Žadatelé o dotace na výměnu kotlů mají zájem o dražší čerpadla či kotle na peletky
"Zatím se ukazuje, že těch ryzích kotlů na uhlí (nakoupených s dotací) bude jen do 20 procent, což je velmi dobré pro životní prostředí. Dost lidí žádá o samotné kotle na peletky, o tepelná čerpadla a o kombinované kotle uhlí-biomasa," uvedl Kříž.
Podle Michala Fialy z plzeňské firmy AC Heating, která tepelná čerpadla montuje, mohou mít lidé s některými typy zařízení problémy. Na seznamu Státního fondu životního prostředí (SFŽP) je už přes 800 uznaných výrobků. Prodejci se odvolávají na parametry dané výrobcem, ale zákazník by měl vybírat z těch firem, které je skutečně změřily a parametr mohou doložit, řekl Fiala. Na nákup čerpadla a montáž v hodnotě 150.000 korun může žadatel získat dotaci až 80 procent.
Ministerstvo věří, že problematických případů bude málo. Podle Kříže by si lidé měli dát pozor na podezřele levné produkty a zjistit si informace o dodavateli. "Seznam je veřejně dostupný. Pracovníci krajů (rozdělující dotace) jsou velmi vstřícní a zkušení. Lidé se jich mohou ptát, zda je to zařízení opravdu garantované ze seznamu," řekl.
Dotační program na výměnu neekologických kotlů za zařízení šetrnější k životnímu prostředí spustilo MŽP v září 2015. První týdny byly na seznamu certifikovaných výrobků pouze firmy AC Heating, DAIKIN a IVT. Nyní je tam přes 800 výrobků a valná většina má podle Fialy parametry deklarované pouze výrobcem. "Ty nejsou prokazatelné. Pokud se nenaměří, tak se může vracet dotace a zařízení se stáhne z trhu EU," řekl kouč firmy Marcel Mourek. Podle Kříže musí prodejce uvést parametry dotace i ekologického designu ve smlouvě. "A pokud dealer podvádí, což nevíme, a doufejme, že se tak neděje, tak pak je žalovatelný, že nabídl věc, která neodpovídá smluvním podmínkám, které má s žadatelem," uvedl.
reklama