https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vseobecna-fakultni-nemocnice-v-praze-spotrebovala-loni-az-2600-respiratoru-denne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze spotřebovala loni až 2600 respirátorů denně

12.2.2022 14:58 | OLOMOUC (ČTK)
Ekologické organizace upozorňují, že v důsledku pandemie koronaviru vzniká obrovské množství nerecyklovatelného či infekčního odpadu, nejen roušek, ale také například odběrových a testovacích sad. Ilustrační foto
Ekologické organizace upozorňují, že v důsledku pandemie koronaviru vzniká obrovské množství nerecyklovatelného či infekčního odpadu, nejen roušek, ale také například odběrových a testovacích sad. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) v Praze spotřebovali loni průměrně téměř 2600 respirátorů na den. Zástupci nemocnice na facebooku uvedli, že respirátorů FFP2 bylo loni zapotřebí celkem 890 000 a FFP3 56 000 kusů. Běžných chirurgických roušek spotřebovali téměř 274 000 kusů. V roce 2020 jich však potřebovali více než dva miliony.
 

"Ale to bylo ještě před změnou vládních nařízení o nošení ochranných pomůcek. Pak už převládly respirátory," dodala nemocnice.

Zdravotníci používají i další ochranné prostředky. K pacientům s covidem-19 obvykle přistupují v ochranném obleku z materiálu tyvek a s obličejovým štítem. Například právě VFN ale na svých covidových odděleních, kde se pečuje o pacienty v nejvážnějším stavu, často na umělé plicní ventilaci, tyto obleky zrušila. Na jejich rukávech totiž zdravotníci často přenášeli z pacienta na pacienta bakterie. Používají místo nich jednorázové pláště zvané empír.

Roušky slouží k tomu, aby zabránily mikroorganismům dostat se zevnitř ven, respirátory zvenčí dovnitř, tedy k ochraně dýchacího ústrojí nositele. V Česku se začaly na veřejnosti nosit v lednu 2020, kdy se objevily informace o prvních případech nákazy novým typem koronaviru v Číně. Zejména respirátory byly v té době vyprodané, obtížně se sháněly i roušky, které si proto lidé šili doma z látek.

První případy nákazy koronavirem se objevily v tuzemsku 1. března 2020, o sedmnáct dní později vláda nařídila povinné nošení roušek na veřejnosti. Od té doby byla povinnost opakovaně zmírňovaná a znovu rozšiřovaná. Respirátory nejméně třídy účinnosti FFP2 nebo jiné ochrany dýchacích cest jsou povinné od 1. března loňského roku. V současné době je musí lidé nosit ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť a v hromadné dopravě.

Ekologické organizace upozorňují, že v důsledku pandemie koronaviru vzniká obrovské množství nerecyklovatelného či infekčního odpadu, nejen roušek, ale také například odběrových a testovacích sad. Spalovny, které se zpracování nebezpečného odpadu věnují, potřebovaly povolení jej před spálením déle skladovat, aby mohly přijímat odpad od všech zájemců. Také dobrovolníci, kteří odpady v přírodě sbírají, zaznamenávají často roušky či respirátory odhozené mimo odpadkové koše.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist