Záhada vzorků z Bečvy. Rybáři je prý předali, inspekce je prý nepřevzala
Je to tvrzení proti tvrzení. Rybáři si stojí za tím, že odebrali a dále předali vzorky z otrávené Bečvy. Kde vzorky skončily, se neví. Česká inspekce životního prostředí říká, že tyto vzorky nepřebrala. Úřad, který by do příběhu mohl vnést světlo, se odvolává na mlčenlivost kvůli policejnímu vyšetřování. Ale popořádku.
První, kdo byl osudný den 20. září u vytrávené řeky na nohách, byli místní rybáři. Jak říká Stanislav Pernický, předseda Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou, vzorky vody a ryb odebrali třicet minut po nahlášení havárie.
Vzorky vody z pochopitelných důvodů nebyly odebrány do zkumavek a ryby nebyly dány do chladicích boxů. Rybáři prostě vzali PET lahve, co měli při sobě, vypláchli je a nabrali do nich vodu. Ryby měli v tašce. Podle odborníků takové vzorky neobstojí při soudním dokazování viny, ale pro operativní určení příčiny otravy jsou naprosto postačující. Hlavní kvalita vzorků totiž spočívala v tom, že byly odebrány bezprostředně a mohly vést k rychlému určení látky, která řeku vytrávila.
Stanislav Pernický při nedávném kulatém stolu, který se věnoval otravě Bečvy, v chatu poznamenal, že rybáři vzorky předali odboru životního prostředí města Hranice a ten je následně předal České inspekci životního prostředí. Pernický pak v telefonickém rozhovoru říká, že na předání má dva svědky z řad rybářů a rybářské stráže. Komu z úřadu vzorky předal a kdo z inspekce je následně převzal, však prozradit nechce z obavy, aby těmto lidem nezpůsobil nepříjemnosti.
Příběh se začíná komplikovat s vyjádřením České inspekce životního prostředí. Tisková mluvčí Radka Nastoupilová píše, že pracovník inspekce přítomný na místě havárie žádné vzorky od rybářů ani od vodoprávního úřadu nepřebíral.
„Po konzultaci se Státním veterinárním ústavem bylo domluveno patologicko-histologické vyšetření, pro které bylo požadováno mít ryby pokud možno co ‚nejčerstvější‛ a to jak mrtvé, tak i ty s nestandardním chováním. A ze stejného místa také vzorek vody,“ říká Nastoupilová. Inspektor si podle jejích slov provedl odběr vlastních vzorků níže po toku, v místě aktuálního úhynu, do dezinfikovaných odběrových lahví vodu a do chladicího boxu ryby. „A to s vědomím hasičského záchranného sboru a vodoprávního úřadu Hranice.“
Kde tedy vzorky od rybářů skončily? Vyjasnit by to mohl odbor životního prostředí v Hranicích, jehož pracovník měl podle rybářů vzorky předat inspekci. Tiskový mluvčí Hranic Petr Bakovský však odpovídá, že „úřad veškeré informace předal Policii ČR a protože nechceme zasahovat do vyšetřování, nemůžeme Vám bohužel požadovanou informaci poskytnout.“
Ani opakovaný dotaz a odkaz na prohlášení Police ČR o neexistujícím informačním embargu toto nezměnil.
Oprávněný dotaz rybářů, co se stalo s jejich vzorky a proč nebyly použity, zůstává nezodpovězený.
reklama
Martin Mach OndřejAutor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (41)
Nevím, neviděl jsem, nevzpomínám si ... Tak se nám to pěkně zamotává, vzorky prokazatelně byly odebrány a stejně prokazatelně je nikdo nemá.
Komu věřit ?
Odpovědět
Tomu, kdo od začátku stále mlží a lže rozhodně NE.
Odpovědět
Zatím vše jde podle rozpisu a plánu. Nic nového. A mnozí zde mlží ještě více, než ti o kterých se píše. Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. A(ž) bude zapomenuto.
<rl>
Odpovědět
Rybáři vzorky odebrali zcela adekvátně. Pro chemickou analýzu není třeba mít dezinfikované vzorkovnice - ty jsou potřeba pro mikrobiologickou analýzu. Tu ale potřeba dělat v zádném případě nebylo. My vzorky vod na běžné chemické rozbory odebíráme do PET lahví, a pak z výsledků píšeme hojně citované vědecké práce. Rybáři v ničem nepochybili!
Odpovědět
Jako pracovník s mnohaletou laboratorní erudicí vám dávám za pravdu.
Odpovědět
To se dalo čekat. Přece si Babiš nenechá na sebe hodit vinu za tu havárii.
Odpovědět
Veškeré závadné vzorky byly ekologicky zlikvidovány přesně podle směrnic Lovochemie. Za Lovochemii byli za likvidaci zodpovědní inženýři Brabec a Geuss. Vše proběhlo tak jak mělo.
Odpovědět
Vzhledem k tomu, co všechno už ČIŽP v této kauze předvedla i nepředvedla, mi toto jako záhada nepřipadá. Důvěřiví rybáři si nenechali udělat zápis o předání vzorků a tohoto faktu mohlo být zneužito.
Odpovědět
Tohle byla opravdu chyba rybářů. Poučení pro všechny čtenáře Ekolistu, kteří by se k podobné kauze dostali.
Odpovědět
Pokud považujete podvody a zatajování vzorků, (ke kterým není papír) za normální jednání státním správy, tak chápu, že podoporujete současný zločinný systém.
Pokud by na to předávací protokoly byly, prostě se ztratí, nebo spíš odpovědný ouředník prohlásí, že žádné nikdy nebyly a to co mají v ruce rybáři je "kampáň" a vytvořila to "Kalúskova mafia".
Tahle vládní garnitura už lže stylem bullshit.
Odpovědět
Trošku to připomíná knížku co jsem četl, děj se odehrával na Sicílii a taky tam nikdo nic neviděl, nic se nedařilo vyšetřit, důkazy mizely, lidé se záhadně sebevraždily.
Odpovědět
Běžte už všichni do p...! Fotíte se, jak se staráte o ŽP a nejste schopni vyřešit tuto záležitost! Pro mamon vše. Rád bych byl účasten dialogu všech složek v tom zainteresovaných. Když jsem například slyšel vyjádření zástupce CIZP v pořadu reportéři ČT Otrávená reka III, jak vysvětloval, jakým přičiněním se dostaly mrtve ryby až za vypusť Dezy, to bylo na facku.......dělal debila že sebe a hlavně z lidí....neuvěřitelné! A promiňte za to invektivum na začátku, ja to tak prostě cítím!
Odpovědět
Ona ta řeka totiž teče, takže pokud to vyteklo někdy v noci, bylo samozřejmě místo kontaminace propláchnutý a "i mrtvé ryby plujou s proudem" o nějakej kilometr dál, co je na tom složitýho?
Odpovědět
Nedělejte z nás rybářů hlupáky. Jsem sice ze Středočeského kraje, ale toto máme v Bližších podmínkách výkonu rybářského práva : Vzorky je nutné odebírat do skleněných litrových lahví, nejlépe se zabroušenou zátkou. V krajních případech lze použít i plastovou láhev. Láhve je nutno mít čisté a před odběrem nejméně 3x vypláchnout odebíranou vodou. Pochybuji, že by to kolegové z Moravy měli jinak a tento postup neznali. Za ztrátou vzorků je vyšší zájem. Vyšší a velmi nečestný.
Odpovědět
Bohužel je to tak. MŽP a ČIŽP je ve zločinnému spolčení s pachatelem, AOPK bagatelizuje havárii a Bláhoví Duhové vzývají vlka. Vítejte v Babišistánu.
Odpovědět
To jste vystihl dobře; Babišistán... Podle komentářů jde poznat, že každý ví, že se jedná o podvody, ale stejně se nic nestane. V čem to žijeme, že už nám přijde normální, když se někde dějí nečestné podvody...
Odpovědět
Hm, jak tedy ty vzorky předáváte ? Někde za čerpačkou z ruky do ruky neznámému pánovi s hnědou koženou brašnou ?
Přece mi musí zůstat v ruce předávák s razítkem a podpisem
Odpovědět
Pořád mi není jasné, PROČ všichni zúčastnění dělají ze sebe takové debily.
Kvůli tomu, že DEZA patří estébákovi to asi nebude, on v tom přece vůbec nejede. Tam musí být něco hlubšího, jinak to fakt nevidím.
Odpovědět
To je celkem jednoduché. Příští rok jsou volby a taková vytrávená řeka díky Deze, která patří Babišovi, to by bylo sousto v předvolebním boji. Ono už stačí, jak se vláda v čele s Babišem "pere" se současnou koronavirovou epidemií. Za dva dny je tolik mrtvých jako za celou jarní vlnu, to už Babišovi nikdo neodpáře. Když k tomu připočteme ještě schodek ve státním rozpočtu a rychlou likvidaci podnikatelů, neviděl bych ty volby příští rok moc růžově.
Odpovědět
Hlavně, že vy jste se vším rychle hotový a jaksi nevnímáte, že virus 2. vlna kosí celou Evropu , kde Babiše nemají.
Takže rybáři odebrali vzorky a komusi je odevzdali. Nemají protokol , nemají svědky , nemají vzorky. Když odevzdám vzorky střelené černé na SVS , tak mám přece papír o předání v ruce. Z rybářů nechci dělat nesvéprávné , ale toto je docela dost mimo.
Odpovědět
Nechtěl jsem se vůbec zapojit do této diskuse, neboť
jsem i rybář, ale máte 100% pravdu, že předat vzorky
neznámé osobě bez potvrzení převzetí je naivní se
dočkat výsledku. Pokud se chci jistit, tak ty
samé vzorky si ponechám pro pozdější kontrolu pro
sebe a nechám si potvrdit, že disponuji záložními
vzorky pro pozdější kontrolu. Tím odradím kohokoliv je zašantročit, vyměnit a nebo zmanipulovat rozbor. Chápu stres rybářů, ale i v takovém stresu je potřeba zachovat chladnou hlavu a mít to vše
potvrzeno, protože pouhé tvrzení je sporné. Znám
to z kauzy LTO(lehké topné oleje), kdy jsme
vzorky odebírali ve třech exemplářích pro archív,
laboratoř a pro dovozce, pokud o ně projevil zájem.
Pouze tak to byl důkaz pro soud, ale ten nakonec
vyšuměl do ztracena a nebyl u toho ani Babiš a
ani Brabec. V té době byli u vesla jejich kritici.
Odpovědět
Já bych to neviděl zas tak divoce. Bureš rozdá pár koblih a hlupáci mu to tam zase hodí. Nevěřil by jste, kolik lidí se ho i přes všechny ty průšvihy stále zastává!
Odpovědět
Hlavní problém je v tom, že lidé nejvíce postiženi "coronakrizí" nebyli a nejsou voliči Babiše (výjimky jistě existovat budou, ale budou to opravdu výjimky), a tudíž se její nezvládnutí do Babišových preferencí nepromítne, nebo jen velmi málo.
Odpovědět
Jéžišmarjá, lepší dárek k Ježíškovi už nedostanu!
POPRVÉ neplácáte nesmysly a máte v podstatě pravdu!! Tolik sexu naráz???
Odpovědět
Já nevím, co s tím pořád naděláte. Babišův poskok Brabec jasně řekl, že to bude vyšetřeno v řádu hodin. No, zatím je to teprve asi 2250 hodin. Buďte prosím trpěliví. Až to bude 87368065342 hodin, tak bych byl teprve netrpělivý.
Odpovědět
Je vidět, že jsme se za 30let politicky posunuli. Důvěra ve státní instituce? Teď už jen chybí zaparkované 603ky a 613ky před domy kritiků kauzy.,, Čest,,
Odpovědět
Teď jezdí Superbama a Audinama. Ale metody mají stejné.
Kdysi si šoupali podrážky a našli i kůži ze sežraných králíků.
<rl>
Odpovědět
Odbor životního prostředí města Hranice vzorky převzal (mluvčí to sám přiznal) a musel o tom sepsat písemný záznam a rovněž bude i doklad komu vzorky déle předal. Vše musí být ve spisu životního prostředí v Hranicích.
Mělo by stačit písemně požádat o poskytnutí informace a úřad informaci musí poskytnout.
Odpovědět
Je to samozřejmě další kamínek do mozaiky. Ale jen Povodí Moravy odebralo asi 80 vzorků ze všech inkriminovaných vyústění a za dva dny vše předávali PČR. To místo bylo jasně identifikované. Co jsem slyšel od lidí přímo z Povodí. Další série odebíral ČIŽP, samotná PČR a kdoví kdo ještě. V tom nezjistit, odkud to vyteklo, je prakticky nemožné.
Odpovědět
Jsem strašně zvědav co z nich vyleze. Jisto jistě je, ze nemohlo z principu vytect do reky par litru svinstva,ale nekolik desitek az stovek hektolitru. Jedina dosud znama havarie toho dne kdy doslo k otrave reky byla zaznamenana v Deze. At Deza vyvrati pochybeni,ze zachytili všechnu směs, která vytekla z kaustifikacni jednotky, aniz by se neco dostalo do Becvy.
Odpovědět
Problém je, že kaustifikace se netýká kyanidů a kaustifikační směs kynidy v toxickém množství neme z pricipu věci samá obsahovat.
Pro ilustraci cituji popis procesu z Wikipedie: "Kaustifikace je reakce, při které z roztoků uhličitanů nebo síranů alkalických kovů působením hydroxidu vápenatého vznikají alkalické hydroxidy. Periodická kaustifikace probíhá v kaustifikační kádi, tzv. kaustifikátoru. Obsluha takového zařízení je pracnější, ale má nižší spotřebu proudu. Je to ocelová káď s míchadlem, která může být vytápěna. [5] Do kádě se může vnášet buď roztok uhličitanu sodného nebo zelený louh (uhličitan sodný a sulfid sodný). K tomu se přidává pálené vápno nebo hydroxid vápenatý".
Odpovědět
Oprava: ... směs kyanidy v toxickém množství nemůže z pricipu věci samé obsahovat.
Odpovědět
Pane Daneši, směsi,které vstupují do chemreakce samy osobě zrejme nejsou asi toxické a nebezpečné ale na strane vystupu se objevuje nam znamy hydroxid sodny, ktery je silne alkalicky. Z výpovědi rybářů vyplynulo, že ryby měly poleptane ploutve a zřejmě i vnitřní organy, přičemž symptomy otravy kyanidem vypadají zcela jinak. Nevylučují ale možnost kombinaci otravy s poleptanim. V dnešní době není možné spáchat tr.cin, aniž by se tento tr.cin řádně nevysetril. Tato možnost se vyloženě blíží limitní k 0, že se nevysetri. Víte, nejhorší že všeho je, že státní orgány dělají mrtvého brouka. Je to prostě účel, nic víc nic min. Pro mamon vse!
Odpovědět
Hydroxidem v množství, jaké snad mohlo utéct nejde řeku vytrávit na 40 kilometrů daleko a několik dnů, protože hydroxid rychle zreaguje s organickými látkami a s vzdušným oxidem uhličitým.
Navíc kaustifikační směs s hydroxidem vápenatým je bílá až kašovitá kapalina, která by vodu v Bečvě stoprocentně obarvila.
Neboli to, co uteklo v Deze, mohlo maximálně otrávit pár stovek metrů Bečvy a ještě by to krásně bylo vidět v barvě a konzistenci té vody.
Odpovědět
Hydroxidy obecně velmi rychle reagují s CO2 ze vzduchu za vzniku příslušné sloučeniny. Hydroxid sodný není výjimkou. Množství, které by bylo schopné způsobit poleptání ploutví ryb by muselo být vzhledem k objemu vody v korytě řeky na 40 km toku ne několik tun, ale ve stovkách, ne-li v tísících tun. A Uhličitan Vapenatý by jistě byl ve vodě vidět jako intenzivní bílý zákal. Viz - Radim Polášek.
Odpovědět
Já to fakt nechápu. Když zjistili, odkud to svinsvo vyteklo, tak přece odebrali sérii vzorků přímo z té kanalizace a zcela jednoduchou cestou se dostanou přímo na místo havárie, ne? Tak masivní otrava musí přece zanechat obrovské stopy.
Když potáhnu krvácející mrtvolu někam do úkrytu, tak přece taky inhed zjistí, kde se vražda odehrála!
Odpovědět
Přátelé, o tom, jestli rybáři předali nebo nepředali nějaké vzorky je slepá ulice. Policie to měla udělat-ihned a dát prozkoumat. To je jako kdyby alkoholík přinesl test kamaráda co nepije. A o tom, co měl dělat ČIŽIP nebo Živ. prostředí bych mohl napsat cokoliv. Mlácení prázdné slámy. Ihned barvivo v podezřelém podniku a čekat u ústí řeky. Poteče obarvená voda a hledám tam. Tak jednoduché. Čižip honí s Říhovou protizákonným způsobem potencionální pašeráky dovezených rostlin, semen a dalších komodit a to, co měl pomáhat Policii udělat kolem Bečvy nechal na rybáře. A takové vzorky opravdu u soudu neobstojí. Jak jsem psal o alkoholíkovi. A to byl záměr. Mlžit až to vyšumí. Zklamal ČIŽIP, RYBÁŘI trestuhodně znehodnotili sami sebe v dobré víře ve spravedlnost, co dělal starosta Valmezu a dalších obcí, co a jak dělala Policie? A co dělal ten, kdo je odpovědný?????? ČESKÁ INSPEKCE ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ a Říhová? Šéfka a expertka dle poslankyně za Pijáty Balcarová, co tedy dělala expertka Říhová_???? Honí pašeráky semen na letišti a leze chlapům do trenek jestli nepašují mezi půlkami kaktusy. To má dělat Policie. A má a měla řešit Bečvu, expertka Říhová.
Odpovědět
Paní Říhová je expertka na jinou problematiku, jen jsem se nechal trochu unést z jiných článků. Když na Cites končila na vlastní žádost, mohla využít svých zkušeností a pomáhat. Pro mne když někdo o někom prohlásí že je expert, tak předpokládám že to je odborník na téměř vše, že má zkušeností na rozdávání, v honění pašeráků mezinárodní ocenění, na letištích zadržení materiálu podle novinářů v novinách za miliony, fotky- naši nejlepší a roztažená tygří kůže(určitě už vyčiněná pro položení místo koberce) Pomáhat a chránit mají státní úředníci na autech. A není snad expertní tým státní?
Odpovědět
Policie s tim nemohla z principu dělat nic, dokud jí to inspekce po pár dnech bezradnosti nepředala. A policie nemá laborky na zkoumání, to musí někomu zadat.
Odpovědět
Ona si ta příroda sama poradí. Zatím se jí to vždy podařilo. Chce to vývoj druhů a trochu času.
<rl>
Odpovědět
|
|