https://ekolist.cz/cz/publicistika/civilizace/plastova-umluva-nejmene-pokrokove-zeme-blokuji-snahy-ambicioznejsich-statu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Plastová úmluva: Nejméně pokrokové země blokují snahy ambicioznějších států

21.1.2025 06:09 | PRAHA (Ekolist.cz)
Plasty. Všudypřítomný materiál, který má negativní dopad na životní prostředí během celé své existence. Při výrobě, během používání i při likvidaci nebo rozpadu. Mezinárodní plastová úmluva by mohla podle ekologické organizace Arnika zásadně pomoci k řešení těchto problémů. Jenže dohoda naráží na nechuť několika zemí těžících ropu regulovat výrobu plastů.
 
Na konci roku 2024 proběhlo v jihokorejském Pusanu zatím poslední jednání o plastové úmluvě OSN. K dohodě se však nedospělo a jednání skončilo odkladem. Podle ekologické organizace Arnika se státy opět nedokázaly shodnout ani na klíčových aspektech úmluvy.

Saúdská Arábie, Rusko a Írán, tedy státy zaměřené na těžbu a zpracování ropy, blokovaly veškeré návrhy, které by vedly k výraznému omezení produkce plastů, uvádí Arnika. Problém s odpady tak nadále roste. Každý měsíc se na světě vyrobí asi 33 milionů tun plastů a jejich recyklace je nedostatečná. Studie OECD odhaduje, že do roku 2040 vzroste produkce plastů oproti roku 2020 o 70 %.

„Úmluva je zajatcem těch nejméně pokrokových států,“ komentuje situaci Jindřich Petrlík, expert Arniky na toxické látky v odpadech a životním prostředí, který byl v Pusanu jako jediný zástupce české občanské společnosti.

Zmiňované státy souhlasí pouze s regulací plastového odpadu. Jiné státy ale chtějí, aby byla regulována i produkce plastů a toxické chemické látky v nich obsažené. Znečištění totiž způsobuje už sama výroba plastů. I jejich používání, protože se do plastů přidává řada dalších látek, které se mohou během užívání uvolňovat do prostředí.

S plasty je spojeno 16 000 chemických látek, regulaci nyní podléhá pouze 1 % z nich.

Jindřich Petrlík, odborník na toxické látky v životním prostředí a odpadech z Arniky, na jednání v jihokorejském Pusanu.
Jindřich Petrlík, odborník na toxické látky v životním prostředí a odpadech z Arniky, na jednání v jihokorejském Pusanu.
Zdroj | Arnika

Na toxické látky v plastech opakovaně upozorňují i studie Arniky a mezinárodní sítě IPEN. Společně s thajskou organizací EARTH představily jednu z nich přímo na jednání v Pusanu. Pomocí silikonových náramků odborníci sledovali, jakým chemickým látkám jsou vystaveni pracovníci během recyklace plastů v Thajsku. V sesbíraných vzorcích se našly ftaláty i organofosfátové zpomalovače hoření.

“Aby dokument skutečně přispěl k nápravě, musí stanovit konkrétní závazky ke snižování produkce plastů a regulaci nebezpečných chemických látek znečišťujících životní prostředí během celého životního cyklu plastů,” říká Jindřich Petrlík. Kromě toho je podle jeho slov nutné nastavit i mechanismy pro monitorování a financování samotnými znečišťovateli.

Po silné plastové úmluvě volají například Rwanda a Mexiko. Jejich návrhy zahrnují právě i opatření pro snižování produkce plastů a regulaci nebezpečných chemických látek. Tyto ambicióznější návrhy podpořilo 85 států, připojila se i Evropská unie a také jednotlivě některé její členské státy. Česká republika mezi nimi není.

“Velký problém představují také toxické látky uvolňující se z plastů do životního prostředí a nově vznikající toxické látky v důsledku jejich spalování či procesů nazývaných jako chemická recyklace. I jejich emise by měla nová úmluva regulovat, což ty pokrokovější státy navrhují,” poznamenal Petrlík.

Při chemické recyklaci plastů se z plastového odpadu vyrábí především paliva. Podle Arniky ale tento typ zpracování problém s odpady neřeší, vznikají při ní další problémové chemické látky a vlastně se v pravém slova smyslu ani nejedná o recyklaci. Velkým zastáncem této technologie je například Saudská Arábie.

Postoj dalších zemí k dohodě, především největších producentů plastů jako je Čína a USA, není zcela zřejmý. Čínská delegace se podle Arniky vyjadřovala podobně jako státy blokující úmluvu a její přístup byl označen za silně ovlivněný lobbingem fosilního průmyslu, který se na jednáních aktivně podílel.

V Pusanu se kromě 3300 delegátů ze 170 zemí sešlo také přes 220 lobbistů, což je třikrát více než počet vědců, upozorňuje ekologická organizace. Jindřich Petrlík poukázal také na vyloučení expertů a ochránců životního prostředí a zástupců skupin nejvíce zasažených znečištěním z jednání. "Po tři dny ze sedmi jednali jen zástupci vlád za zavřenými dveřmi. Oproti jiným úmluvám byla účast pozorovatelů značně omezená, což nesvědčilo o ničem dobrém," uvádí.

Další kolo jednání o plastové úmluvě by se mělo uskutečnit v letošním roce, místo a datum ale nebylo zatím stanoveno.


reklama

 
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je šéfredaktorkou serveru Ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

21.1.2025 07:12
recyklace a zálohový systém tomu nepomůže. Plastového odpadu už je tolik, že už je to zarážející. Mikroplasty jsou všude kolem nás i v nás.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

21.1.2025 09:22 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Když je ho moc, tak místo spálení v ZEVO , se vyveze do asie, či afriky a do moře se hodí až tam.
Jak nahradit plasty v obalech? Potraviny, jako sýr, jogurt či salám... vydrží v plastu několik měsíců, v papíru 2 dny.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

21.1.2025 09:23 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jo a ZEVO mikroplasy neprodukuje.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

21.1.2025 10:08 Reaguje na Slavomil Vinkler
... si pokládám otázku, co asi tak vznikne ze spálení derivátu ropy?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

21.1.2025 10:24 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Teplo a EE. Jako ze zemního plynu.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

21.1.2025 09:26 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jo a bavlna je prý 1000x horší než syntetická vlákna. Banánové listy u nás nerostou.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

21.1.2025 10:13 Reaguje na Slavomil Vinkler
jde spíš o to, co porovnáváte ale bavlna není horší je přírodní a je třeba k její pěstování velké množství vody. Nicméně, není potřeba se oblékat do petlahví když známe např. Len.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

21.1.2025 10:16 Reaguje na Slavomil Vinkler
myslím, že cesta domů vám dva dny netrvá a doma si můžete dát výrobek do dózy a třeba u sýra či salámu mohli použít vakuovou technologii vysátím vzduchu.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

21.1.2025 10:24 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ad a) jsou už kontaminovány mikroorganismy
ad b) jsou to přece taky plasty ne?
Odpovědět
RV

Richard Vacek

21.1.2025 08:56
Regulovat (tedy asi omezovat) výrobu plastů? Asi nějaký levicový nesmysl. Výrobu reguluje trh - když existuje vhodnější alternativa, používá se ona. Pokud ne, používá se plast.
Odpovědět
va

vaber

21.1.2025 09:23
,,Saúdská Arábie, Rusko a Írán, blokovaly veškeré návrhy,, . To je věta a máme viníka. Plebs má jasno a je rozhořčen.
Může mi někdom vysvětlit proč ty hodné státy vyrábějí většinu plastů z surovin od zlých států, proč s tím nepřestanou, proč nezakáží, jejich používání ve své zemi a proč chtějí nějaké dohody na jiných. Když nebudou mít ti zlí trhy ,budou muset omezit.
Samozřejmě ti hodní nechtějí přijít o kšeft ,chtějí aby přišli o kšeft jiní.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

21.1.2025 10:25

Rozhodující hráči, kromě EU, nemají zájem na nějaké regulaci výroby plastů. V USA se nyní situace ještě zhorší a Čína nebo Indie mají jiné zájmy a starosti. A upřímně zákaz výroby by lidstvu přinesl víc škody než užitku. "Energetické využití" (= spalování) plastového odpadu v kvalitních k tomu určených zařízeních (průmyslových spalovnách s kvalitní filtrací škodlivin) je rozumný způsob jak zabraňovat mnohem horším koncům plastů jako je řízené skládkování nebo dokonce pálení na hromadě za městem či prosté vhození do řeky ústící do moře. Pro jinak ideální recyklaci se hodí pouze některé druhy dobře vytříděných plastů a není realistické očekávat, že tomu bude v nejbližších letech jinak. Čili strategie by měla být jednak podpora rozumné recyklace (daňové úlevy sběrným, separačním systémům a recyklačním výrobcům) regulace prokazatelně nebezpečných aditiv (ve vyspělých zemích už dnes standard) a umožnění energetického využití obtížně recyklovatelných plastů. Kritériem zda recyklovat nebo spalovat má být převážně ekonomické hledisko. Ostatní pokusy o ještě další rozšíření sociálního inženýrství nemají naději na úspěch.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist