Východ Kanady se dál potýká s rozsáhlými požáry, kouř pociťují i v USA Aktualizováno
Desítky hasičů se i za pomoci letounů aktuálně snaží zkrotit dvojici požárů, které několik dní hoří severozápadně od provinční metropole Halifaxu. Vyžádaly si evakuaci kolem 20.000 obyvatel a zničily na 200 budov, uvádí místní úřady. Jeden z požárů byl dnes ráno z 50 procent pod kontrolou, činitelé ovšem varovali před nejistým vývojem s ohledem na pokračování suchého a teplého počasí.
Ještě výrazně větší lesní požár zuřil na méně osídleném jihozápadě Nového Skotska u obce Barrington. Zachvátil už skoro 200 kilometrů čtverečních půdy, a je tak podle zpravodajské společnosti CBC největším v dějinách provincie. Celkem tam ve středu evidovali 14 neuhašených požárů, přičemž úřady nehlásily žádné oběti.
"Tyhle požáry jsou bezprecedentní," řekl ve středu premiér Nového Skotska Tim Houston. Pomoci s jejich zkrocením má také stovka amerických hasičů, kteří mají dorazit do konce týdne. Federální vláda také oznámila, že vybavení a personál poskytne také kanadská armáda. Vývoj tak kopíruje letošní boj s požáry v západní provincii Alberta.
"Potřebujeme a přijmeme veškerou podporu, která je k dispozici," uvedl podle agentury AFP premiér Houston.
Kouř z požárů na východě Kanady tento týden ovlivňoval kvalitu vzduchu i na stovky kilometrů vzdálených místech na východním americkém pobřeží a na americkém středozápadě. Výstrahy kvůli znečištění platily na jihu států Michigan a Wisconsin a také v částech Pensylvánie, New Jersey a New Yorku. Meteorologická služba ve Filadelfii doporučila "citlivým skupinám", aby se vyhýbaly venkovním aktivitám.
Děním na východě Kanady pokračuje jarní vlna lesních požárů, která v této druhé největší zemi světa začala v dubnu za nadprůměrného tepla a sucha. Zasažené jsou především západní provincie Alberta a Britská Kolumbie, kde dál hoří na desítkách míst. Do boje s plameny byly nasazeny i posily z USA, Austrálie a Nového Zélandu.
CBC uvádí, že změny klimatu zvyšují riziko ničivých lesních požárů, neboť jejich výsledkem je v Kanadě sušší vegetace a narůstající výskyt blesků, které aktuálně způsobují asi polovinu ohňů. Experti uvádí, že aktuální situace zapadá do pozorovaného trendu narůstajícího počtu mimořádně rozsáhlých požárů. Podle kanadských činitelů letos celkový počet požárů příliš nevybočuje z průměru za posledních deset let, ovšem rozsah spálené plochy mají za bezprecedentní, napsala agentura AP. Plameny už letos v Kanadě pohltily zhruba 27.000 kilometrů čtverečních půdy, což odpovídá asi třetině rozlohy ČR.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Karel Zvářal
1.6.2023 20:59Petr
2.6.2023 00:59 Reaguje na Karel ZvářalSlovan
2.6.2023 20:33 Reaguje na PetrKarel Zvářal
3.6.2023 08:27 Reaguje na PetrPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Pepa
1.6.2023 22:39Petr
2.6.2023 01:27 Reaguje na PepaKarel Zvářal
2.6.2023 04:05... hoří? no tak ať hoří, ať tam všechno shoří! no a co jako?...
Břetislav Machaček
4.6.2023 09:19ji částečně regulovat. Bez zásahů do přírody budou nejenom kalamitní stavy,
požáry, ale i pronikání invazivních rostlin a tvorů, kteří se podmínkám umí
přizpůsobit lépe, než ti původní. Je tu i otázka, na co lidé budou stačit
a na co nikoliv. Nač si ale přidělávat práci dalšími "bezzásahy", které
v konečném výsledku vyžadují nákladné zásahy(viz požár v NP ČŠ). Když
začne hořet udržovaný hospodářský les s minimem snadno hořlavých souší
a s volnými cestami pro hasiče, tak je za pár hodin po požáru. Pokud je
tomu naopak, tak se čeká buď na dohoření a nebo stojí zásah miliony. Co
je lepší? Prevence a nebo nicnedělání? Ať si toto dilema vyřeší odpovědné
orgány dříve, než k takové situaci dojde. Kdo ale zažil požár lesa se
zmarem všech živých tvorů, tak asi odpověď zná. Ten, kdo to zná z teorie
o "prospěšnosti" požárů pro přírodu od PC, tak ty požáry bude hájit.
Takovým doporučuji se vžít do těch živých tvorů odkázaných uhořet v lese podle přání "vědců"(těm vědcům bych dokonce přál, aby to osobně zažili)!