Za růstem cen emisních povolenek nejsou nekalé tržní praktiky, zjistil regulátor
Ceny povolenek, které musejí nakupovat velcí průmysloví znečišťovatelé ovzduší, za poslední rok vzrostly více než dvojnásobně a v současnosti se pohybují kolem 70 eur (1770 Kč) za tunu oxidu uhličitého (CO2). Kromě podniků mají na trh přístup i například investiční fondy, jejichž roli by chtěl Babiš i někteří další unijní politici omezit.
"Růst počtu účastníků trhu nemůže být sám o sobě brán jako důkaz jakékoli formy neuspořádaného obchodování či nekalých praktik na uhlíkovém trhu," uvedl ve čtvrteční zprávě evropský regulátor. Podle ESMA je fungování trhu včetně růstu počtu obchodníků v souladu s předpoklady, úřad nicméně hodlá situaci dál analyzovat. Prozkoumáním tržní praxe jej pověřila komise, kterou k tomu na říjnovém summitu po Babišově tlaku vyzvali lídři unijních zemí.
Prudký růst cen energií přiměl v posledních týdnech evropské státy k zavádění daňových úlev či přímé finanční podpoře nejzasaženějších obyvatel či firem. Česká republika, Francie a jihoevropské země požadují, aby EU navíc zasáhla do fungování trhů s elektřinou či právě s emisními povolenkami. Růst cen emisních povolenek má však podle Evropské komise na zdražování energií jen malý vliv, zásadnější je velká poptávka související s pokrizovým oživením či nedostatek zásob zemního plynu. Podobný názor zastává i řada unijních zemí, Brusel se proto v rámci celounijních plánů hodlá soustředit spíše na společné nákupy plynu či na rozšiřování strategických rezerv.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Miroslav Vinkler
19.11.2021 13:16Pochopitelně, že ESMA lže až se jí od huby práší. Vstup na trh emisních povolenek dostaly i investiční fondy a jak říká sám název,jejich cílem je zajištění zisku investorů. Což se i povedlo, 100% nárůst ceny !
Divadlo zinscenované EK, tady v tomto měl Babiš naprostou pravdu.
Je to stejné jako by organizace charitativního večírku byla svěřena italské mafii.
První dají bohulibý záměr, druzí kapitál a oškubou všechny kolem sebe.
Běžte báchorky o nevinných emisních povolenkách vykládat klientům Bohemia Energy, které následně DPI doslova stáhl z kůže.
Zdeněk Mlynář v emigraci napsal knihu Mráz přichází z Kremlu okolo dění po sovětské okupaci ČSSR 1968-69.
Teď by mohl napsat pokračování " Žár přichází z Bruselu" ,které by bylo ještě čtivější.
Pavel Hanzl
19.11.2021 13:49 Reaguje na Miroslav VinklerZvláštní je, že brutální faktury dostali jen klienti Bohemia Energy v babišistánu, ovšem emisní pvolenky se platí v celé EU a nic takového se tam neděje. Není vám to divný??
Není. Realita se vás už netkne, už jste ve světě iluzí...
Jaroslav Studnička
19.11.2021 14:20 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
19.11.2021 14:29 Reaguje na Jaroslav StudničkaMilan Dostál
22.11.2021 09:34 Reaguje na Miroslav VinklerBřetislav Machaček
19.11.2021 19:53i zdravý investor, který ho skoupí těm nemocným a prodá jim ho dvojnásob
dráž. Je to obchodník a nebo hyena? Odpovězte si každý sám, zda se má lék
(povolenky)prodávat pouze nemocným(spotřebitelům paliv)a nebo i těm, kteří je mají jako investici a zdroj nekřesťanských zisků. Kapitalizmus není o charitě a léčbě nemocných, ale o kšeftu i za cenu jejich smrti. Takže se
není co divit rozhodnutí regulátora, protože skutečný trh nezná ani pojem
regulátor trhu. Regulátorem trhu je pouze kapitál a povolenka je pouze
netržní paskvil deformující trh samotný. No a samotné EU? To je pokus
o řízení ekonomiky Evropy pomocí netržních regulací a přináší tyto
výsledky.