Zálohování by podle iniciativy mohlo snížit platbu ČR za plastový odpad
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zavedení zálohování PET lahví a nápojových plechovek by mohlo snížit až o půl miliardy korun platbu, kterou Česko odvádí do Evropské unie kvůli nízké míře recyklace plastových obalů. V tiskovém prohlášení to uvedla Iniciativa pro zálohování. Naopak Hospodářská komora ČR považuje systém zálohování, který ve čtvrtek schválila vláda, za zastaralý, řeší podle ní jen část obalového odpadu. Podle ní by přijatý systém mohl naopak ztížit dosažení cílů při třídění odpadů, které musí Česko vůči EU splnit.
Poplatek za nerecyklované plasty zavedla EU v roce 2021. Členské státy musí odvádět 0,80 eura (20,25 koruny) za kilogram nerecyklovaného plastového odpadu. Podle propočtu ministerstva životního prostředí tak Česko loni odvedlo 2,2 miliardy korun, letos by to mělo být 2,1 miliardy korun.
Podle Iniciativy pro zálohování umožní novela schválená vládou posílit recyklaci PET lahví. Podle ní zahraniční zkušenosti ukazují, že zálohy zajistí recyklaci minimálně 90 procent plastových lahví. V důsledku toho by se mohlo snížit množství plastového odpadu produkovaného v Česku, takže by se odvod do EU snížil o 500 milionů korun.
Hospodářská komora naopak varuje před tím, že systém zálohování nápojových obalů může Česku naplnění recyklačních cílů ztížit. "Kritici varují před vysokými náklady, narušením stávajících systémů třídění a ztrátou komfortu pro občany," uvedla komora. Zálohovací automaty jsou podle ní zastaralé řešení. Za vhodnější považuje komora využívat současnou infrastrukturu svozu odpadu a jeho lepší třídění. Komora také upozorňuje na to, že je třeba hledat komplexní řešení nakládání se všemi obalovými odpady a nesoustředit se pouze na dva typy obalů, které jsou ekonomicky nejhodnotnější.
Komora také upozornila na to, že země, které k zálohování nápojových obalů přistoupily, to udělaly kvůli tomu, že se v nich využívají opakovaně plnitelné PET lahve, nebo byla míra třídění těchto obalů nízká. Pro ČR ale ani jeden tento předpoklad neplatí, uvedla komora.
Zálohy mají platit pro nealkoholické nápoje v plastových lahvích o objemu 0,1 až tři litry a alkoholické nápoje do 15 procent alkoholu v plastových lahvích. Dále pro všechny nealkoholické nápoje v plechovkách o objemu 0,1 litru až jeden litr a nápoje s obsahem do 15 procent alkoholu v plechovkách. Výjimkou jsou mléko a mléčné výrobky, jejichž obaly se zálohovat nebudou. Celkově by podle odhadů ministerstva životního prostředí mohlo ročně systémem projít zhruba 2,5 miliardy kusů PET a plechovek.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
pokud obce říkají, že petláhve byl jediný plast, který se dal nějak zobchodovat, tak se to zdá dost nepravděpodobné, protože nákladovost obcím tím pádem vzroste.
Odpovědět
aby z půllitrové petce za 8 Kč byla zálohová částka 4 Kč, je tak trochu nemístné.
Odpovědět
Naopak. Jedině komplikace mohou lidi odradit od masového nakupování a vyhazování odpadu.
Odpovědět
Takže budeme buzerovat lidi ať to stojí co to stojí. A že tohle bude sakra drahá pakárna.
Odpovědět
petláhve jsou nekvalitního provedení, kde se počítá, že se bude lisovat. Z hlediska udržitelnosti by se plastový odpad i petkáhve lisovat neměli a měli by být vyrobeny z kvalitnějšího plastu a ještě něco, vůbec tenhle systém neřeší mikroplasty, které se uvolňují i proto, že nápoje obsahují chemii, která leptá stěnu pet lahví.
Ale i to, že se podsouvají lahve, které s nápoji do sebe nalejou mikroplasty.
Odpovědět
Udržitelnost čeho? Produkce odpadu?
Ne, odpad je potřeba neprodukovat, ne ho udělat kvalitnější.
Odpovědět
no, to je to, jak jsem psal jinde....on odpad nevzniká v popelnici, ale tím, že jej vyrobí někdo jako obal.
Tedy udržitelnost je v tomto smyslu životního cyklu tak, že se bude vyrábět o 70% méně a o 200% kvalitněji.
Tedy prodlužovat životní cyklus výrobku na základě kvalitního zpracování popřípadě opravy.
Jinak by se dalo říci, že tragikou plastu je omyl, jeho stvoření na tomto světě.
Odpovědět
Jak chcete prodloužit životní cyklus jednorázového obalu?
Odpovědět
No přece tím, že ten obal nebudete vracet do prodejny, kde ho automat ihned sešrotuje. Nejlépe jeho život prodloužíte tím, že se s obalem důstojně rozloučíte jeho odložením do keřů, či pod husté mladé stromky v lese. Nebo na břehu řeky, či potoka, při zpěvu písničky „Plavala lahvička po Dunaji“, jejím vhozením do proudu toku a zvoláním Ahóój!
Odpovědět
Mimochodem - kdo odsouhlasil, že za neplnění jakýchsi parametrů v odpadovém hospodářství budeme platit - a ausgerechnet zrovna do brusele?
Odpovědět
Máte pravdu, taky mě ta otázka napadla. V kombinaci s tím, že se mluví o "zvýšení efektivity" recyklací, což většinou znamená zpracování větších objemů PET, klidně může vzrůst produkce PET lahví, % odevzdaných lahví se zvýší málo, protože už teď je vysoké, hmotnost neodevzdaných PET se změní nepatrně, může vzniknout prostor pro podvody v hlášeních množství vrácených PET a platilo by se velmi podobně. Byl by to win win pro firmy i EU a nevýhodný zákon pro ČR. Kdoví, jestli existují aspon̈ normální poslanci, kteří rozumí, i ministr Vlček byl proti... Přírodě by tento zákon bohužel taky nepomohl. Je to můj názor, že by to tak mohlo nastat, protože v tom zákoně nijak nevidím motivaci ke snížení výroby nápojů v PET, nikdo neukázal, kde je. Přírodě a snízení plateb by víc pomohl návrat k sirupům a k pití v hospodách.:)
Odpovědět
|
|