https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vydaje-mzp-podle-predbezneho-navrhu-v-pristim-roce-klesnou-o-7-869-miliardy-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výdaje MŽP podle předběžného návrhu v příštím roce klesnou o 7,869 miliardy korun

9.6.2023 01:13 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) by mělo mít v příštím roce o 7,869 miliardy korun nižší výdaje než letos. Úřad by měl příští rok pracovat s částkou 11,956 miliardy korun, v roce 2022 měl k dispozici více než 26 miliard. Vyplývá to z předběžného pracovního návrhu státního rozpočtu na rok 2024, který má ČTK k dispozici.
 

Mluvčí MŽP Lucie Ješátková na dotaz ČTK uvedla, že jde o první technický návrh ministerstva financí na příští rok. Zdůraznila, že o návrhu se teprve povede debata.

Z dokumentu vyplývá, že resort bude v příštím roce pracovat s celkovými příjmy ve výši přes 44 miliard korun. Celkové výdaje ministerstva by měly být 11,956 miliardy korun, z toho financované nebo spolufinancované z evropských peněz mají být výdaje 7,885 miliardy.

Program MŽP Nová zelená úsporám (NZÚ) by snížení rozpočtu úřadu nemělo ovlivnit. Ministr Petr Hladík (KDU-ČSL) v minulosti uvedl, že program bude od září financován z Modernizačního fondu. Zdrojem pro tento fond jsou peníze z výnosů z emisních povolenek, nejde tedy ani o peníze daňových poplatníků, ani o peníze ze státního rozpočtu.

Ministerstvo financí v předběžném pracovním návrhu státního rozpočtu na příští rok snížilo výdaje většině rozpočtových kapitol, nejvíce u ministerstva pro místní rozvoj. S výraznějším růstem výdajů počítá pouze u ministerstva obrany a u Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Celkový objem výdajů by měl v příštím roce klesnout o čtyři procenta na 2,134 bilionu korun. Schodek rozpočtu by měl být v příštím roce 235 miliard korun. Dokument zahrnuje i dopady vládního konsolidačního balíčku.

Jednotlivé resorty nyní musejí do konce července předložit návrhy svých rozpočtových kapitol ministerstvu financí, které je s nimi projedná a do konce srpna vypracuje návrh státního rozpočtu. V září by ho měla projednat vláda, která klíčový zákon do 30. září předloží Poslanecké sněmovně.

Letos vláda schválila rozpočet se schodkem 295 miliard korun, ke konci května byl průběžný deficit 271,4 miliardy korun. Celkový objem výdajů by měl v příštím roce klesnout o čtyři procenta na 2,134 bilionu korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

9.6.2023 07:39
No jasně, příroda je na prvním místě.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist