Vysadit bilion stromů? Hezký nápad, který ale nemá oporu v realitě
Splnit tisícinu není pokrok
Třeba novozélandská vláda nedávno přislíbila vysadit jednu miliardu stromů, a začala na plnění tohoto úkolu pracovat. Od přibližně pětatřicáté nejbohatší země světa (a pětasedmdesátou na světě co do rozlohy území státu) to není zase tak zlé. Ale ani dobré. Plní jednu tisícinu globálního závazku.
Kdo zvládne víc? Co třeba Čína, rozlohou třetí největší a penězi druhá nejsilnější na světě? Ta s dost agresivním zápalem vysazuje stromy posledních pětadvacet let. Že jsou to monokultury, které nadělají víc škody, než užitku? Nevadí, 38 miliardami stromů zalesnili už nějakých 510 000 čtverečních kilometrů, tedy území velikostí srovnatelné s Francií. Když ještě chvilku vydrží a dosadí dvě miliardy, splní tím 4 % globálního závazku, požadovaného bilionu stromů. Paráda? Nikoliv.„Chápete? Druhá nejbohatší země světa byla schopna přiblížit se 4 % požadovaného za skoro třicet let,“ říká Barnard. „To už nevypadá na rychlé a efektivní řešení, které by bylo snadno realizovatelné malými a chudými zeměmi. Navíc v horizontu následujících jedenácti let.
Stačí se podívat třeba na Haiti, zemi, která je neuvěřitelný magnet na přírodní katastrofy, špatné vůdce, korupci. Její HDP ji řadí někam na 139 místo ve světovém pořadí, a pořád je za ní dalších 60 ještě chudších zemí. Jak tady asi splní svůj globální závazek?“ A to už se vůbec nehodí připomínat, že bohaté Spojené státy americké, které vyprodukují víc emisí, než celá evropská osmadvacítka, se na plnění Pařížské dohody a sázení stromků rozhodně podílet nehodlají. Na místě jsou i další nepříjemné otázky: kdo se postará o to, aby se vysazené stromy skutečně dožily těch padesáti nebo sta let, a splnily tím svou misi vazačů uhlíku? Kdo vlastně bude zalévat těch 350 milionů stromů v Etiopii, hubit jejich škůdce? Jak další lidé poznají, kam a jaké stromy sázet? A jaký má takové počínání význam, když se stejně každý rok kácí další a další pralesy, kvůli zakládání plantáží olejovým palem a sójových farem? Podle Barnarda se tedy dá předpokládat, že ani s krajním zápalem se do 11 let nedočkáme bilionu nových stromů.Bilion nezvládneme, tak co jiného?
„Možná zvládneme pár miliard, desetinu požadovaného množství. Jistě, i stovky miliard stromů jsou fajn, mohou nám koupit trochu času. Ale pořád to neřeší příčinu, tedy to, že po celou tu dobu budeme dál vypouštět do ovzduší zvyšující se množství emisí.“
Jaké se tedy nabízí řešení? Podle Barnarda by se vyplatilo místo stromů spíš sázet větrné elektrárny. „Sázet stromy je samozřejmě naprosto v pořádku, ale větrné elektrárny vedou po instalaci k okamžitému snížení produkovaných emisí, které je ve srovnání se stromy v daném regionu osminásobné. Ne, větrné a solární elektrárny nevážou uhlík, ale brání jeho dalšímu vypouštění. Produkují čistou elektřinu, a při jejich odstranění (na konci životnosti) nedochází ke zpětnému uvolnění uhlíku, alespoň ne v tak masivní míře, jako u stromů.“Podle Barnarda je sice tvrzení, že nejlepší rostlina v boji proti klimatickým změnám má tři listy rotoru turbíny poněkud radikální, ale je prý třeba si uvědomit, že plošné vysazování stromů aktuální problém jednak neřeší, a ani nestihne vyřešit.
„Výsadba bilionu stromů není magickou stříbrnou kulkou, která by za nás vyřešila problém. Chce to rozum a smysluplné řešení. Ideálně stromy i elektrárny.“reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (42)
Stanislav Hrouzek
21.8.2019 13:20 Reaguje na Karel ZvářalJedinou reálnou možností je masivní nasazení jaderné energetiky. Ovšem to ekologické omezence vůbec nezajímá...
Jan Škrdla
21.8.2019 21:19 Reaguje na Stanislav HrouzekNetvrdím, že využití jaderné energetiky je špatné. Pokud si budeme myslet, že vše spasí, a na ostatní se vykašleme, tak si moc nepomůžeme.
Jan Škrdla
22.8.2019 18:15 Reaguje naCo se týká Německa, trochu podezřívám uhelnou loby, jestli nestála v pozadí protijaderné kampaně (spolu s výrobci větrníků a slunečníků).
Jan Škrdla
23.8.2019 20:03 Reaguje naMilan Milan
21.8.2019 08:29Lukáš Kašpárek
21.8.2019 10:25 Reaguje na Milan MilanMimochodem bezzásahové zóny jako jedny z mála dokáží přirozeným ukládáním odumřelých stromů ukládat uhlík do půdy (hlavně rašelinné stanoviště). Je jich ale velice málo, protože ziskuchtivý idioti chtějí všude pěstovat (ne nechat růst) a těžit, aby na všem tomto nepřirozeném pojetí lesa vydělali... a reálně důsledky takového počínání je většinové společnosti jedno, protože nerozumí těmto (ani jiným) přírodním procesům..
V tom hlavně tkví problém s tím, proč se na cestu popsanou v článku nedá spolehnout.. člověk chce na všem vydělat... i na řešení krize, kterou sám zavinil svojí neudržitelnou chamtivostí...
Josef Mozek
21.8.2019 11:45 Reaguje na Lukáš KašpárekLukáš Kašpárek
21.8.2019 14:26 Reaguje na Josef MozekJiří Svoboda
21.8.2019 20:45 Reaguje na Lukáš KašpárekZkuste, prosím, vaše porozumění přírodním procesům kombinovat i s myšlením!
Roman z Vysočiny
22.8.2019 05:47 Reaguje na Jiří SvobodaJiří Svoboda
22.8.2019 13:03 Reaguje na Roman z VysočinyNavíc na shnilém kmeni sazenice neroste, nýbrž v hlíně kus mimo. Problém můžeme chápat i tak, že ten kmen užral sazenici vodu a tiše si ji, víceméně neužitečně, vypařuje. Ten pohled na problém není tak jednoznačný, jak byste si přál, vy dítě se ZŠ.
Lukáš Kašpárek
21.8.2019 14:25 Reaguje na Josef MozekTomáš Jelínek
21.8.2019 11:25Josef Mozek
21.8.2019 11:42 Reaguje na Tomáš JelínekKarel Zvářal
21.8.2019 11:46 Reaguje na Tomáš JelínekJan Kropáč
21.8.2019 12:56 Reaguje na Tomáš JelínekKlaus také spoléhá, že volná ruka trhu vše vyřeší a jak to dopadá vidíme - zase kácíme.
Takže zasaď rozumně vhodné stromy - prospěje to všem. Čím dříve tím lépe.
Tomas K
21.8.2019 14:14 Reaguje na Tomáš JelínekSoučasné změny se ale dějí řádově (o několik řádů) rychleji a jelikož žádná velká událost nyní nenastala, může za ně ze 100% člověk. Nejde jen o zvyšování teplot v důsledku změn poměru plynů v atmosféře, ale i o zvyšování cizorodých látek v prostředí. V podstatě jakákoli nová chemická látka vymyšlená vědci v posledních cca. 200 letech je vůči přírodě nějak nebezpečná, jen to o mnoha látkách dosud nebylo prokázáno. Důsledek je a bude v podstatě podobný, jako po zmíněné velké události, jen o něco pomalejší. Rozvrat ekosystémů a vyhynutí téměř veškerých vyšších forem života. To, že jsme ještě naživu, vděčíme právě té v tomto případě relativně krátkodobé setrvačnosti. Počítám, že zhruba do 30 let bude konec, a nikdo a nic už tomu nezabrání. Nebude co jíst a povraždíme se navzájem, a ti co zbydou zemřou hladem.
Je velice pravděpodobné, že i ostatní civilizace na jiných planetách skončily úplně stejně, tj. se jedná o běžný jev ve vesmíru.
Lukáš Kašpárek
21.8.2019 14:30 Reaguje na Tomas KKarel Zvářal
21.8.2019 14:52 Reaguje naStanislav Hrouzek
21.8.2019 20:00 Reaguje na Tomáš JelínekKlimatologové už ví, že současný růst průměrné teploty není způsoben přírodními procesy, ale růstem obsahu antropogenního CO2 v atmosféře.
A problém je tedy v tom, že ty čistě přírodní výkyvy klimatu, tak jste je popsal, člověk výrazně zhoršuje...
Milan Štrupl
21.8.2019 16:31Jana Franková
24.8.2019 00:06 Reaguje na Milan ŠtruplJan Mátl
21.8.2019 18:31Jirka
21.8.2019 19:02pavel peregrin
21.8.2019 19:28 Reaguje na JirkaJiří Svoboda
21.8.2019 20:33Jan Škrdla
21.8.2019 21:13 Reaguje na Jiří SvobodaTakže v první řadě by se mělo zastavit odlesňování, vykácené plochy by se měly obnovit (ať už přirozenou obnovou nebo výsadbou), pak by bylo na čase zvýšit plochu lesů a ty klidně udržitelně využívat.
Jen na okraj, pokud se dřevo spálí v kamnech místo fosilních paliv, tak to má také pozitivní přínos. Samozřejmě vše má své limity, nelze jít dlouhodobě přes přírůst.
Jan Mátl
22.8.2019 11:02 Reaguje na Jan ŠkrdlaJá osobně budu mít radějí více lesů a divokou přírodu, než holé planiny s větrníky...
Jiří Svoboda
22.8.2019 13:22 Reaguje na Jan ŠkrdlaJen trochu pochybuji o vaší představě, jak lze pohlcováním slunečního záření ochlazovat povrch. Z hlediska ochlazování povrchu je ideální bílá barva, která maximum slunečního záření odrazí do kosmu a navíc se v noci chová jako černý tepelný zářič (bílá barva je v oblasti tepelného záření černá). S tím vodním režimem to také s vámi asi může být nekonečná diskuse, pokud chcete vidět jen to, co se vám hodí.
Mimochodem mám takovou teorii, že vzrostlé lesy schnou proto, že si v posledních letech ssáním kořeny a odparem korunou výrazně snížily spodní vodu a teď již kořeny nesahají dost hluboko (nestačily tak rychle dorůst). Proto je tak náhlá změna klimatu pro stromy velmi nebezpečná.
Jan Škrdla
22.8.2019 18:59 Reaguje na Jiří SvobodaZároveň dodávám, že žádná střešní krytina nemůže konkurovat vegetaci, doporučuji následující:
http://www.czp.cuni.cz/stuz/besedy/b_1012/Pokorny.pdf
Zejména obrázky od stran 8 (náměstí v Třeboni) do 14 (tepelná mapa severních Čech).
Vrostlé stromy odsávají vodu, ale záleží na druhu. Některé mají vysoký odběr vody a hodí se tam, kde jí je dost a jiné umí s vodou hospodařit. Také jsou druhy, které díky architektuře korunu dokáží vodu z koruny stáhnou ke kmeni a zasáknout (např. buk). Naopak takový smrk zachytí v koruně velké množství vody, které odpaří a nepustí je ke kořenům (proto se hodí do oblastí bohatých na srážky, jinde má problém).
Co se týká adaptace, tak jsou druhy které klimatickou změnu moc nezvládají, třeba smrk nebo borovice, někde také dub letní.
Naopak taková lípa je schopná v průběhu suchého léta shodit listí a na jaře opět vyrašit.
Jinak docela dobře klimatickou změnu snáší třeba javor babyka nebo mléč. Pak tady máme druhy, které jsou na sucho zvyklé (třeba jeřáb břek, nebo moruše).
Roman z Vysočiny
22.8.2019 06:02Jan Mátl
22.8.2019 11:02 Reaguje na Roman z VysočinyJá osobně budu mít radějí více lesů a divokou přírodu, než holé planiny s větrníky...