Vulkanický systém na Islandu opět chrlí lávu, jde o pátou erupci od prosince
Dnešní erupce je na poloostrově, na němž žije kolem 30 000 lidí, osmá od roku 2021, kdy se znovu aktivovaly geologické systémy dřímající předchozích zhruba 800 let, píše Reuters. Dnešní erupci předcházely silné otřesy v kráterovém systému Sundhnúk.
Předchozí erupce na Reykjanesu narušily místní systémy vytápění, uzavřely důležité silnice a zničily několik domů v evakuovaném rybářském městečku Grindavík, do něhož se mezitím vrátila jen malá část obyvatel.
Ve snaze zabránit dalším škodám byly postaveny bariéry, které mají zadržet lávu mimo místní infrastrukturu včetně geotermální elektrárny Svartsengi, lázní pod širým nebem Modrá laguna a čtyřtisícového Grindavíku.
Podle agentury DPA úřady několik hodin před odpolední erupcí nařídily evakuaci Grindavíku a Modré laguny. V oblíbených lázních bylo ještě dopoledne 700 až 800 návštěvníků. Láva dnes tryskala ze země do výšky nejméně 50 metrů, řekla podle rozhlasové stanice RÚV geofyzička Kristín Jónsdóttirová z islandského meteorologického ústavu a odhadla, že se vytvořila více než kilometr dlouhá zemská průrva.
Sami Islanďané často nazývají Island "zemí ohně a ledu" s poukazem na krajinu pokrytou ledovci i aktivními sopkami. V roce 2010 erupce v jiné části Islandu vychrlila do ovzduší tolik popela, že ve světě muselo být zrušeno na 100.000 letů.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Jaroslav Řezáč
29.5.2024 19:49co si dovolila sopka chrlit CO2....to by přece neměla, soudruzi v Bruselu?