https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zambie-planuje-odstrel-premnozenych-hrochu-kteri-siri-antrax-podle-ochrancu-prirody-je-to-nesmysl
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zambie plánuje odstřel přemnožených hrochů, kteří šíří antrax. Podle ochránců přírody je to nesmysl

26.6.2018 01:21 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jihoafrická společnost Umlilo Safaris, která „rezervaci“ v zambijském údolí Luangwa spravuje, láká trofejní lovce z celého světa na „regulační odstřel“ hrochů. / Ilustrační foto
Jihoafrická společnost Umlilo Safaris, která „rezervaci“ v zambijském údolí Luangwa spravuje, láká trofejní lovce z celého světa na „regulační odstřel“ hrochů. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | quimuns / Pixabay
Rádi byste s pomocí zbraně skolili tunu a půl vážícího hrocha, ale nemáte se kde realizovat? Zambijské safari v Luangwa Valley vám nyní ochotně dává prostor. Po dobu pěti následujících let tu chtějí vystřílet 250 kusů ročně. Navíc tím pomůžete dobré věci, jak tvrdí zdejší správci. Ano, jak správně tušíte, je v tom pořádný háček. Informuje o tom LusakaTimes.
 

Jihoafrická společnost Umlilo Safaris, která safari v zambijském údolí Luangwa spravuje, láká trofejní lovce z celého světa na „regulační odstřel“ hrochů. „Vítáni jsou i lovci jednotlivci, kterým se nabízí unikátní příležitost.“ Pětidenní lov, při kterém zahálet nebudou. Za sumu 10 500 liber se jim v safari postarají o zábavu, při které každý den odstřelí jednoho hrocha. Maso zůstane v Africe, ale hroší kly si jako trofej odvézt mohou. V příštích pěti letech se sice bude snižovat cena zájezdu, ale také si už neodstřelíte více jak dva kusy. Proč to všechno?

Hroši jsou tu údajně kriticky přemnožení a jejich množství teď napomáhá šíření sněti slezinné, antraxu. Svými těly prý vyzvedávají tyto zhoubné bakterie z říčního bahnitého dna na povrch. Záměr, ze kterého „plyne prospěch pro přírodu“, si pochvaluje ministr cestovního ruchu i tamní odbor Správy národních parků. „Odstřel pomůže uchovat habitat vodních organismů, ochrání narušené břehy a prospěje divoké přírodě jako celku,“ tvrdí v tiskovém prohlášení. V čem je tedy problém? Že s přemnožením hrochů to tady divoké vlastně není a pro ono zprostředkované šíření antraxu chybí nějaké důkazy.

Hroši v Africe.
Hroši v Africe.
Licence | Volné dílo (public domain)

Říká to Will Travers, vedoucí ochranářské neziskovky Born Free Foundation. „Vláda absolutně selhala v nějakém zajištění důkazů pro svá tvrzení. Nikdy neukázala skutečná čísla, počty hrochů v oblasti, ani jejich vzájemné srovnání. Hroši v řece Luangwa jsou přemnožení jen na papíře.“ Traverse také trápí, že argumentace „preventivním opatřením formou odstřelu hrochů“ nápadně připomíná situaci z roku 2016. Tehdy si také lovci už leštili flinty na hrochy, ale mezinárodní tlak ochránců přírody regulační kampaň zablokoval.

„A dnes se používá ta samá chabá logika k ospravedlnění masakru jako dva roky zpátky,“ vysvětluje Travers. „Jako že je třeba provést ihned snížení počtu hrochů, aby se zabránilo budoucímu šíření antraxu. Jen je letos víc sucho, a tak vypadá situace na březích řeky kvůli hrochům horší, než ve skutečnosti je.“ Vláda se navíc o svém „chvályhodném“ záměru zapomněla zmínit před ostatními obyvateli údolí řeky Luangwa. Tedy i těmi, kteří si vydělávají hroší ekoturistikou a ke své obživě potřebují zvířata živá. „To by mohlo dost vážně poškodit reputaci celé Zambie jako destinace pro přírodní cestovní ruch.“

Profesor veterinární medicíny na Royal Veterinary College Richard Kock k tomu dodává: „Nezpochybňuji to, že počty hrochů mohou na nějaké lokalitě narůst do takové míry, kdy už jich bude příliš. Ani to, že pak spotřebovávají opravdu velké množství vegetace, což může ovlivnit ostatní živočišné druhy. Ale jsem velmi citlivý na to, když někdo používá jen částečně podloženou argumentaci k obhajování jinak hanebného chování. V Zambii chybí jakákoliv solidní vědecká data o počtech hrochů a o tom, jak jejich množství může vést k šíření antraxu. Možná je to právě antrax, který se postará o přirozenou regulaci jejich počtů, když přesáhnou kritickou mez. Ale nevědět to a přesto tím obhajovat komerční odstřel je prostě špatné. Zambijská vláda by měla tento krok nejprve vysvětlit a obhájit, než ho bude realizovat.“
reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist