https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/za-poulicni-lampy-s-uspornym-led-osvetlenim-nam-nocni-hmyz-nepodekuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Za pouliční lampy s úsporným LED osvětlením nám noční hmyz nepoděkuje

17.9.2021 05:40 | PRAHA (Ekolist.cz)
LED světla se jeví jako ekologická a energeticky úspornější, k životnímu prostředí šetrnější alternativa. Háček je skrytý v tom, že elektroluminiscenční diody a sodíkové výbojky se od sebe neliší jen spotřebou energie, ale taky převládající barvou produkovaného světla.
LED světla se jeví jako ekologická a energeticky úspornější, k životnímu prostředí šetrnější alternativa. Háček je skrytý v tom, že elektroluminiscenční diody a sodíkové výbojky se od sebe neliší jen spotřebou energie, ale taky převládající barvou produkovaného světla.
Foto | Alex Fu / Pexels
LED osvětlení nočních ulic je nyní v trendu. Nabízí totiž úspornější alternativu oproti sodíkovým výbojkám. To, co vnímáme jako krok šetrný k životnímu prostředí, však neblaze dopadá na noční hmyz.
 

Užít si noční oblohu je stále větší problém. Světelný smog, tedy rušivé osvětlení nočního nebe způsobené rozptylem světla v ovzduší, nám totiž nehezky kazí výhled. V Evropě žije pod ne-tmavou noční oblohou 80 % populace, v USA přes 95 %. A třetina obyvatel celého světa kvůli přesvícení nemá šanci spatřit krásu Mléčné dráhy. Absence řádné noční tmy přitom nepředstavuje problém jen pro zastydlé romantiky. Tvrdě dopadá na existenci všech živočichů, jejichž životní rytmy stojí na střídání světlé a tmavé fáze dne. Například na hmyz.

To, jak zásadním problémem může pro hmyz absence noci být, je v současnosti předmětem odborných debat. Konsenzus je zhruba takový, že ztráta habitatů a chemizace zemědělství budou pro hmyz o něco větší komplikací než nedostatek tmy. Nicméně i tak je rušivé noční osvětlení považováno za podstatný negativní faktor. Chybu, kterou lze napravit relativně snadněji než poničenou krajinu. K tomu, aby se náprava projevila v plné síle, by totiž většinou stačilo jen zhasnout. Aktuální trend je bohužel přesně opačný, rozloha přesvícené souše se přitom každoročně zvyšuje o 2 %. Jak je to možné?

Nepotěšující odpovědí je, že jsme v posledních desetiletích přišli na chuť nenáročnému a energeticky-efektivnímu osvětlení. LED, elektroluminiscenční diody, totiž za méně elektřiny dají více světla než klasické žárovky. Tříwattová LED udělá parádu jako 20 W žárovka. Na takovou skoro sedminásobnou úsporu spotřeby pak obvykle nereagujeme nadšením, ale v duchu Jevonsova paradoxu spíš instalací sedminásobku LED diod. Je to přeci levnější, efektivnější, ne? A protože můžeme lacině svítit, svítíme více a pokud možno všude. Noční tmy tím ubývá.

Posvítit si na nový problém

Studií o negativním vlivu nočního osvětlení na hmyz už byla sepsána hezká řádka. Aktuální práce, publikovaná v žurnálu Science Advances, se od nich významně liší. Entomologové z britských univerzit se totiž tentokrát rozhodli porovnat sílu vlivu nočního osvětlení u realizací provedených formou sodíkových výbojek a LED. Zatímco klasické sodíkové výbojky v nočním osvětlení evropských ulic už dosluhují a stávají se zapomenutou neúspornou minulostí, realizace s LED světly zažívají masivní boom. Jako ekologická a energeticky úspornější, k životnímu prostředí šetrnější alternativa. Háček je skrytý v tom, že elektroluminiscenční diody a sodíkové výbojky se od sebe neliší jen spotřebou energie, ale taky převládající barvou produkovaného světla.

Pomoci by mohla udělat i čidla pohybu, která by lampy rozsvěcela, jen pokud by pod nimi někdo procházel.
Pomoci by mohla udělat i čidla pohybu, která by lampy rozsvěcela, jen pokud by pod nimi někdo procházel.
Licence | Volné dílo (public domain)

Sodíkové výbojky jsou charakteristické svým „žlutým“ světlem, zatímco LED jsou typické pro své „studeně bílé“ světlo. Je to dáno tím, že LED emitují světlo v celé šíři viditelného spektra. A tím, že svou produkcí obsáhnou všechny vlnové délky spektra viditelného světla, se u nich dá předpokládat mnohem širší (a negativní) vliv na noční živočichy než u sodíkové výbojky. Třeba zrovna u hmyzu, který je „citlivější“ na modré světlo (krátké vlnové délky), protože právě tahle část spektra ovlivňuje jeho cirkadiánní rytmy a na ně navázané biologické procesy. Třeba rozmnožování. Sodíkové výbojky modré světlo nenabízí, ale LED ho dodávají do noční tmy vrchovatou měrou.

Noční směna pro entomology

Práce entomologů v terénu umí být jistě i dobrodružná, ale v tomto konkrétním případě si ji můžete představit spíš jako velmi fádní noční šichty. Při nichž badatelé pravidelně po tři léta za sebou procházeli 500 vytipovaných lokalit, které se – až na přítomnost různých druhů nočního osvětlení – příliš nelišily. Tedy, rozdíly tu byly patrné v širším okolí. Parky a lesy, louky a pastviny, trávníky a křovinaté lemy. To proto, že housenky nočního hmyzu mohou preferovat odlišný podrost a jsou navázány na různé živné rostliny.

Na každé takové lokalitě pak byla vytýčena osvětlená a neosvětlená část (často až 60 metrů od lampy), a v rámci těchto částí pak entomologové hledali a identifikovali housenky (můr nočních motýlů). Ptáte se, proč právě housenky? „Určitě nejde o jedinou skupinu živočichů, která by byla nočním světlem ohrožená, ale dobře se s nimi pracuje,“ vysvětluje Douglas Boyes, hlavní autor studie. „Housenky se na rozdíl od dospělců silně drží míst, kde byla nakladena vajíčka.“ A jen pro představu náročnosti, vyhodnocení 27 lokalit znamenalo určení 2478 housenek a 400 hodin noční práce. Jaké tahle dřina přinesla výsledky? Nemilé.

Někdo tu bude muset zhasnout

Nejprve ta nepřekvapivá zjištění: noční osvětlení je pro hmyz problém. Takže v zónách, kam ještě sahalo světlo pouličních lamp, bylo přítomno nápadně méně (o třetinu až polovinu) housenek. Se vzdáleností od světelného zdroje pak počty housenek narůstaly a tento trend byl patrný napříč všemi lokalitami. A ono překvapivé zjištění? Mezi studeným bílým světlem LED a žlutou září sodíkových výbojek byl skutečně příkrý rozdíl. LED fungovaly jako světelná bariéra. „Pravděpodobně proto, že krátké vlnové délky modrého světla přímo blokují u samic proces kladení vajíček,“ vysvětluje Boyes. Doplňujícím vysvětlením pak může být i to, že v okolí lamp jsou poletující můry snadným terčem pro netopýry.

Pídit se po příčinách tzv. hmyzí apokalypsy, tedy drastického propadu početnosti hmyzích populací napříč kulturní krajinou, můžeme ledaskde. Rychlá likvidace habitatů anebo chemizace zemědělství na tom svůj podíl jistě mají. Ale fakt, že pouličním osvětlením a světelným smogem vytváříme nad noční krajinou zóny, kde hmyz nemůže řádně fungovat, zastřít nemůžeme. LED osvětlení je sice úspornější a efektivnější, ale jeho provedení je minimálně pro noční hmyz více škodlivé než zastaralá neúsporná klasika sodíkových lamp. Čím víc instalujeme LED světel, tím příkřeji se budeme vymezovat proti světu, který si žádá v noci tmu.

Problém, hnaný ekologickým trendem a moderní technologií, může mít řešení. „Může to mít dobrý konec, pokud dokážeme noční osvětlení přizpůsobit nočnímu životu,“ říká Boyes. „Například instalací LED světel, které neprodukují studené bílé světlo, ale třeba červené. Takové nevadí ani netopýrům. Hodně by mohla udělat i čidla pohybu, která by lampy rozsvěcela, jen pokud by pod nimi někdo procházel.“ Tak jako tak je míč na naší straně hřiště. Buď zhasneme my, nebo hmyz.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (27)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

17.9.2021 08:10
Jak je uvedeno na konci článku.... LED světelný zdroj může mít světlo obdobné vlnové délky jako je tomu u sodíkových výbojek. Respektive LED zdroje mohou mít jakoukoliv vlnovou délku. Takovou jakou si při jejich výběru zvolíme....

Celý problém je tak v tom, že tí co navrhují změnu osvětlení na LED, tak neví, že mají vybrat osvětlení s nejvhodnější vlnovou délkou....

LED osvětlení se dá navíc velice dobře regulovat i výkonově, napojením na různá čidla atd.

Takže opět další katastrofa s dopadem na celou planetu, která vznikla neinformovaností a nezájmem pověřených lidí dělat věci správně.... lidstvo je hloupější a hloupější a pohodlnější a pohodlnější myslet...... :(


Více informací například zde:

https://eshop.ledsolution.cz/led-diody-technicke-udaje/
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

17.9.2021 20:13 Reaguje na Lukáš Kašpárek
taky nechápu, že pouliční lampy nejsou více integrované do pohybových čidel, přičemž se najde hodně lokalit, kde by se dalo toho využít...je smutné, že to nechápou politici
Odpovědět

Viktor Šedivý

17.9.2021 22:57 Reaguje na Lukáš Kašpárek
S tou "libovolností" bych byl opatrnější.
Navíc je problém vyrobit LEDkami spojité spektrum.
Odpovědět

vladimír šmídl

21.9.2021 13:10 Reaguje na Viktor Šedivý
Napodobit spektrum vysokotlakých sodíkových výbojek směrem do zelena je jistě možné, ale musí někdo těch 200 milionů kusů ročně (nebo víc ) objednat. Bílou diodu kupuje kdekdo.Tahounem trhu jsou možná země, kde elektrické osvětlení nebylo vůbec.
Pozor, je to právě emise v modré (fialové), která je silnou stránkou LED. Jinobarevné LED jsou co do účinnosti daleko slabší a sodíku nekonkurují. Přitom tlumivka pro sodík má životnost 50 let (půl století), zatímco přerezavělé stožáry na zemi ležící jsem viděl šestileté (a diodové svítidlo bylo funkční).
Odpovědět
LB

Lukas B.

17.9.2021 09:49
spojité spektrum je skvělé v domácnosti, když látáme děravé černé ponožky černou nití, nebo provádíme cokoli podobného. osvětlení venku je primárně proto, abychom si nezlámali nohy, nesešli na zcestí, po pomilování v remízku trefili zpět na diskotéku, viděli číhajícího úchyla s dostatečným předstihem a v neposlední řadě proto, abychom nebyli stealth pro řidiče. požadavek na to, aby si chudí študenti mohli číst učebnice pod pouliční lampou opravdu není, a opravdu v praxi stačí málo jednotek luxů ve velmi úzkém spektru. to samozřejmě neodpovídá současně platným normám, ale musíme na to koukat optikou toho, kdy tyto normy vznikaly (k dispozici byly baterky s edisonkama, které vycucly tři monočlánky za pár hodin) a komu byly šity na míru (ne zdravým mladým mužům, ale špatně chodícím a slabě vidícím starcům a stařenám). funkční čelovka v supermarketu stojí méně než oběd v restauraci a při občasném používání dvě AA baterie vydrží léta.

ostatně tady i já, často brojící proti alternativním zdrojům energie, vidím ohromný prostor pro velmi stavebně jednoduché a laciné autonomní solární lampy, pro které není nutno kopat a revidovat přípojky, ale které by stačily umístit relativně hustě a nesměrovat nijak daleko - ostatně, v baumaxech takové hračky k zapichování do zahradních cestiček stojí málo stokorun.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

17.9.2021 10:25 Reaguje na Lukas B.
A nejen to, co jste navrhl vy, ale přidat k těm světlům pohybová
čidla spínajících světla pouze při průchodu chodce, ty by se na
méně frekventovaných komunikacích seply párkrát za noc. Nyní svítí vše a mnohdy zcela zbytečně celou noc. Vadí to nejen hmyzu, ale i všem živým tvorům včetně v okolí žijících lidí. Jinak před úchyly osvětlení nezachrání a pokud vás bude sledovat, tak ho čidlo odhalí
taky a osvětlí. Pokud bude stát ve tmě a ne pod lampou, tak je to
osvětlení stejně k ničemu. I ta čidla jsou dnes za pakatel a určitě
by se investice brzy vrátila zpět.
Odpovědět
LB

Lukas B.

17.9.2021 10:58 Reaguje na Břetislav Machaček
no samozřejmě. stávající VO v uličkách, kde skoro nikdo nechodí, vyžaduje kabel tlustý jak palec ve výkopu jak na hřbitově, stožáry jak pro telegraf a aby mezi stožáry byly normované luxy, tak pod stožárem jde číst tiráž v novinách, a lampy šajní 99% času pánubohu do oken.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

17.9.2021 14:01 Reaguje na Lukas B.
Ano, mnohde se svítí pánubohu do oken a to i v parcích celou noc. Potom se diví, že tam není ptactvo, hmyz. A místo aby se svícení ubíralo, tak se přidává - kde co osvětlovat.

Co brání tomu, aby se nesvítilo od 24:00 do 4:00 ? Některé vesnice to už zavedly - o čase se dá diskutovat.
Odpovědět
LB

Lukas B.

17.9.2021 14:30 Reaguje na smějící se bestie
já si budu muset ujasnit, co s obecním veřejným osvětlením na chalupě. ono je umístěno na sloupech vedení NN, které nevede přímo podél cesty, na které je VO míněno, a tak mám lampu VO uprostřed mé louky (mezi cestou a chalupou), takže můžu celou noc třeba pozorovat nádherně osvětlené srnky. jestli to jako mám nechat koňovi nebo bejt prudič.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

17.9.2021 15:55 Reaguje na Lukas B.
To nechám na vás. Jedno je jisté, že to nesvícení by přispělo ekologii.
Odpovědět
ig

17.9.2021 17:31 Reaguje na Lukas B.
Srnky se mají pozorovat noktovizorem. Hlavně to nezmačknout, to je o zbroják.
Odpovědět
JM

Josef Markvart

18.9.2021 22:51 Reaguje na Lukas B.
My jsme se na polosamotě veřejného světlení v okolí domu postupem čau tak nějak nenápadně zbavili, takže mléčná dráha, netopýři, a další podobná havěť... Ale někteří sousedi (tzv. pražáci) trvají na lampě, svítí jim rovnou do oken, to nevymyslíš... uprostřed lesů a hor.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

22.9.2021 12:36 Reaguje na smějící se bestie
Skúste si prečítať tento článok. https://myhornanitra.sme.sk/c/7647328/svietit-ci-nesvietit-v-noci-obce-maju-rozne-riesenia.html
V niektorých dedinách osvetlenie vypínali a viac sa kradlo. Pre bezpečnosť potulujúcich sa občanov to tiež nie idealne (jamy, vytlky, kamene, do toho započítajte motkajúcich sa štamgastov). Lepšie je myslím znížiť intenzitu osvetlenia v priebehu noci a inštalovať svetlomety s nižšou farebnou teplotou - 3000K a menej.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

17.9.2021 20:11
kdo by se divil, ať si rozsvítí zářivku v místnosti a zkusí usnout....asi to půjde blbě, že? sami si to neuděláme ale druhým klidně
Odpovědět
PE

Petr Eko

18.9.2021 18:47
Článek je poučný a pravdivý.
Chtělo by to tedy problém konzultovat s tvůrci příslušné normy a v rámci možností sjednat nápravu.
Protože to je ale norma evropská, nebude to jednoduché, minimálně kolem komunikací. U cest jen pro pěší by to snad šlo ??
Nebo se spojit s výrobcem LED osvětlení a přes něho na problém tlačit.
Kdo by se toho ujal první, může v tom získat výhodu před konkurencí.
Přeji hodně zdaru..


ČSN EN 13201–1 Osvětlení pozemních komunikací – Část 1: Návod pro výběr tříd osvětlení
a další podnormy
Odpovědět
MH

Milan Hasik

19.9.2021 10:45 Reaguje na Petr Eko
U nas na malem městě došlo ke kompletní výměně sodikovych vybojek až na jednu ulici ta zatim odolává:-)Samoz4ejmě komplet studene 6500k a brutálním zpusobem přepálené.Pod lampou a blízkém okolí se optavdu dá číst kniha:-(V ulicích kde se bydlí došlo k tlumeni vykonu:-) Černým sprejem:-)Už rok bojujem v ulici za nápravu a udržujem si ty naše teplé sodikovky.Pokrok ano.....ovšem ne takovým zpusobem.No a ted si predstavte kdyz zastupitelstvk obce neni schopno zvolit spravny postup jak to sctou ekologii mysli vážně v Bruselu?Stoji to za starou bačkoru,všechno naopak
Odpovědět
PE

Petr Eko

19.9.2021 18:32 Reaguje na Milan Hasik
Víte, zastupitelstvo zadalo projekt na výměnu VO a zbytek je na prováděcí firmě, jak to provede. Žádný zastupitel tomu nerozumí, předpokládám a nemám jim to za zlé, málokdo je odborník na VO. Takže vybraná firma opět postupuje podle příslušné ČSN a dá tam to, co je předepsané. Nebo co se dá koupit nebo co je nejlevnější, vyberte si. Čili LED bílé barvy, která je podle ČSN.
Takový je normální postup.
Pokud chceme - chcete změnu, musí se odrazit v normě, jinak to nejde. Snad si rozumíme. O Bruselu je škoda mluvit.
Odpovědět
JH

Ján Haluška

20.9.2021 11:23 Reaguje na Petr Eko
Mýlite sa. Článok je vyložene zlý a nepravdivý. Mal by sa dokonca stiahnuť a prepísať. Žiadne normy ani metrika na anorganicku LED technológiu neexistujú. Vašim vyjadrením sa iba veci zamotavaju.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

18.9.2021 20:47
V článku je splácáno dohromady hodně věcí. Tak za prvé starší druhy osvětlení, tady sodíková nebo rtuťová výbojka jsou všesměrová osvětlovací tělesa, shora obvykle omezena jen příklopem. Proto svítí tedy v úhlech cca 140 - 180 stupňů, takže velmi i do stran do desítek metrů. Velké zelenomodré výbojky o tuším kilowatovém příkonu osvětlující třeba vlaková nádraží nebo průmyslové areály dělají viditelný stín a tudíž světelný smog dokonce na vzdálenost 2 - 4 kilometry. Zatímco ledkové osvětlovací tělesa jsou obvykle úzce směrová, svítí v úhlech tak 20 - 60 stupňů. Jen ovšem otázka, jak se budou věci vyvíjet dál, protože na silnici osvětlené ledkovými světly je řidič vystavován ostrým přechodům silné světlo - velká tma , což hodně namáhá oči a může dokonce možná i způsobit nehodu kvůli přetížení očí. Mnohem méně namáhavá pro oko řidiče jsou stará světla s velkým vyzařovacím úhlem. Ale možná se to bude řešit instalací ledkových osvětlovacích těles s většími vyzařovacími úhly. Které ale zase budou víc osvětlovat okolí silnice a tím budou ekologicky horší. Vliv světelného smogu jsem pozoroval třeba letos na jaře, špaček "sídlící" na vyšším stromě hned vedle světla se sodíkovou výbojkou naplno zpíval už dvě hodiny před rozbřeskem. Neboli díky sodíkové výbojce vzdáleně podobné barvy jako vycházející slunce měl mnohem delší den a o dost kratší noc. Jaký to má na takového ptáka vliv, si netroufám odhadnout.
Co se týká barvy osvětlení, je třeba uvádět spektrální kmitočtový průběh. Bílá či spojitá ledková světla jsou Ledky emitující ultrafialové světlo, které je směsí luminoforů, podobně jako u zářivek, převáděno do viditelného světla. Jak je směs luminoforů namíchána z jednotlivých chemických látek, takový je spektrální průběh toho světla. Předpokládám, že původní UV záření proniká z led svítidel jen v zanedbatelné míře. Luminofory jsou buď naneseny na každém jednotlivém chipu nebo nověji je luminofor nanesen společný pro soustavu LED chipů, to jsou potom COB ledky.
U nespojitých ledkových světel je světlo přímo určité vlnové délky vytvářeno v polovodičovém PN přechodu. Pro viditelné světlo, od modrého po červené, existuje jen omezené množství prvků, kterými se dá polovodičový přechod PN dotovat, takže existuje jen omezené množství vlnových délek světla, které se těmito LEd diodami dají s dostatečnou účiností emitovat. 2 - 3 druhy )vlnové délky) modrého světla, podobně zeleného, oranžového i červeného. Podle stavby atomového obalu toho prvku, konkrétně rozdílů energetických hladin nejbližších volných elektronových orbitalů atomu. Nespojitá Ledková světla by zřejmě měla být teoreticky v přeměně elektřiny na světlo energeticky účinnější než přes luminofory, ale to taky velmi záleží jak je co intenzívně vyvíjeno.
Jinak červená barva je pro osvětlení silnic nevhodná, protože v cerveném světle lidské oko už špatně vidí. Nabízí se LEd osvětlení z žlutých vysoce svítivých Ledek, což by byla světlem obdoba sodíkových výbojek nebo LEd osvětlení zeleným světlem. Ale pro lidské oko je pořád nejpřirozenější bílé světlo a asi v bílém světle vykazuje i největší citlivost.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

19.9.2021 14:32 Reaguje na Radim Polášek
Nezanedbatelné není i to, že bílé světlo zaručuje kvalitní rozeznávání odstínů. Světla jedné vlnové délky at už žluté, zelené nebo i červené mohou způsobit to, že určité barevné odstíny buď barvy na autě nebo barvy oblečení člověka mohou být, na rozdíl od světla spojitého spektra, velmi špatně viditelné. Tím má to auto nebo ten člověk v takovém světle výrazně sníženou viditelnost.
Jak už jsem naznačil výše, je to problematika, která je živá a asi se bude i nadále intenzívně vyvíjet.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

22.9.2021 11:58 Reaguje na Radim Polášek
Ale tiež nie je nutné inštalovať jasné biele svetlomety s teplotou 4000 a viac Kelvinov. Mne to vadí aj kvôli astronomii, ktorej sa venujem. Kompromisná chromatičnosť je cca 2700-3000K, svetlomety majú podstatne lepšie farebné podanie ako vysokotlaké sodíkovky a zároveň neobsahuje veľa modrej zložky. Americká organizácia AMA (American Medical Association) doporučuje práve túto farebnú teplotu vo verejnom osvetlení. 4000K by som nechal len pre hlavné cestné ťahy. Mesto Montreal alebo . Druhá dôležitá vec je že verejné svetlomety majú byť regulovateľné, obyčajne majú vlastný mmikroradič, takže sa napríklad po polnoci znížiť intenzitu na polovicu.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

22.9.2021 12:11 Reaguje na Jaroslav Pobeha
Nedokončil som - Exituje viacero miest napríklad Montreal, kde boli vymenené sodíkovky za práve 3000K LED svetlomety.
Odpovědět

vladimír šmídl

23.9.2021 13:07 Reaguje na Radim Polášek
Pokud primární světlo není modré, ale ultrafialové, pak se jedná výhradně o tzv.blízké UV, tedy asi 400 nm. V žádném případě 253,7 a 185 nanometrů, která známe ze zářícího rtuťového spektra jako hlavní čáry.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

19.9.2021 12:19
Já bych ty pouliční LED světla nedémonizoval ( samozřejmě jsou navržena podle zadání na bílé světlo ). Pokud chceme jiné je třeba toto zdůvodnit a po výrobcích toto chtít ( výroba čipu je většinou v Asi).
Princip je následující:
LED dioda neumí vyrobit bílé světlo, protože to vzniká smícháním základních barev světelného spektra. Starší LED svítidla proto obsahovala diody různých barev, jejichž světlo se ve svítidle mísilo. Současné bílé LED diody využívají polovodičového čipu ve spojení s luminoforem, tedy látkou schopnou světlo zachycovat a opět vyzařovat. Barva světla vyzařovaná polovodičem je u těchto LED jiná, než barva (nebo několik barev) světla následně vyzařovaných luminoforem.
Tyto barvy se mísí přímo na čipu a výsledkem je bílé světlo.
Svítíme, abychom se cestou domu "nezabily a taky aby nás někdo neokradl a nepřizabil... Ona kriminalita troch souvisí s osvětlením. Svítíme i automobilům,
vždy jde o bezpečnost. V současnosti máme velmi dobrou regulační techniku na to abychom měli potřebné světlo přesně jaké potřebujeme a také které je tam kde je potřeba a taky jde vypnout.
Odpovědět
JH

Ján Haluška

20.9.2021 17:31
Šialený článok. Takéto hlúposti ma strašne vytáčajú. Autor nám oznámil nepravdivé informácie o uspornejsich LED svetlách. A niekoľko krát tu nehoráznosť opakuje v rôznych podobách. Úplne šialené porovnania. Nechápe problematiku osvetlenia ako celku. Vytrhnuté parametre z celku, pritom svetlo JE KOMPLEXNÁ vec a má vzájomné vzťahy. Cca 20 parametrov svetla! Okrem toho je čitateľ zavádzaný že sa LED osvetlenie inštaluje ,,všade,,. Vôbec to tak nie je a niektoré krajiny na to hrozné LED neskončili a vedia prečo. Boyes je úplne mimo a nemal by vypúšťať takéto informácie, ktoré nám ešte viac môžu ubližovať. Napríklad snímače osvetlenia... To je ďalšia cesta do pekla. ☠️⚠️😬
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

22.9.2021 12:19
Keďže som sa tejto téme ako astronom amatér venoval dlho, mám niekoľko návrhov k inštalácii nových svetiel a kandelábrov:
1. Inštalovať LED svetlomety, u ktorých sa dá jas v priebehu noci stlmiť na polovicu alebo tretinu.
2. V rezidenčných oblastiach, dedinách použiť LED s chromatičnosťou 2700-3000k a nie 4000K. Takáto farebná teplota je doporučovaná aj zdravotníckymi organizáciami. 4000K nechať pre prechody a hlavné cestné ťahy.
3. Svetlomety by mali byť vybavené deflektormi, aby svetlo zbytočne neosvetľovalo záhrady a okná domov.
4. Výška kandelábrov by v rezidenčných oblastiach mala byť nízka - stačí 5 metrov, vážne netreba aby tam boli vysoké stožiare.
Odpovědět
PP

Přemek Pavka

11.10.2021 09:27
Aniž bych věděl podrobnosti o studii, napadlo mne, zda nemůže být zaměněna příčina úbytku. Osvětlení je obvykle kolem frekventovaných cest. Nemůže být úbytek housenek způsoben třeba i faktem, že tyhle cesty jsou prostě frekventované a motýli pak kvůli provozu kladou vajíčka až ve větší vzdálenosti od nich? Byly využity referenční plochy, tedy frekventované cesty BEZ osvětlení, resp. opuštěné plochy S osvětlením (byť tyby se asi hodně špatně hledaly)? Jaké byly výsledky na nich? Tím nechci napadat škodlivost nočního osvětelní pro přírodu.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist