Z lesů Jihlavy už je letos kůrovcového dřeva jako loni za rok
Celkově loni správa vytěžila 80.000 metrů krychlových dřeva, z více než 90 procent to podle jednatele byla nahodilá těžba. Do Číny se dá prodat dřevo i ze stromů poškozených kůrovcem, ale jen kulatina. "Sice se ty kontejnery musí plynovat, ale tuhle technologii už zvládáme. Pak je ale vlákninové dříví, a to dneska nikdo nechce," řekl Kodet.
Do Číny správa prodává asi třetinu kulatiny. Při těžbě však přibývá dřeva v horší kvalitě použitelného například na výrobu dřevotřískových desek nebo zpracovávané papírnami. Pokud se odbyt nezlepší, bude správa asi muset dřevo z lesa vozit i na náhradní skládky, což výrobu dál prodraží. Ceny dřeva klesají, podle správy se dostaly na úroveň roku 1992.
Městu patří 3800 hektarů lesů, třetina spadá do červených zón, jimiž ministerstvo zemědělství letos označilo nejhůř postižené lesy v Česku. V jihlavských lesích jsou v nejhorším stavu úseky kolem Zborné, Bílého Kamene a Bradla.
Těžba dřeva na Vysočině se loni podle statistiků kvůli kůrovcové kalamitě meziročně zdvojnásobila. Vytěženo bylo 3,765 milionu metrů krychlových dřeva, nejvíc mezi kraji v ČR. Dřevo napadené hmyzem se na celkové těžbě v lesích Vysočiny podílelo 70 procenty. Jeho objem se meziročně zvýšil téměř pětkrát.
reklama