Výstava ve znojemském muzeu představí život a dílo botanika Obornyho
Letos uplyne 100 let od Obornyho úmrtí. Německy píšící moravský botanik patřil k prvním vědcům, kteří komplexně dokumentovali květenu Moravy a Slezska. Většinu života prožil ve Znojmě, kde byl kurátorem muzea. Odkázal muzeu část svého celoživotního díla, srovnávací herbář a rukopisy některých svých prací. Herbář, který zachycuje více než 1200 druhů rostlin, je součástí muzejní sbírky dodnes.
Návštěvníkům výstava představí botanické bádání coby tvůrčí proces, kterým procházel Oborny i jeho následovníci. Proces zahrnuje rozlišení a sběr materiálu v terénu, vytváření herbářových položek, sestavování rukopisu a následné publikování vědecké literatury. Badatelské prostředí ilustruje dobově zařízená pracovna s knihovnou.
O tom, jak bádání vypadá, ví své i současný botanik Jihomoravského muzea ve Znojmě a kurátor výstavy Radomír Němec. Před pěti lety pátral po vzácné rostlině, kterou na Znojemsku popsal právě Oborny. "Pokoušeli jsme se zjistit, zda v regionu dosud přežívá drobný a velice vzácný lomikámen trsnatý. Naposled ho zde prokazatelně do herbáře sebral Adolf Oborny v roce 1879. Nakonec se nám ho podařilo objevit téměř na den přesně po 140 letech," uvedl Němec.
Součástí výstavy budou i vybrané Obornyho rukopisy, jež byly podkladem pro publikace, které později vyšly tiskem. Zápisníky jsou plné ručně psaných popisů jednotlivých druhů rostlin. "Je to výjimečný pocit, v jedné ruce držet ručně psaný zápisník a v druhé ruce tištěnou knihu, která na základě těchto poznámek vznikla, a to před více než 140 lety," dodala knihovnice muzea Irena Závacká.
reklama