Zákaz plastových příborů, talířů nebo brček je ve Sněmovně před schvalováním
Zákaz se týká hlavně jednorázových plastových výrobků - vedle příborů, talířů a brček rovněž vatových tyčinek či tyček na uchycení balonků, nápojových kelímků z polystyrenu a výrobků z oxoplastu. Po zákazu by se podle ministerstva životního prostředí měla ročně snížit spotřeba těchto plastových výrobků o zhruba 1,77 miliardy kusů. K vybraným jednorázovým výrobkům, které budou zakázány, už existují náhrady.
Sněmovna poslala do závěrečného kola také doprovodnou předlohu, která například stanoví cíle pro zajištění tříděného sběru plastových nápojových lahví. Zavede rovněž požadavky na část samotných výrobků z plastu. Lahve budou muset od roku 2025 obsahovat aspoň čtvrtinu recyklovaného plastu a všechny nápojové plastové lahve o objemu až tři litry od roku 2030 aspoň 30 procent recyklátu. Nápojové lahve do tří litrů také budou muset mít od poloviny roku 2024 připevněná plastová víčka.
Návrh dále zjednodušuje dobrovolné zálohování. Zavedení povinného zálohování plastových lahví a plechovek nikdo z poslanců nenavrhl. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) dnes uvedla, že ministerstvo se bude touto záležitostí dál zabývat. Podle jejího předchůdce RIcharda Brabce (ANO) je třeba vyčkat na vyhodnocení, jak systém povinného zálohování funguje na Slovensku, a shromáždit argumenty všech zainteresovaných stran.
Výrobci například hygienických vložek, tamponů, vlhčených ubrousků a tabákových výrobků s filtry budou muset podle návrhu zákona informovat uživatele o tom, jak se těchto produktů po použití správně zbavit. U některých výrobků budou muset být upozornění na dostupnost opakovaně použitelných alternativ. Na cigaretách s filtry, samostatných filtrech, vlhčených ubrouscích, hygienických pomůckách a kelímcích bude muset být jednotné značení.
Producenti cigaret, vlhčených ubrousků a balonků budou muset podle předlohy hradit obcím náklady na úklid odpadu z těchto výrobků z veřejných prostranství. Návrh možná čeká v této věci ještě úprava, když v nynějším znění předpokládá, že výrobci budou muset mít smlouvy s nejméně 90 procenty obcí, v nichž žije aspoň 90 procent obyvatel Česka. Skupina poslanců navrhla postupné naplňování této povinnosti ve třech letech. Chce upravit také například postihy za porušování zákona.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Pepa
6.6.2022 09:29smějící se bestie
6.6.2022 19:39 Reaguje na PepaBřetislav Machaček
8.6.2022 08:41a neřeší komplexně výrobu a likvidací plastů. Není jak vytrhnout ze sortimentu pár kravin a bít se v prsa, jak umí zatočit s odpadem. Co tak
příště zakázat plastová těsnění korunkových uzávěrů a mikroténové sáčky
nahradit něčím více festovním? To, že jsou auta napůl z plastů a plasty
zateplujeme domy a nahrazujeme jimi dřevo ve stavebnictví nevadí. Při rekonstrukcích je to směsný odpad s razítkem inertní a končí v zásypech
a u polystyrénu rozfoukán po okolí. Nevadí, brčka jsou lépe viditelná
a nahradí je za pět minut rozmočená papírová a nebo dáme vydělat Asii
při produkci brček z bambusu, který v našich podmínkách hnije 100 let.