Za úhyn skotu v nevhodných podmínkách poslal ústecký soud dva muže do vězení
Obžalovaného jednatele společnosti Františka Horna poslal soud na pět let do vězení, řediteli firmy Antonínu Hajzlerovi, který už ve společnosti nepracuje, uložil soud sedmiletý trest. "Je to nespravedlivý, protože to nebylo řádně prošetřeno," uvedl po vynesení rozsudku Horn.
Vina obžalovaných a farmy byla podle předsedy senátu Ondřeje Peřicha bez pochybností prokázána, o skutcích vypovídají především pitevní protokoly. V nich je popsáno, že zvířata trpěla, neměla dostatek krmiva, přístup k vodě, nebyla jim poskytnuta potřebná péče po porodu. Uhynuly i krávy s telaty v porodních cestách. "Chovali zvířata v nevhodných podmínkách za účelem obchodu, a tím ohrožovali jejich život, neboť jim způsobovali značné útrapy, tímto jednáním způsobili smrt většího počtu zvířat," uvedl Peřich. "Doba, po kterou se děla nepravost, je dlouhá," zdůraznil Peřich.
Státní zástupce Tomáš Skála navrhoval šest let pro Horna a pět a půl roku pro Hajzlera. V případě firmy uvedl, že není žádný případnější trest, než ji zrušit. "Vymazat z povrchu zemského," řekl Skála. "Považuji rozsudek za správný a budiž tento výstrahou všem podobným rádoby chovatelům, kteří mají zvířata pouze jako zdroj obživy a neberou je jako živá zvířata, která mohou pociťovat bolest a trpět," uvedl žalobce po vynesení rozsudku.
Dobytek podle pitevních protokolů hynul v důsledku celkového vyčerpání organismu, zvířata byla vyhublá, po dlouhou dobu strádala, trpěla bolestí, nebyla jim poskytována odpovídající péče. Dobytek chovali na farmě ve velkých neuspořádaných skupinách, nezajistili péči o narozená zvířata, vystavovali je stresovým vlivům a nepřiměřenému utrpení, konstatoval soudce. Horn u soudu řekl, že stádo svěřil Hajzlerovi a nevěděl, co se v chovu děje. O problémech se prý dozvěděl na podzim 2021 od jednoho z pracovníků. Hajzlera propustil a najal nového zootechnika. Předseda senátu uvedl, že nelze mít pochybnosti o vině Hajzlera, který měl chov na starosti, nelze ale ani vyvinit Horna, jak se to snažila učinit obhajoba. "Nastal zde exces jeden a půl roku dlouhý, oběťmi byla živá zvířata," uvedl Peřich. Soud zvažoval, zda měl jednatel dostatek informací o tom, co se na Měděnci děje. "Nejméně tam byl úmysl nepřímý," uvedl. Hajzlerovi podle soudu přitížilo, že byl jeho nápad, dát stádo dohromady.
Současný zootechnik ve firmě Ekochov dnes u soudu řekl, že příčinu úhynu vidí v tom, že byli pohromadě telata, plemenní býci, krávy a jalovice, nikdo nevěděl, které kusy jsou březí, telilo se náhodně. Vedle sebe byli tunoví býci i malá telata a krávy, ke krmení se tak dostali jen silní jedinci. Znalec Luděk Stádník dnes u soudu řekl, že zvířata neměla dostatečný prostor, vystavena byla nadměrným bolestem a sociálnímu stresu.
Trestní oznámení podala kvůli chovu v nevhodných podmínkách, zanedbání veterinární péče, omezování výživy a napájení Krajská veterinární správa pro Ústecký kraj. Provedla několik desítek pitev uhynulého dobytka, který skončil v kafilérii v Podbořanech na Lounsku. O špatných podmínkách v chovu informovali lidé organizaci OBRAZ - obránci zvířat. V současné době je na farmě vše v pořádku, vyplývá z protokolu kontroly veterinární správy provedené na konci letošního října, který dnes zazněl u soudu.
reklama