Výzkum vědců přinesl poznatky o evoluci rostlinných hormonů
Rostlinné hormony, takzvané fytohormony, řídí růst a vývoj rostlin i jejich reakce na různé podněty – například světlo, gravitaci nebo napadení chorobami. Jejich evoluční počátky však přes svou důležitost v botanickém světě vědcům stále nejsou jasné. K jejich pochopení expertům pomáhají nejbližší žijící příbuzní suchozemských rostlin, sladkovodní zelené řasy.
"Schopnost řas produkovat fytohormony zatím vědci odhadovali hlavně srovnáváním jejich genetické informace se suchozemskými rostlinami. Z omezených dat se však zdálo, že zelené řasy umí tyto sloučeniny produkovat bez ohledu na přítomnost genů, které tuto činnost řídí v suchozemských rostlinách. To jsme nyní potvrdili," uvedl Roman Skokan, jeden ze dvou hlavních autorů výzkumu.
Mezi hlavní výsledky výzkumu patří objev, že dva fytohormony řídící především růst a vývoj, auxiny a cytokininy, našli vědci u všech suchozemských rostlin, jakož i u zelených řas. Naopak abscisová kyselina, fytohormon aktivní v odpovědi na stres jako je například sucho byl nalezen v zelených řasách jen vzácně a jako vedlejší produkt metabolismu. Suchozemské rostliny také produkují speciální typ cytokinů, což podle studie poukazuje na evoluci při přechodu rostlin na souš.
Celkem vědci zkoumali 18 zástupců různých linií řas a suchozemských rostlin, s cílem ověřit přítomnost až 50 látek známých svou fytohormonální funkcí. Studie podrobně zmapovala výskyt fytohormonálních látek napříč zelenými řasami. Výsledky slouží jako odrazový můstek pro další bádání. Objasnit před-hormonální charakter těchto látek vyžaduje mimo jiné zmapování jejich účinků na růst zelených řas. Čeští badatelé z ústavu nyní proto zkoumají evoluční původ fytohormonů zvaných auxiny.
reklama