https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zacina-vyzva-do-prace-na-kole-pesky-nebo-poklusem-potrva-do-nedele
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Začíná výzva Do práce na kole, pěšky nebo poklusem, potrvá do neděle

23.1.2023 10:00 | PRAHA (ČTK)
Dnes startuje týdenní lednová výzva Do práce na kole, pěšky nebo poklusem. Pátý ročník akce organizuje opět spolek AutoMat, který tím vybízí veřejnost k takzvané udržitelné dopravě i v zimních měsících. Zájemci se mohou bezplatně registrovat na webu, do neděle pak cestují do práce takzvaně bezmotorově, tedy pěšky nebo na kole. Loni se do výzvy zapojilo téměř 1900 lidí.
 

Smyslem výzvy je podle pořadatelů upozornit na "neúnosnou, přesto leckdy nedotknutelnou" automobilovou dopravu ve městech. Registrovaní by měli své cesty zaznamenávat do systému, hodnotit se bude pravidelnost cest účastníků, jelikož podle spolku je právě pravidelnost udržitelných cest zásadní pro lidské zdraví i pro životní prostředí.

Lednová výzva se koná od zimy 2019. Loni se účastnilo 1854 lidí z celé České republiky. Dohromady ujeli 31 300 kilometrů na kole a ušli 9700 kilometrů pěšky, přičemž průměrně připadlo 9,5 kilometru na jednu cestu na kole a 3,5 kilometru na jednu pěší cestu. Podle organizátorů tak lidé díky pohybu ušetřili 5,3 tun oxidu uhličitého, které by jinak během jízdy vypustila jejich auta.

V květnu bude spolek pořádat tradiční Květnovou výzvu, která potrvá celý měsíc. Registrace do Květnové výzvy začnou 1. února.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

23.1.2023 11:25
Při pohledu na datum v kalendáři, je zřejmě někdo na hlavu !
A když to inzerované budu chtít konat, tak k tomu nepotřebuji mediální masáž/stejně jako u suchého února.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

24.1.2023 21:49 Reaguje na smějící se bestie
V Bielefeldu jsem normálně viděl minulý rok v lednu a únoru jezdit malá děcka na kole do školy.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

23.1.2023 12:15
Někdo je skutečně na prsa! Doporučovat jízdu na kole v době, kdy náledí je na dopravních komunikacích velmi časté, může skutečně jen trotl.
Odpovědět
ZK

Zan K.

24.1.2023 08:29
Je to otázka síťe cyklostezek. Přestože je jich hodně a budují se, četnosti starých chodníků ještě nedosáhly. Jak také, když vhodné obecní pozemky jsou dávno "výhodně odprodány" podnikatelům, převážně těm zahraničním. Ti jsou profikanější než ti naši místní....
Odpovědět

Viktor Šedivý

24.1.2023 11:55 Reaguje na Zan K.
Ne, je to otázka zdravého rozumu.
Ať jezdí ten, pro koho je to za daných podmínek (ať už je to vzdálenost, zdravotní stav, náklad, stav komunikací, počasí) zajímavé a výhodné - a ne podle nějakých nesmyslných "výzev".
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist