https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/wmo-dulezite-indikatory-klimaticke-zmeny-jsou-na-rekordni-urovni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

WMO: Důležité indikátory klimatické změny jsou na rekordní úrovni Aktualizováno

18.5.2022 13:44 | ŽENEVA (ČTK)
Rekordy se týkají vzestupu hladiny moří, teploty oceánů, znečištění moří a koncentrace skleníkových plynů, zejména oxidu uhličitého (CO2) v atmosféře.
Rekordy se týkají vzestupu hladiny moří, teploty oceánů, znečištění moří a koncentrace skleníkových plynů, zejména oxidu uhličitého (CO2) v atmosféře.
Čtyři důležité indikátory klimatické změny jsou na rekordní úrovni. Informovala o tom dnes ve své zprávě o stavu klimatu v roce 2021 Světová meteorologická organizace (WMO). Rekordy se týkají vzestupu hladiny moří, teploty oceánů, znečištění moří a koncentrace skleníkových plynů, zejména oxidu uhličitého (CO2) v atmosféře. Ukazuje to na zničující důsledky lidské činnosti na ekosystémy, které mají zajistit přežití lidstva, zdůrazňuje zpráva. Generální tajemník OSN António Guterres dnes v té souvislosti vyzval k většímu využívání obnovitelných zdrojů.

 

WMO potvrdila svůj předběžný propočet, že průměrná globální teplota loni byla zhruba o 1,1 stupně Celsia nad úrovní z předindustriální éry (1850-1900) a že uplynulých sedm let bylo nejteplejších od počátků měření.

Podle prognózy WMO z minulého týdne by mohla globální roční průměrná teplota už do roku 2026 nejméně v jednom roce dosáhnout úrovně více než 1,5 stupně nad předindustriální úrovní, a to s téměř 50procentní pravděpodobností. Doposud nejteplejším rokem byl rok 2016 s 1,2 stupně nad předindustriální úrovní.

"Naše klima se nám mění před očima," varoval šéf WMO Petteri Taalas. Skleníkové plyny vznikající z lidské činnosti v ovzduší brání vyzařování tepla ze Země do vesmíru. Kvůli tomu se planeta bude zahřívat ještě několik generací, "pokud nebude vynalezen postup, jak dostat uhlík z atmosféry", upozornil Taalas. Stejně důležité je podle WMO už nyní snížit množství uvolňovaných skleníkových plynů, pokud má být oteplení udrženo trvale pod 1,5 stupně nad úrovní z předprůmyslového období.

Podle zprávy koncentrace skleníkových plynů v ovzduší dosáhla v roce 2020 rekordních 413,2 ppm (částic na jeden milion). Údaj z loňského roku ještě není k dispozici, ale měřicí stanice na hoře Mona Loa na Havajských ostrovech v dubnu 2020 naměřila 416,45 ppm, loni v dubnu 419,05 ppm a letos v dubnu už 420,23 ppm.

Pokud jde o kyselost moří, oceány podle WMO vstřebávají zhruba 23 procent skleníkových plynů pocházejících z lidské činnosti. Tyto plyny reagují s vodou, což vede k zakyselení, které ohrožuje nejen mořský ekosystém. Kromě toho platí, že čím kyselejší voda je, tím menší je kapacita přijímat další CO2. Mezivládní panel OSN pro změny klimatu (IPCC) nedávno uvedl, že hodnota pH udávající kyselost (čím nižší, tím kyselejší) je na hladině oceánů nyní s velkou pravděpodobností na nejnižší úrovni za nejméně 26.000 let.

Experti se shodují, že v posledních desítkách let roste také množství tepla v oceánech, zvlášť výrazně od roku 2016. Stoupá také hladina moří, k čemuž přispívá tepelná expanze samotné mořské vody i nárůst objemu vody z tání ledu na pevnině. Mezi roky 1993 a 2002 podle WMO stoupala hladina moří o zhruba 2,1 milimetru ročně a mezi lety 2013 a 2021 už to bylo o 4,5 milimetru ročně.

Generální tajemník OSN Guterres dnes nastínil pětibodový plán na výrazně rozsáhlejší využívání obnovitelných zdrojů k získávání energie. "Dnešní zpráva o stavu klimatu je bezútěšná litanie poukazující na selhání lidstva při řešení problému narušeného klimatu," řekl Guterres. "Čas se krátí," varoval šéf OSN.

Představený plán obsahuje výzvu k zesílení technologického transferu a zrušení ochrany duševního vlastnictví v oblasti obnovitelných technologií, jako je například skladování energie v bateriích. Za druhé chce Guterres rozšířit přístup k příslušným dodavatelským řetězcům a surovinám, které jsou nyní soustředěny v několika mocných zemích.

Šéf OSN rovněž chce, aby vlády prováděly reformy podporující obnovitelné energie, jako je urychlení stavby solárních a větrných elektráren. Za čtvrté Guterres vyzval k odklonu od vládního dotování fosilních paliv a posledním bodem plánu je ztrojnásobení soukromých a veřejných investic do obnovitelné energie na nejméně čtyři biliony dolarů (téměř 94 bilionů korun) ročně. Guterres poznamenal, že vládní dotace na fosilní paliva jsou nyní celkově více než třikrát vyšší než dotace směřující do obnovitelných zdrojů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (27)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

18.5.2022 19:30
A naše vláda řeší, jak dát vydělat stavitelům dalšího plynovodu a ropovodu, který ale za 15 let nebudeme moci používat, abychom se vyhnuli opravdu nejhoršímu. A to nejhorší přijde až okolo roku 2100! To je asi ten největší problém. Konečně začít řešit emise z fosilních paliv musíme už teď. Výsledek snad uvidíme v roce 2100.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.5.2022 20:05 Reaguje na Katka Pazderů
ČR se na globálních emisích podílí 0,0 nic, moře neznečišťujeme a pokorně se necháme tlačit do Green Dealu . Tady pšenka nepokvete.
Odpovědět
Pe

Petr

18.5.2022 21:04 Reaguje na Miroslav Vinkler
Když si každý bude říkat My nic, ať se snaží ti druzí, tak se nikdy nic nezmění.
Všichni jedeme na stejné lodi, takže snažit se o lepší a zdravější svět musíme taky všichni.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

19.5.2022 10:36 Reaguje na Petr
Tady nikdo neříká my nic a ať se snaží jen ti druzí. Co většina lidí min tady říká, že to něco se musí dělat s rozumem a ne jen jasánkovským nadšením, a že když se fofrem nezačnou snažit i ti druzí, tak my v Evropě to fuck nezachráníme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.5.2022 14:30 Reaguje na Svatá Prostoto
A on se už skoro celý svět fuck snaží, kromě našich fuck ruských ropáčků...............
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

19.5.2022 10:33 Reaguje na Katka Pazderů
Tak se zase milostivá zklidněte a jednak si přiznejte, že Evropa to nevytrhne a jednak si uvědomte, že katastrofa 2100 je sice blbá vyhlídka, ale lidi překvapivě taky zajímá, čím budou na podzim topit. A za kolik.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.5.2022 11:19 Reaguje na Katka Pazderů
Nevím, co si představujete pod pojmemem "nejhorší", ale kritická situace začne být po roce 25 a asi skutečný problém nastane už v roce 2030. Celkem jsem rád, že jsem starej.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

18.5.2022 20:32
Takže za sedem rokov sa globálne ochladilo o 0.1°C. Ak bude tento trend pokračovať, máme tu do roku 2100 dobu ľadovú. :-)
https://www.shmu.sk/sk/?page=987&id=&d=1&jav=&roll=#tabs Dnes 19 mája bolo cez deň aj 20°C, ale v noci je hlásená výstraha pred mrazmi vo vegetačnom období pre celé územie Slovenska, fakt už neviem koľká výstraha pred mrazmi túto jar. Zase sú pomrznuté marhule a aj ďaľšie ovocie či iné plodiny.
šéf WMO Petteri Taalas tvrdí: "Skleníkové plyny vznikající z lidské činnosti v ovzduší brání vyzařování tepla ze Země do vesmíru." Tak prečo tie marhule zase zmrzli? Prečo má dnes v noci opäť mrznúť?
Odpovědět
AZ

A Z

18.5.2022 20:58 Reaguje na Vladimir Mertan
Ty a ty tvoje trendy a předstíraná neznalost. To už ani není vtipné, ale trapné. ;)
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

18.5.2022 21:56 Reaguje na A Z
VMO tvrdí, že už do roku 2026 (za 4 roky) sa má otepliť o 1,5 °C oproti priemeru z roku 1850 až 1900. Presnejšie aspon 1 rok má byť teplejší ako ten dávny priemer predindustriálnej doby s pravdepodobnosťou 50%. Teda fakt neviem ako by sa to dalo stihnúť. Jedine ak sa tak nestane povedia, že sa vyplnilo tých druhých 50% pravdepodobnosti.
Samotnú teplota roku 1850 1900 naozaj presne nepoznáme. Isté je že toto obdobie poznačila jednak slabšia slnečná aktivita a jednak výbuchy sopiek Tambora z roku 1815 a potom hlavne výbuch sopky Krakatoa z roku 1883. Na území Slovenska boli v tých časoch hladomory a v Írsku zomrelo od hladu cca 1 mil ľudí z celkového počtu obyvateľov 8 mil.
Odpovědět
AZ

A Z

18.5.2022 22:32 Reaguje na Vladimir Mertan
To je zase kupa hnoje. Prosím tě, už se na to vykašli.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

19.5.2022 05:49 Reaguje na A Z
Veď hej, milión ľudí zomrie od hladu, koho to zaujíma. 100 km3 popola v ovzduší čo vyvrhla sopka Tambora - drobnosť a maličkosť. Kopa hnoja, to je názor odborníka.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.5.2022 00:03 Reaguje na Vladimir Mertan
Dnes jsme řádově na +1.2°C, do roku 2016 jít na +1.5 je skutečný masakr. To oteplování se stále zrychluje a CO2 v atmosféře stále přibývá, takže můžeme už v téhle dekádě očekávat těžké problémy. Masová invaze miliónů lidí z neobyvatelných oblastí, války o vodu, těžké problémy v potravinách.
Nejhorší na tom ale je, že ten vývoj nemá žádný známý konec. Oteplování bude stále zrychlovat, až se skutečně uvaříme.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

19.5.2022 05:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Nie dnes sme na 1.1°C oproti obdobiu 1850 -1900. Od roku 2016 sa ochladilo o 0.1°C.
Predchádzajúce správy IPCC priznávajú, že oteplenie do roku 1950 je z väčšej miery prirodzené a je spôsobené zvýšenou slnečnou aktivitou.
POdľa anynomného priateľa AZ kopou hnoja.
Odpovědět
AZ

A Z

19.5.2022 06:22 Reaguje na Vladimir Mertan
Kopou hnoje je ta tvoje neznalost trendů, předstíraná hloupost (?) a to jak se vždy snažíš odvádět téma jinam, když se ti něco nehodí.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

19.5.2022 07:03 Reaguje na A Z
Hm, tvoje znalosti zatiaľ nemali šancu sa prejaviť - ak nejaké sú. Takže konkrétne, prečo by sme mali považovať za ideálnu referenčnú globálnu teplotu priemer rokov 1850 -1900?
Odpovědět
AZ

A Z

19.5.2022 07:58 Reaguje na Vladimir Mertan
Haleď, tak si vyber jiný interval. To už je na tobě. :D
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.5.2022 08:08 Reaguje na A Z
Schválně jsem do dialogu Mertan- A Z nevstupoval.

Zatímco jeden uvádí prokazatelná fakta, druhý se dokáže trefovat pouze do osoby druhého.
Nemusím souhlasit s názory pana Mertana, ale pokud mám výhrady, měl bych poukázat na to, kde se autor mýlí anebo uvádí neobjektivní data.
Odpovědět
AZ

A Z

19.5.2022 08:23 Reaguje na Miroslav Vinkler
To je jak ze Star Wars - vždy jsou dva, mistr a učedník. Mistr v blekotání a psaní článků plných lží rychle přispěchal na pomoc svému učedníku.

O vás je známo, že si rádi vymýšlíte, upravujete si realitu a vybíráte si jen ta data, která se vám hodí. Takže na mě s nějakými fakty nechoď, Vinklere.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.5.2022 11:17 Reaguje na Vladimir Mertan
Nič sa něochladilo, z deseti globálně nejteplejších roků je v téhle dekádě asi sedm.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.5.2022 00:07
Určitým přechodným řešením by bylo nechat Rusko zbankrotovat a rozdělit na oblasti, kam by se dali umístit lidé z vedrem zničených zemí.
Tam je zatím i voda a částečně úrodná půda.
To by mohlo vyřešit nejbližší problémy, ovšem oteplovat se bude stále.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.5.2022 08:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Zase jste druhý, tak uvažoval Hitler se svým projektem "životního prostoru" pro nadlidi.
Jak to dopadlo se učilo na ZŠ, a pan Hanzl jako obvykle chodil za školu. Podle toho to taky vypadá.
Odpovědět
va

vaber

19.5.2022 09:56 Reaguje na Miroslav Vinkler
Hanzl svými názory už překonává největší zločince a diktátory planety, ještě že nemá žádnou moc
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.5.2022 22:34 Reaguje na Miroslav Vinkler
Skutečně si nejsem jist, že úplně zoufalí lidé z Afriky, Arábie, Indie nebo Číny jsou nějací "nadlidi"! Vy asi ANO.
Putin se chová jako Hitler a musí skončit jak Hitler. Rusi se chovají dnes jak Němci za Hitlera, jenže nemají šanci chopit to, co pochopili Němci. Takže je jediné řešení Rusko rozsekal na kusy a zavést tam nucenou správu. A příchozí by tam mohli vybudovat nějaké snad normální státy, Rusi tam už žádní nezbyli.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

19.5.2022 10:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Kua, že jste se zase zamknul před sestřičkou a nevzal si prášek?

Bo dnes píšete takové kokotiny, že je to i na vás nečekané.
Odpovědět
va

vaber

19.5.2022 09:52
ty údaje o oteplení planety o nějaký stupěn mě vždy nadzvednou ze židle,
když chci měřit oteplení musím znát počáteční a konečnou teplotu ,
takové údaje nikdo nemá ,určitě se nikde neuvádí a tak se oteplení planety asi určuje z nějakých lokálních údajů a lokální počasí podléhá výkyvům ,to známe všichni
ze všech čtyřech uváděných indikátorů ani jeden neohrožuje přímo život na planetě,možná teplota oceánů někde ohrožuje korálové útesy,
jediné co ohrožuje život je extrémní růst teploty atmosféry i na relativně krátkou dobu,třeba několik dní nebo i jen několik hodin
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.5.2022 22:45 Reaguje na vaber
Člověče nešťastná, proč si o tom něco nepřečtete, naž začnete mlít nesmysly??
Globální teploty jsou velmi přesně známé stovky až tisíce let z obrovskýchého množství proxydat, od kmenů stromů v historických stavbách, vykopávkách atd. další z ledovcových vývtrů asi na milión let. Starší se určují ze sedimentů, které se použvají jako datové bannky. Atd. atd. atd. atd. těch metod jsou desítky (stovky??) a tisíce dat z celé Zeměkoule se stále porovnávají. A výkonné počítače jsou problém už nejmenší.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist