https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/z-hnizd-sokolu-v-jesenikach-letos-vyletlo-41-mladat-je-to-rekordni-pocet?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Z hnízd sokolů v Jeseníkách letos vylétlo 41 mláďat, je to rekordní počet

29.7.2021 10:55 | OLOMOUC (ČTK)
Jeseníky s okolím jsou nyní jednou z nejvýznamnějších sokolích oblastí v České republice. Ilustrační foto
Jeseníky s okolím jsou nyní jednou z nejvýznamnějších sokolích oblastí v České republice. Ilustrační foto
Z hnízd v Jeseníkách letos vylétlo 41 mláďat sokolů stěhovavých, což je nejvyšší počet v novodobé historii sledování jejich hnízdění. V jesenických lesích letos zahnízdilo 21 párů a počet vyvedených mláďat byl o deset vyšší než v dosud nejúspěšnějším roce 2014, sdělil vedoucí Správy CHKO Jeseníky Petr Šaj.
 

"Vedle rekordu v počtu mláďat byla letošní sezóna specifická také tím, že byla velmi dlouhá. Rozdíly ve stáří mláďat byly až jeden měsíc. Pravděpodobně se na tom podepsalo i chladné a deštivé jarní počasí. Proto byl časově náročnější i monitoring a ostraha hnízdních lokalit, protože se vyvádění některých mláďat posunulo už do období vyšší turistické návštěvnosti," uvedl Šaj.

Také letos byly k monitoringu a ostraze sokolích hnízd využívány fotopasti s okamžitým přenosem. Díky nim odborníci získali velké množství informací ze života sokolích rodin, které se následně snaží využít i k jejich ochraně. "Víme, že vedle přirozených faktorů snižujících pravděpodobnost zdárného vyvedení mláďat, jako jsou predace, povětrnostní vlivy či vnitrodruhová konkurence, je velmi důležitým až limitním faktorem zabezpečení klidného průběhu hnízdění ze strany člověka, hospodáře i tolerantního návštěvníka hor," upozornil Šaj.

Počet vyvedených sokolích mláďat podle Šaje meziročně kolísá, ale z pohledu stability populace je důležitější počet hnízdících párů. Jeseníky s okolím jsou nyní jednou z nejvýznamnějších sokolích oblastí v České republice, podotkl Šaj. V Jeseníkách a sousedních Rychlebských horách již opakovaně obsazují sokoli přibližně 20 skalních lokalit, kde hnízdí přímo na římsách či ve starých krkavčích hnízdech.

Početná je populace těchto dravých ptáků také v Českém středohoří, Českém Švýcarsku či Moravském krasu. V Jeseníkách ale sokoli většinou nehnízdí na výrazně turisticky či lezecky frekventovaných místech. Na rozdíl od chráněné krajinné oblasti Broumovsko či národního parku České Švýcarsko tak státní ochrana přírody nemusí přistupovat k zásadnímu omezování vstupu návštěvníků. Výjimečně jsou některá místa označena tabulemi s vysvětlením a hlídána členy dobrovolné stráže přírody.

Páry sokolů stěhovavých v Jeseníkách od roku 2001, kdy zde tito kriticky ohrožení dravci začali po delší přestávce opět hnízdit, vyvedly už zhruba tři stovky mláďat Loni bylo v Jeseníkách evidováno 21 párů sokolů a 29 mláďat.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

29.7.2021 19:16
Alespoň jedna dobrá zpráva v této neutěšené době.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

29.7.2021 20:11
Tyršův národ to musí jedině uvítat:-)
Odpovědět
ss

smějící se bestie

30.7.2021 08:22 Reaguje na Karel Zvářal
Bývávalo
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

30.7.2021 08:20
Byl bych rád, kdyby žádný z nich nepoznal lidskou vymoženost zvanou karbofuran.
Odpovědět
DA

DAG

30.7.2021 11:10 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Nejsem úplně odborník, ale měl jsem dojem, že sokol nežere mršinu a orientuje se jen na letící cíle.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

30.7.2021 12:54 Reaguje na DAG
To se nevylučuje. Dokážu si představit situaci, kdy majitel nějaké budovy, na kterou mu exkrementují holubi, je "nakrmí" zrním obohaceným o karbofuran. Dokonávajícího holuba uloví sokol a je zaděláno na problém.
Odpovědět
DA

DAG

30.7.2021 22:31 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
To by bylo relativně možné, ale a ta látka by nesměla být karbofuran.
Po tom zvíře neudělá ani krok.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist