https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyborny-na-obnovu-vodohospodarstvi-po-povodnich-je-pripraveno-12-miliard
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výborný: Na obnovu vodohospodářství po povodních je připraveno 12 miliard

8.11.2024 01:13 | PRAHA (ČTK)
Koryto Odry v Bohumíně
Koryto Odry v Bohumíně
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Povodí Odry
Ministerstvo zemědělství vyčlenilo dohromady 12 miliard korun na obnovu vodohospodářské infrastruktury poškozené při zářijových povodních. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) po schůzce s prezidentem Petrem Pavlem na Pražském hradě řekl, že v prvním programu bude připraveno deset miliard korun na opravy zničeného majetku zejména státních organizací Povodí Odry, Povodí Moravy a Lesů České republiky. Z druhého programu půjdou dvě miliardy na obnovu vodovodů a kanalizací v majetku krajů, obcí či soukromých společností.
 
Další peníze určené na bezprostřední opravy vodohospodářské infrastruktury jsou připravené podle něj v programech, které už vypsalo ministerstvo životního prostředí. Ministerstvo zemědělství se ve vyhlášených programech zaměří hlavně na investiční výdaje. Připomněl, že například škody způsobené na majetku Povodí Odry se budou odstraňovat zřejmě až deset let.

Výborný uvedl, že po zmapování a vyčíslení škod jeho úřad vypíše ještě třetí program určený na obnovu lesních cest, a to i pro nestátní vlastníky lesů. Zdůraznil, že je potřeba při opravách pamatovat i na to, aby v budoucnu při přívalových deštích lesní cesty povodně neurychlovaly, ale naopak vodu odváděly mimo hlavní proud.

Stát rovněž nabídne obcím, které zasáhly záplavy a kde je to možné, bezúplatný převod pozemků, na nichž by mohla v budoucnu vzniknout nová zástavba - rodinné či bytové domy. Pozemky by mohli využít lidé, jejichž domy byly nebo budou zdemolovány, případně obyvatelé ze záplavových zón, kteří by je chtěli opustit a nový domov si vybudovat na bezpečnějším místě.

Výborný s prezidentem mluvil také o dlouho chystané výstavbě přehrady v Nových Heřminovech, která by měla ochránit před velkou vodou obce a města na dolním toku řeky Opavy, tedy i Krnov, Opavu nebo část Ostravy. O její stavbě vláda rozhodla už v roce 2008. Stavět se začne podle Výborného nejpozději v roce 2027. Aktuálně má projekt nepravomocné územní rozhodnutí, proti kterému se odvolaly organizace Děti Země a Hnutí Duha.

Postup státu při obnově území po záplavách a financování následků bude v pátek řešit pracovní skupina šesti ministrů, následně bude o návrzích jednotlivých ministerstvech schvalovat vláda.

Vláda ve středu vyhověla žádosti olomouckého hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO) a o měsíc prodloužila stav nebezpečí v záplavami postižených oblastech Jesenicka a Šumperska. Tento mimořádný stav, který umožňuje rychleji likvidovat povodňové škody, by měl v obou horských okresech platit do 12. prosince. Výborný předpokládá, že stejně vyhoví i obdobné žádosti moravskoslezského hejtmana Josefa Bělici (ANO), který chce stav nebezpečí prodloužit v obcích s rozšířenou působností Bohumín, Bruntál, Krnov, Opava a Ostrava.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

8.11.2024 05:47
Že by to najednou šlo, bez ohledu na zelený spasitele světa ?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

8.11.2024 07:32 Reaguje na smějící se bestie
když vidíte, jak to je u Bohumína s říční " dálnicí" tak vidíte zároveň, kde je průser.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

8.11.2024 07:40 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ten je především v tom, že se po " sametu " nepokračovalo v tom, co bylo kolem vody, dopravy/dálnice, atd. připravováno i plánováno -
co novodobí svazáci odmítli jako komunistický přežitek a přitom to na Západě vesele budovali dál a bez problémů se zelenými spasiteli světa !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

8.11.2024 12:25 Reaguje na smějící se bestie
na rozdíl od vás se nedomnívám, že kanalizace řek je smysluplná. Místo toho, aby se odtok z krajiny zpomaloval, tak se zrychluje samozřejmě dravost takové masy vody je podstatně ničivější.

Tedy zkráceně, ta fotografie jen ukazuje tragiku péče o krajinu přinášející masivnost tragédie.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

8.11.2024 13:58 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Každý kousek půdy někoho je, už od 19. století. Žádný majitel nechce nechat půdu ladem na zátopové území typu Litovelské Pomoraví (tam ta půda byla náhodou Liechtensteinů jako lovecký revír a tak se zachovalo).
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist