdy má být odpis proveden. V září roku 2008 proto předložil tehdejší ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) novelu zákona, která zaváděla roční lhůtu těžařům pro předání dokumentace. V případě nesplnění této lhůty novela počítala s pokutu až 20 milionů korun.

O novele zákona ale sněmovna nikdy nehlasovala, protože ji nedostala k projednání. Z jednání sněmovny byla vyňata na žádost poslance ČSSD Miloslava Souška. Pro vyřazení z jednání 59. schůze hlasovalo v září loňského roku 41 poslanců ČSSD, 14 jich bylo proti nebo se zdrželo. Novelu nakonec ze sněmovny stáhla úřednická vláda. Podobný návrh podala znovu skupina poslanců (Martin Bursík, Libor Ambrozek, Kateřina Konečná, Přemysl Rabas, Ladislav Mlčák) v prosinci roku 2009. Ani o něm ale sněmovna nikdy nehlasovala, vláda k němu vydala nesouhlasné stanovisko s tím, že by mohl „ohrozit naplňování právě připravované aktualizace státní energetické koncepce.“

Zablokované jádro

Program ČSSD slibuje kvůli ochraně ovzduší a klimatu postupně převést energetiku na „nové, čisté a bezemisní nebo nízkouhlíkaté technologie“. Volební program také přímo slibuje: „předložíme zákon o podpoře úspor a výroby tepla z obnovitelných zdrojů.“ V roce 2007 předložili poslanci ČSSD návrh na úpravu zákona, která požadovala, aby při rekonstrukci nebo výstavbě nového zdroje tepelné energie o součtovém výkonu 1–10 MWt musel vlastník zajistit, že z celkové vyrobené tepelné energie bude minimálně 20 % pocházet z obnovitelných zdrojů energie (OZE).

Druhou možností bylo, že by k celkovému množství tepla z jednoho zdroje vyráběl vlastník ještě dalších minimálně 25 % výkonu z OZE. Zákon také navrhoval povinnost vytápění minimálně z 20 % z OZE v případě budov stavěných z veřejných peněz. Kritikům se nelíbilo, že návrh chce zajistit podíl obnovitelného tepla pouze paušálním stanovením povinnosti. Zákon byl nakonec předkladatelům vrácen, pro což zvedlo ruku i 13 poslanců ČSSD. Na rozvoj „agroenergetiky“ sází také část volebního programu věnovaná zemědělství. Ta by měla být i základem „finanční konsolidace resortu.“ Zároveň si ale potraviny a energetické plodiny nemají vzájemně ubírat místo na polích.

Volební program ČSSD slibuje změnu programu Zelená úsporám tak, aby „nekladl nároky na vlastní zdroje občanů“ a peníze využít i jinde, zejména na „rekonstrukci systémů centrálního zásobování teplem a úspory v panelových domech“. Program Zelená úsporám ale již od změny původních pravidel, která proběhla v srpnu roku 2009, umožňuje žádat dotace na celkové i částečné zateplení panelových domů.

ČSSD chce řešit energetickou budoucnost dostavbu dvou bloků jaderné elektrárny Temelín, modernizaci jaderné elektrárny Dukovany a rozumnou výstavbu elektráren na zemní plyn. V končícím volebním období poslanci ČSSD třikrát předložili návrh, aby energetickou koncepci státu schvalovala sněmovna a nikoli vláda. Hlavním důvodem bylo podle ČSSD zejména snaha co nejrychleji postavit nové jaderné zdroje. V listopadu 2007 podpořilo změnu 62 poslanců ČSSD, pozměňovací návrh ale odmítly hlasy koalice. Druhý pokus, předložený o rok později sociálními demokraty, měl již podobu samostatného zákona. Sněmovna ale rozhodla o jeho zamítnutí v prvním čtení. Proti hlasovalo 47 hlasů ČSSD. Hattrick završili poslanci ČSSD v únoru 2009, kdy předložili další samostatný zákon. Ten odůvodnili tím, že „možnost výstavby nových jaderných elektráren a využívání domácí suroviny představující hnědé uhlí jsou zablokovány částí Programového prohlášení koaliční vlády prosazené Stranou zelených.“ O posledním návrhu sněmovna nestihla hlasovat.

Strategické zdroje

Volební program v kapitole věnované ekologické politice říká, že „vodu, půdu a les považujeme za strategické a nenahraditelné zdroje.“ Vláda předložila novelu, která navrhoval zvýšit poplatky za vyjmutí půdy ze zemědělského půdního fondu. „Není pravdou, že úroveň ochrany zemědělského půdního fondu je v České republice na špatné, nulové, nebo nevím jak bylo řečeno na jaké úrovni,“ prohlásil při projednávání poslanec ČSSD Petr Zgarba, člen zemědělského výboru. „Z mé strany je tedy diskutabilní to, do jaké míry má být odvod valorizován nebo na jaké úrovni má být,“ dodal. Zákon o ochraně zemědělského půdního fondu se ale nedostal dále než do prvního čtení a jako i další ekologické zákony zůstal „zaparkován ve sněmovně.“ Naopak sociální demokraté podpořili zákon, který měl pomoci bezplatně převádět státní pozemky do majetku obcí, například lesní porosty o rozloze až 50 hektarů. To by umožnilo převádět i pozemky, na nichž leží územní systémy ekologické stability. „Získání těchto pozemků by mohlo časem některá zastupitelstva svádět ke změnám v územních plánech,“ varoval ve sněmovně senátor Pavel Eybert. Sněmovna nepřehlasovala senátní veto, pro zvedlo ruku 52 sociálnědemokratických zákonodárců.

Rybníky a nádrže

Akce Greenpeace během volební kampaně
"Náš postoj v otázce limitů těžby hnědého uhlí se změní jen v případě kladného výsledku krajského referenda," říká volební program ČSSD. Na snímku akce Greenpeace a sdružení Kořeny během volební kampaně v Mostě
Foto: Ibra Ibrahimovič/Greenpeace

ČSSD chce, aby venkov zůstal místem, kde žijí ekonomicky aktivní lidé. „Nedílnou součástí naší politiky na venkově bude nadále podpora tradic a spolkového života (rybářů, chovatelů, zahrádkářů, včelařů, myslivců, sportovců, hasičů, folkloru atd.) jako součásti naší národní identity,“ říká program pro rok 2010. Podpory se mají dočkat české potraviny a také rozvoj výroby a produkce biopotravin. Na národní notu hraje i myšlenka, že ČSSD „omezí nekalé a diskriminační praktiky především zahraničních velkoobchodních řetězců vůči zemědělcům a potravinářům“.

Program slibuje, že ČSSD nedopustí „privatizaci státních podniků Lesy ČR či privatizaci jednotlivých povodí“. Slibuje také uchování zdravých lesních ekosystémů, které mají význam pro zachování života a bilanci vody v krajině. Poslanci ČSSD podpořili ve sněmovně usnesení k tendrům a hospodaření ve státním podniku Lesy České republiky. Ta vyzývá vládu, aby zrušila výběrové řízení státního podniku Lesy České republiky na provádění lesnických prací s prodejem dříví. Nicméně ministr Jakub Šebesta, nominovaný do úřednické vlády ČSSD, prohlásil, že na tendrech nic měnit nebude.

Podle ČSSD se v příštích desetiletích stane i v centru Evropy jedním z nejcennějších surovinových zdrojů voda. Proto chce vyhlásit program obnovy a výstavby nových rybníků a retenčních nádrží. Zároveň se kvůli změnám klimatu musí česká krajina připravit na větší sucha i častější povodně. „Zajistíme taková protipovodňová opatření, která za podmínky šetrnosti k přírodě povedou k posílení a obnovení schopnosti krajiny zadržet vodu,“ říká program ČSSD. To znamená podporu druhové a věkové rozmanitosti lesních porostů, revitalizaci toků a niv, a dlouhodobě přizpůsobení zemědělské krajiny a zemědělství suchým obdobím. V březnu 2008 podpořilo 50 poslanců ČSSD návrh na vyvlastňování kvůli protipovodňové ochraně.

Obce chce ČSSD podporovat při snižování množství odpadu ukládaného na skládky a to systémy využití vytříděného bioodpadu pro kompostování nebo využití jako „paliva v zařízeních na energetické využití odpadu II. generace“.

Padesát na padesát

Podle programu ČSSD dojde ke snížení emisí skleníkových plynů a dalších škodlivých látek minimálně o 50 % do roku 2050. O to se pokusili poslanci ČSSD hned dvakrát. Nejdříve spolu s Liborem Ambrozkem z KDU-ČSL připravili v září 2007 změnu zákona o obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, která navrhovala v každém následujícím národním alokačním plánu oproti předchozímu plánu snižovat množství povolenek tak, aby bylo do roku 2050 sníženo množství emisí o 50 %. Sněmovna zákon odmítla, protože se vůbec nezabýval tím, jaký by byl dopad na rozpočet státu a na podnikatele. Proti zamítnutí návrhu hlasovalo 52 sociálních demokratů. Druhý pokus předložili poslanci ČSSD spolu se zelenými a lidovci v prosinci 2009. Také tato novela zákona o obchodování s povolenkami navrhuje snížení emisí o 50 % do roku 2050 oproti roku 2010. Tentokrát se počítá s pětiletými plány snižování emisí, které vzniknou dohodou ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva životního prostředí. Žádné konkrétní návrhy, jak se k cíli dojde, návrh nepředkládal. Také tento zákon zůstal „zaparkován ve sněmovně,“ poslanci o něm vůbec nehlasovali.

„V oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší, především na Ostravsku a Ústecku, omezíme průmyslové znečištění revizí integrovaných povolení,“ slibuje volební program. Novela zákona o ochraně ovzduší umožňuje od října 2008 krajským úřadům v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší stanovit velkým znečišťovatelům emisní strop, který musejí ve stanovené lhůtě splnit. Krajský úřad navíc může i zpřísnit stávající nebo stanovit další podmínky provozu. Návrh se netýká provozů, které byly postaveny v poslední době s použitím nejlepších dostupných technik. Pro pozměňovací návrh, který reagoval na zhoršení situace zejména na Ostravsku, zvedlo ruku 21 poslanců ČSSD. Proti jich bylo 16, zdrželo se 8, nepřítomných poslanců bylo 25.

ČSSD slibuje, že předloží novou úpravu zákona o ochraně ovzduší „s cílem zamezit spalování nedovolených paliv v domácnostech“. Možnost kontrolovat domácnosti chtěla úprava zákona z dílny ministerstva životního prostředí, i návrh předložený Moravskoslezským krajem. Krajský návrh byl v prosinci 2009 sněmovně předložen, ale poslanci o něm nehlasovali. Ministerský návrh se do sněmovny nedostal vůbec.

Poplujem spolu

Podle volebního programu je v dopravě prioritou dokončení dálnice D 47, rozšíření dálnice D 1, dokončení výstavby pražského okruhu, zahájení budování úseků R 35, R 49 a R 52. Peníze na stavbu silnic a dálnic by se měly najít v soukromých kapsách - cestou partnerství soukromého a veřejného sektoru (tzv. PPP projekty) a také z evropských fondů. Vedle dobudování kvalitní dopravní infrastruktury má snížit negativní vliv na životní prostředí také „masivní podpora veřejné dopravy“. Její páteří má být železnice, lepší kvalitě veřejné dopravy má pomoci „budování integrovaných dopravních systémů v jednotlivých krajích a jejich vzájemná provázanost.“

Větší pozornost než dosud chce ČSSD věnovat vodní dopravě. „Zahájíme práce na zlepšení plavebních podmínek na Labi a výstavbě plavebního stupně Děčín,“ říká ČSSD a slibuje i program modernizace říčních plavidel. „Lepší využití vnitrozemské vodní cesty je nejenom příspěvkem k ekologii, ale atraktivnějšímu využití území kolem řek a vodních nádrží k rekreaci a ke sportovní a rekreační plavbě,“ říká program.

Další informace o programu ekologické politky ČSSD najdete v Oranžové knize Udržitelný rozvoj a životní prostředí.


reklama

 
Hugo Charvát
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reakce - 17. 5. 2010 - azob

chtěl bych vědět, jak jste získali foto. Určitě jste čekali na záběr, věděli jste o této akci. Docela je mi vás líto

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist