Výbor Evropského parlamentu těsně odmítl podpořit normu o ochraně přírody v EU
Evropa se potýká s velkým úbytkem populace živočichů a rostlin. Komise odhaduje, že na kontinentu hrozí vymření až milionu druhů, zejména vinou intenzivního zemědělství, odlesňování a rozšiřování městských ploch. Unijní exekutiva proto před rokem navrhla normu vítanou ochránci přírody, avšak kritizovanou některými zemědělci.
Europoslanci z výboru pro životní prostředí se po dlouhých dohadech a prvním neúspěšném pokusu z minulých týdnů dnes dostali k hlasování o těchto pravidlech, na jejichž základě mají unijní země do konce desetiletí na pětině suchozemských a vodních ploch zavést opatření pro obnovu přírodních ekosystémů. Členové konzervativních skupin včetně nejsilnějších lidovců odmítli návrh podpořit. Postavili se za něj socialisté, zelení a část liberálů. Výsledkem byl poměr hlasů 44 ku 44. Rozhodující slovo však bude mít červencové plénum EP, kde se na základě dnešního výsledku čeká velmi vyrovnané hlasování.
"Příroda dnes prohrála bitvu, ale my budeme pokračovat v boji na plenární schůzi. Jako vždy zůstávám otevřen vyjednávání se všemi a o všem. Doufám, že Manfred Weber dostane rozum a skončí osobní tažení proti Ursule von der Leyenové, abychom mohli schválit návrh Evropské komise na plénu," prohlásil socialistický zpravodaj návrhu César Luena. Jeho vzkaz patřil šéfovi klubu lidovců, který v posledních týdnech přesvědčoval své poslance k zamítnutí návrhu. Ten je významnou součástí ekologické strategie komise, jejíž šéfka von der Leyenová je Weberovou stranickou kolegyní.
Weber tvrdí, že uplatňování pravidel by mohlo snížit zemědělskou produkci až o deset procent, což je podle něj v době dopadů inflace a války na Ukrajině neúnosné. "Potřebujeme nový návrh, který naše obavy zohlední," uvedl německý politik.
Norma počítá s tím, že státy EU do konce desetiletí zlepší stav alespoň 30 procent suchozemských, pobřežních, mořských i sladkovodních ekosystémů, které jsou v současnosti ve špatném stavu. Společný postoj k návrhu minulý týden schválily členské státy, které by ve druhé polovině roku měly vyjednávat o konečné podobě pravidel s poslanci. Podmínkou však je, že návrh uspěje v červenci na plénu. Pokud jej poslanci odmítnou, je podle unijních činitelů pravděpodobné, že během necelého roku zbývajícího do konce současného volebního období již případný nový návrh komise projednat nestihnou. Místopředseda EK Frans Timmermans minulý týden vyloučil, že by byla unijní exekutiva ochotna další návrh předložit.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (19)
Miroslav Vinkler
27.6.2023 19:54Vysvětlení ponechám na povolanějších.
Karel Zvářal
27.6.2023 20:15 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Jeřábek
27.6.2023 22:04 Reaguje na Karel ZvářalJaroslav Řezáč
28.6.2023 06:46 Reaguje na Karel ZvářalKdo žije s přírodou, umí žít i s lidmi.
Minimalismus není jen fráze ale nutnost.
Jindřich Duras
28.6.2023 08:26 Reaguje na Karel ZvářalJindřich Duras
28.6.2023 08:32Jenže: není prostě možné a únosné drát se kupředu stejně bezohledným postupem jako doposud. Prostě to nejde.
Ostatně, už teď je cena chleba neúnosně vysoká, jen to vlády skrývají ve výdajích v jiných kapitolách rozpočtu. Odbahňování rybníků a přehradních nádrží a zejména úpadek schopnosti půd zadržovat vodu, protože je z nich vydrancovaná organická složka - aktuálně chybí asi tolik, jako je objem všech přehrad včetně Lipna, Orlíka a tak. Úctu všem, co hospodaří lépe.
Divadlo ve Výboru považuji za velmi ostudné.
Dalibor Motl
28.6.2023 08:50 Reaguje na Jindřich DurasDAG
28.6.2023 09:04 Reaguje na Dalibor MotlTo stejné je to s touto normou. Jedinci a druhy budou mizet a nic se nebude dít.
Jinak osobně jsem spíše pro Vámi navrhovanou cestu. Myslím si, že lidem sahat na majetek a pořád něco přikazovat a zakazovat je špatná cesta.
Jindřich Duras
28.6.2023 10:01 Reaguje na DAGV případě nové evropské věci jde hlavně o to, aby se členské státy zavázaly, že s neutěšeným stavem krajiny budou něco systematicky dělat. Každý podle svých podmínek, ale poctivě a s doložením výsledků.
Ostatně, jinak jdeme do háje všichni...
DAG
28.6.2023 11:08 Reaguje na Jindřich DurasJá si právě nejsem úplně jistý, že ta nová norma bude jen rámcová. Některé body jsou dost konkrétní a spíš jen jejich dosažení je na státech.
Třeba v ČR se používá relativně málo postřiků oproti západním zemím. Bude tedy snížení postřiků o polovinu stavu ve státě nebo z celé EU? Atd. ono někdy je ďábel skryt v detailu. Jinak s naší krajinou je ve spoustě oblastí nutné něco udělat.
Majka Kletečková
28.6.2023 12:46 Reaguje na DAGJindřich Duras
28.6.2023 09:56 Reaguje na Dalibor MotlJaroslav Řezáč
28.6.2023 10:56 Reaguje na Jindřich DurasKarel Zvářal
28.6.2023 12:30 Reaguje na Jaroslav Řezáč56.2697856N, 10.5980950E
Jindřich Duras
29.6.2023 16:10 Reaguje na Karel ZvářalJindřich Duras
29.6.2023 16:10 Reaguje na Jaroslav ŘezáčNikdo nikomu nenutí žádný paušál, ale chce po jednotlivých státech, aby měli opravdu udržitelnou krajinu a nenechali si ji zničit byznysovými skupinami.
"Zelené bláznovství"... je trochu ostuda myslet takovým směrem v dnešní době, kdy jsou jasné poznatky...
Richard Vacek
28.6.2023 11:53Pokud by to ale náhodou šlo s EU od deseti k pěti, dluhy rostly, hospodářství bylo v krizi a snad dokonce klesala i životní úroveň, tak je lepší finance použít na něco vhodnějšího.
Jindřich Duras
29.6.2023 15:44 Reaguje na Richard VacekSoučasný nedostatek financí sice investicím do žp nepřeje, jenže to je pouze daň za to, že jsme ty prostředky nedokázali najít, když byla ekonomika OK. Bylo totiž ukrutných chytráků, kteří investice do krajiny považovali za luxus, na který nemáme. Prostě se na tom systematicky a poctivě pracovat musí konečně začít.