Ideální přírodní laboratoř pro výzkum věčných chemikálií? Podle vědců z ČZU jsou to Špicberky
Jak se sem tyto látky dostaly? Například v největším sídle Longyearbyen došlo ke kontaminaci části letiště zhášecími pěnami během požárních cvičení.
Dalším zdrojem je město s několika tisíci obyvateli samo o sobě. Jelikož nemá žádnou čistírnu odpadních vod, odpadní vody odchází přímo do fjordu.
„Říká se jim věčné chemikálie, protože se v životním prostředí nerozkládají a kumulují se,“ vysvětluje Michael Komárek. Tyto uměle vytvořené sloučeniny se nachází např. v nepřilnavých površích, vodoodpudivých membránách outdoorového oblečení, lyžařských voscích nebo zhášecích pěnách. Protože se ukazuje, že mohou být zdraví škodlivé i při velmi nízkých koncentracích, Stockholmská úmluva už tři z nich zakázala. Lidstvo jich však dokáže vyrobit několik desítek tisíc druhů.
Výzkumný tým FŽP ČZU plánuje sledovat šíření těchto látek v potravním řetězci ve vodě i na souši. „Ve fjordu půjdeme postupně od planktonu, přes ryby až po predátory. A zároveň půjdeme tzv. suchým transektem od té lokality, která byla kontaminovaná, dál,“ popisuje připravovaný projekt Michael Komárek. „Pro nás coby výzkumníky je tato oblast cenná tím, že zde jsme schopni v rámci potravního řetězce identifikovat, kam až se dokáží tyto látky dostat.“
Studovat mají v plánu i ledovcová jezera už relativně vzdálená od osídlení. „Zde se budeme zaměřovat na globální transport těchto látek, protože ten už byl také prokázán. Nejenom oceánem, ale i atmosférou,“ dodává Michael Komárek.
Vědci FŽP České zemědělské univerzity se ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou, která má na Špicberkách výzkumnou stanici, zabývají znečištěním Arktidy a globálním přenosem kontaminantů už delší čas. Dosud sledovali izotopy olova a kadmia ve vzorcích sněhu a lišejníků. Z nich lze „číst“ složení atmosféry v daném čase.
„Pomocí izotopů daného prvku jsme schopni identifikovat, odkud daný kov pochází. Např. jestli je ještě z dřívějšího spalování benzinu, nebo ze současného spalování uhlí,“ objasňuje Michael Komárek.
„Každý zdroj má svůj izotopový poměr. Můžete si to představit jako otisk prstu,“ říká Komárek s tím, že je podle něj možné identifikovat, odkud olovo pochází, zda z místního uhlí nebo z rud, ze kterých pocházelo olovo v benzinu. Každý zdroj má jiné složení, a tedy i jiný izotopový poměr.
„Když pak znáte složení těchto ,otisků prstů‘, tak dokážete do jisté míry stanovit příspěvek jednotlivých zdrojů,“ pokračuje Michael Komárek. Na tomto principu je založeno i odvětví tzv. forenzní geochemie, které pomáhá hledat konkrétního viníka znečištění.
Olovo z olovnatého benzinu, který už je dlouhé roky zakázán, odhalují tyto analýzy stále například v grónském ledu. Z jednotlivých vrstev ledu lze datovat, kolik ho v jakých letech bylo v atmosféře.
V případě Špicberských ostrovů půjde většina znečištění olovem na vrub tamního spalování a těžbě uhlí. Na ostrovech ho těží jak Rusko, tak Norsko, pod jehož správu ostrovy spadají.
Přečtěte si také |
Případ pečicího papíru. Jak chemické látky (ne)otravují náš životJak dodává Komárek, Špicberky opravdu nejsou čistou a nedotčenou přírodou, jak by se mohly kvůli své odlehlosti zdát. A konec konců, nejsou ani příliš zasněžené.
„Člověk si představí Arktidu jako zemi plnou sněhu, ale tak to také není. Je to v podstatě taková arktická poušť,“ uzavírá Michael Komárek.
reklama