Výborný: ČR zatím o pomoc z krizové rezervy EU pro zemědělce žádat nebude
Pokud jde o dopady nynějších povodní na zemědělce, Česko zatím Brusel o pomoc žádat nebude. "Nemyslím si v tuto chvíli, že by bylo potřeba využívat ten krizový balík, myslím, že to zvládneme touto cestou úlev z pravidel," řekl český ministr.
Součástí nové evropské zemědělské politiky je i krizová rezerva, ze které může EU uvolnit peníze v případě akutní potřeby. Tato rezerva pro řešení krizových situací v zemědělství má roční rozpočet 450 milionů eur. Letos v červenci například Evropská komise navrhla uvolnit právě z této rezervy 77 milionů eur (přes 1,9 miliardy Kč) na podporu zemědělců pěstujících ovoce, zeleninu a víno v Česku, v Rakousku a v Polsku, kteří byli nedávno postiženi nepříznivým počasím nebývalého rozsahu.
Shodou okolností právě dnes navrhla Evropská komise vyčlenit 119,7 milionu eur (asi tři miliardy Kč) ze stejné rezervy na podporu zemědělců z Bulharska, Německa, Estonska, Itálie a Rumunska, kteří byli postiženi mimořádnými nepříznivými klimatickými jevy na jaře a na začátku léta. Itálie i Bulharsko byly zasažené suchem, Rumunsko postihly vlny veder, rovněž sucho a následně bouře a krupobití. V Německu zase mráz poškodil vinice a sady a s mrazy a krupobitím bojovalo rovněž i Estonsko.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
pavel peregrin
23.9.2024 19:15Jaroslav Řezáč
24.9.2024 07:52 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
24.9.2024 16:41 Reaguje na Jaroslav ŘezáčTonda Selektoda
25.9.2024 18:18 Reaguje na pavel peregrinPoškozeným osobám nic nebrání, vymáhat prokazatelně vzniklou a v penězích vyčíslenou škodu na osobách, které stály za zmařením, nebo za odložením realizace protipovodňových opatření, na pozdější dobu.