https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyzkum-vedcu-prinesl-poznatky-o-evoluci-rostlinnych-hormonu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výzkum vědců přinesl poznatky o evoluci rostlinných hormonů

5.7.2024 18:59 | PRAHA (ČTK)
Spirogyra a její okouzlující šroubovité chloroplasty, které červeně fluoreskují po ozáření UV světlem.
Spirogyra a její okouzlující šroubovité chloroplasty, které červeně fluoreskují po ozáření UV světlem.
Foto | V. Schmidt / AVČR
Evoluční počátky rostlinných hormonů, které jsou pro růst rostlin důležité, jsou pro vědce velkou záhadou. Nový výzkum odhalil, že tyto hormony se vyskytují i ve sladkovodních zelených řasách, nejbližších příbuzných suchozemských rostlin. Jako hormony ale začaly fungovat až u suchozemských rostlin.
 
Na objevu se podíleli vědci z Univerzity Karlovy, Univerzity v Gentu a Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Nature Communications.

Rostlinné hormony, takzvané fytohormony, řídí růst a vývoj rostlin i jejich reakce na různé podněty – například světlo, gravitaci nebo napadení chorobami. Jejich evoluční počátky však přes svou důležitost v botanickém světě vědcům stále nejsou jasné. K jejich pochopení expertům pomáhají nejbližší žijící příbuzní suchozemských rostlin, sladkovodní zelené řasy.

"Schopnost řas produkovat fytohormony zatím vědci odhadovali hlavně srovnáváním jejich genetické informace se suchozemskými rostlinami. Z omezených dat se však zdálo, že zelené řasy umí tyto sloučeniny produkovat bez ohledu na přítomnost genů, které tuto činnost řídí v suchozemských rostlinách. To jsme nyní potvrdili," uvedl Roman Skokan, jeden ze dvou hlavních autorů výzkumu.

Mezi hlavní výsledky výzkumu patří objev, že dva fytohormony řídící především růst a vývoj, auxiny a cytokininy, našli vědci u všech suchozemských rostlin, jakož i u zelených řas. Naopak abscisová kyselina, fytohormon aktivní v odpovědi na stres jako je například sucho byl nalezen v zelených řasách jen vzácně a jako vedlejší produkt metabolismu. Suchozemské rostliny také produkují speciální typ cytokinů, což podle studie poukazuje na evoluci při přechodu rostlin na souš.

Celkem vědci zkoumali 18 zástupců různých linií řas a suchozemských rostlin, s cílem ověřit přítomnost až 50 látek známých svou fytohormonální funkcí. Studie podrobně zmapovala výskyt fytohormonálních látek napříč zelenými řasami. Výsledky slouží jako odrazový můstek pro další bádání. Objasnit před-hormonální charakter těchto látek vyžaduje mimo jiné zmapování jejich účinků na růst zelených řas. Čeští badatelé z ústavu nyní proto zkoumají evoluční původ fytohormonů zvaných auxiny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist