https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zastaveni-uklidu-cernych-skladek-v-ulicich-primelo-jit-obyvatele-roudnice-na-sberny-dvur
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zastavení úklidu černých skládek v ulicích přimělo jít obyvatele Roudnice na sběrný dvůr

28.12.2020 11:55 | ROUDNICE N. L. (ČTK)
U kontejnerů na sídlištích se často objevovaly elektrospotřebiče i velké kusy nábytku. Město akci zavedlo i kvůli tomu, že přicházelo o stovky tisíc korun ročně. Městské služby z veřejného prostranství totiž zbytečně odvážejí desítky tun materiálu, se kterým ujedou tisíce kilometrů. Ilustrační obrázek
U kontejnerů na sídlištích se často objevovaly elektrospotřebiče i velké kusy nábytku. Město akci zavedlo i kvůli tomu, že přicházelo o stovky tisíc korun ročně. Městské služby z veřejného prostranství totiž zbytečně odvážejí desítky tun materiálu, se kterým ujedou tisíce kilometrů. Ilustrační obrázek
V Roudnici nad Labem na Litoměřicku v listopadu přestaly městské služby odvážet odpad z černých skládek u kontejnerů. Díky třítýdennímu experimentu, o kterém rozhodlo vedení města, začali obyvatelé Roudnice více využívat služeb sběrného dvora, kam objemný odpad správně patří. ČTK to řekl mluvčí města Jan Vancl.
 

Odpad z nezákonných skládek město neodváželo od 9. do 28. listopadu. Chtělo tímto krokem motivovat veřejnost, aby si více všímala svého okolí a tím i nezodpovědnosti lidí, kteří takové skládky vytvářejí.

"V průběhu tří týdnů se ukázalo, že lidé opravdu vyslyšeli naši zprávu a odpad se v takovém množství na ulicích neobjevoval. Byl až pětinásobně nižší objem oproti běžnému stavu. Zároveň jsme zaznamenali nárůst celkové hmotnosti odvezeného odpadu na sběrný dvůr až o 44 procent," uvedl Vancl.

U kontejnerů na sídlištích se často objevovaly elektrospotřebiče, velké kusy nábytku i celé obývací stěny. "Je pravdou, že jsme zaznamenali po ukončení akce opětovný nárůst odpadu v ulicích, ale rozhodně se nevrátil v takovém objemu," řekl Vancl.

Město akci zavedlo i kvůli tomu, že přicházelo o stovky tisíc korun ročně. Městské služby z veřejného prostranství totiž zbytečně odvážejí desítky tun materiálu, se kterým ujedou tisíce kilometrů. Do budoucna tak město podle Vancla bude monitorovat stav v ulicích a v případě většího nárůstu černých skládek přestane odpad opět vyvážet.

Roudnického občana vyjde svoz komunálního odpadu na 670 korun ročně. Město částku podle mluvčího nechce měnit, učinilo by tak pouze v situaci, kdy by se začaly černé skládky v ulicích objevovat ve stejné míře jako před experimentem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

28.12.2020 20:43
Rád jsem se mýlil :-) Tipoval jsem, že se nestane vůbec nic.
Odpovědět

Jirka Černý

29.12.2020 06:44
Zajímavá metoda jak vyřešit lempláckou nekvalitní práci Městské policie (předpokládám že ji v Roudnici mají jako ostatně snad v každé díře nad 20 obyvatel). Jako občan který poctivě odváží odpad na určená místa bych byl potěšen kdyby mně obec postavila na stejnou lajnu s nepoctivci a nechala mi v ulicích pár týdnů smradlavej bordel. Bohužel dávání věci k a ne do kontejneru má ještě sociální rovinu, kdo se má dobře a zažil horší časy dokáže u věcí které nepotřebuje odhadnout zda pro někoho kdo má hluboko do kapsy mají ještě potenciál, jsou lidi co si pro ně večer rádi přijdou. Před výjezdem z firmy je kontejnerové stání tak vidím co je tam dáno bokem když jdu z práce a co z toho ráno zbyde.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

29.12.2020 10:01
Lež jako věž. Nevím kdo mluvčímu takové nesmysly podsouvá. Jedná se o neobvyklou propagační kampaň a jejím výsledkem může být, že lidé začali více využívat služeb sběrného dvora. Stejně to obec musí nechat uklidit, jen to svědčí o tom, že obec nemá stálou sofistikovanou logistiku řešení tohoto problému.
Jejich způsob řešení je netradiční, má to celkem dobré vedlejší efekty -
1. omlouvají se před veřejností, že na veřejném prostranstvím je binec,
2. účinná reklama na využívání sběrného dvora,
3. kumulace většího množství takto uloženého odpadu umožňuje jeho racionální svoz.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist