https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyborny-cr-zatim-o-pomoc-z-krizove-rezervy-eu-pro-zemedelce-zadat-nebude
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výborný: ČR zatím o pomoc z krizové rezervy EU pro zemědělce žádat nebude

23.9.2024 18:26 | BRUSEL (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Česká republika v současné době vyčísluje škody, které katastrofální záplavy způsobily zemědělcům. O pomoc z krizové rezervy EU pro zemědělství zatím ale žádat nebude, uvedl v Bruselu český ministr zemědělství Marek Výborný. Nyní je podle něj zejména klíčové, aby se pro postižené farmáře uvolnila pravidla a nemuseli čelit zbytečným kontrolám.
 
"Minulý týden jsem hovořil s některými farmáři v Jeseníkách a na Opavsku. Důležité teď je, abychom jim rozvolnili pravidla, tedy aby nebyli sankcionováni za věci, které nebyli schopni reálně a objektivně udělat, například provést seč louky, která je pod vodou, to nejde," řekl českým novinářům v Bruselu ministr Výborný. "Dal jsem pokyn Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu, aby to zohlednili a aby tam teď nejezdili na kontroly. Je třeba farmářům vytvořit prostor, aby se dokázali vzpamatovat z toho, co je potkalo," dodal.

Pokud jde o dopady nynějších povodní na zemědělce, Česko zatím Brusel o pomoc žádat nebude. "Nemyslím si v tuto chvíli, že by bylo potřeba využívat ten krizový balík, myslím, že to zvládneme touto cestou úlev z pravidel," řekl český ministr.

Součástí nové evropské zemědělské politiky je i krizová rezerva, ze které může EU uvolnit peníze v případě akutní potřeby. Tato rezerva pro řešení krizových situací v zemědělství má roční rozpočet 450 milionů eur. Letos v červenci například Evropská komise navrhla uvolnit právě z této rezervy 77 milionů eur (přes 1,9 miliardy Kč) na podporu zemědělců pěstujících ovoce, zeleninu a víno v Česku, v Rakousku a v Polsku, kteří byli nedávno postiženi nepříznivým počasím nebývalého rozsahu.

Shodou okolností právě dnes navrhla Evropská komise vyčlenit 119,7 milionu eur (asi tři miliardy Kč) ze stejné rezervy na podporu zemědělců z Bulharska, Německa, Estonska, Itálie a Rumunska, kteří byli postiženi mimořádnými nepříznivými klimatickými jevy na jaře a na začátku léta. Itálie i Bulharsko byly zasažené suchem, Rumunsko postihly vlny veder, rovněž sucho a následně bouře a krupobití. V Německu zase mráz poškodil vinice a sady a s mrazy a krupobitím bojovalo rovněž i Estonsko.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

23.9.2024 19:15
Ten Výborný je ještě větší deb...l, než jsem doufal. Tak postiženým farmářům pomůže, že je na chvíli přestane někdo buzerovat? Neskutečný pitom...c. Pokud ti lidé mají vyplavenou úrodu, logická je pomoc prostřednictvím takových barevných papírků, kterým se říká peníze. Vsadím boty, že ostatní státy možnosti využijí, nehledě na to, že vydatně do rozpočtu přispíváme a jen totální b..b toho nevyužije.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

24.9.2024 07:52 Reaguje na pavel peregrin
bylo po žních. Co myslíte, že na těch polích v horských a podhorských oblastech ještě zůstalo?
Odpovědět
pp

pavel peregrin

24.9.2024 16:41 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tady vůbec nejde o horské a podhorské oblasti, ale o povodňovou vlnu dále v kraji. A tam může být kukuřice, cukrovka, nový osev řepky, jetelů, ozimů- to je překvápko, co?
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

25.9.2024 18:18 Reaguje na pavel peregrin
K řešení škod, v civilizovaném světě, existují právní předpisy a pojišťovny. Nikoliv vládní, nebo unijní dotace, zneužívané v posledních třiceti letech při každé změně počasí, které stejně ze svých daní zaplatí občané.
Poškozeným osobám nic nebrání, vymáhat prokazatelně vzniklou a v penězích vyčíslenou škodu na osobách, které stály za zmařením, nebo za odložením realizace protipovodňových opatření, na pozdější dobu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist