Raději banán než mrkev či hrášek? Závislost na dovozu ovoce a zeleniny činí země zranitelné
Studie z londýnského Centra klimatické změny a planetárního zdraví uveřejněná v žurnálu Nature je vztažena k prostředí trhu s potravinami Velké Británie. Ve své podstatě ale demonstruje situaci vlastní všem zemím současné Evropské unie. Srovnává vývoj domácí produkce ovoce a zeleniny, jejich zastoupení na národním trhu a také neproporční zastoupení produktů/výpěstků zahraničních. S tím, že stále větší díl dovozu ovoce a zeleniny pochází ze zemí, které jsou negativně ovlivněny klimatickými změnami. V důsledku tak nejen v Británii narůstá riziko ohrožení potravní bezpečnosti. Závislost na dovozu ovoce činí každou zemi zranitelnou, byť jde o na pohled nestrategické materiály, ovoce a zeleninu.
Pestřejší nabídka zaplacená nejistou budoucností
V roce 1987 dokázali Britové pokrýt 42 % vlastní spotřeby ovoce a zeleniny z domácích zdrojů. Data získaná ze Světové organizace pro výživu a zemědělství (FAO) konstatují výraznou změnu: v roce 2013 totiž Britové samozásobitelsky zajistili jen 22 % z národní produkce a sestupný trend pokračuje. Rozdíl prozatím vykrývá dovoz. Je tu i na pohled pozitivní trend: v posledních 27 letech se výrazně rozšířila nabídka, diverzita ovoce a zeleniny. V roce 1987 tvořilo 20 druhů 80 % veškeré konzumované ovoce a zeleniny. V roce 2013 byla v této nejfrekventovanější množině zastoupeno už 34 druhů. Momentální pestrost, která je k vidění na regálech supermarketů, je ale možným symptomem budoucí bídy.
V roce 1987 pocházelo ze zahraničních zemí, které mohly v důsledku vlastních výpadků produkce ohrozit potravní bezpečnost Británie 20 % druhů. V osmdesátých letech se sice přímo nehovořilo o klimatických změnách, ale údaje o extrémním suchu, povodních a jiných přírodních katastrofách, které dnes do souvislosti s klimatickými změnami dáváme, samozřejmě existovaly. Podíl těchto klimatickými změnami ohrožených zemí v zásobovacím řetězci Velké Británie narůstá. V roce 2013 dosahoval 32 %. Třetina všech momentálně dostupných druhů ovoce a zeleniny (po stránce nabídky, nikoliv tonáže) tak může prakticky kdykoliv nečekaně „vypadnout“ z nabídky.
Domácí zemědělství? Ono ještě existuje?
Toto možné riziko potvrzují i údaje z FAO a organizace ND-GAIN. Výpadek v současné době by negativně ovlivnil nejen dostupnost a ceny ovoce a zeleniny, ale také zdraví obyvatel. „Zvýšená závislost na importu z klimatem zranitelných zemí, pokud tyto nepřijmou důsledná adaptační opatření, povede k výpadkům v zásobování zemí spotřebitelských,“ říká Pauline F. D. Scheelbeeková, hlavní autorka studie. „Vláda nemůže taková rizika ignorovat, má povinnost ochránit své obyvatele od takových budoucích šoků a zajistit zdravou a udržitelnou stravu všem,“ dodávají spoluautoři.
Momentální pestrost nabídky populárního ovoce a zeleniny (se vzrůstajícím podílem ananasů, banánů) vytlačuje z trhu poněkud fádní mrkev, zelí nebo hrášek pěstovaný v Británii. Situace, při níž by vypadla dodávka ze zahraničí a místní zemědělci by ji neměli čím nahradit, se prý jeví reálná. „Je třeba znovu promyslet strategii našeho zásobování, potravní bezpečnosti a nezávislosti, tak, abychom nebyli závislí na dovozu ze zemí, potýkajících se s klimatickými změnami,“ uzavírá Scheelbeeková.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Richard Vacek
24.11.2020 07:12http://www.fao.org/faostat/en/#data/QC/visualize
Zbyněk Šeděnka
24.11.2020 09:00P.S. Mimochodem, ta mrkev na obrázku už má to nejlepší za sebou.
Milan Milan
24.11.2020 09:05Krejcar Stanislav
24.11.2020 09:41 Reaguje na Milan MilanJiří Daneš
24.11.2020 11:29 Reaguje na Krejcar StanislavJan Šimůnek
25.11.2020 10:01 Reaguje na Krejcar StanislavBřetislav Machaček
24.11.2020 09:54nejen v Británii na ceně práce a ta je u některých plodin největší nákladovou položkou. Bez levné pracovní síly se tak tuzemská produkce stává vůči té dovozové neprodejná a tudíž ani produkovatelná. Opět jsme tak u dotací, které to mají leckdy napravit, ale když se to přežene, tak naopak
zničí i tu produkci, která byla doposud bez ní. Tím se zabředává stále
hlouběji do deformace cen čehokoliv a skutečnou cenu výrobků už zákazník
nezná. Pak má představu o banánech levnějších než jablka, jako o reálné ceně. Mít v zemích původu banánů zemědělci stejné platy jako pěstitelé jablek v Evropě, tak stojí banány o mnoho více. Způsoby přepravy
polozralého zboží sice zboží slevnilo, ale na úkor kvality. Kdo jedl
zralý banán v zemi původu a banán dovezený sem mi to potvrdí. No a pak
je tu ještě preference spotřebitele k určitému zboží a i línost ho
připravit ke konzumu. Mnohé matky raději dítěti dají banán, než mu
očistit mrkev a případně ji nastrouhat. Děti to neudělají vůbec a tak
raději sáhnou po banánu. Dnes už kvůli loupání děti nechtějí ani
pomeranče a raději sáhnou po džusu z nich. Naše generace pila džusy
z mrkve a nebo levné jablečné a jiné mošty z tuzemského ovoce. Ty jsou
dnes dražší, než pomerančové džusy z dovozových koncentrátů. Takže soběstačnost závisí na ekonomickém nastavení veškeré produkce a
zvýšit odbyt tuzemské produkce by muselo jít ruku v ruce s netržním
zatížením cly a kvótami zahraniční produkce. To je ale v rozporu se
zásadami volného obchodu a smrdí protekcionismem. Řešení tak prostě
vidím pouze v osvětě a propagaci zdravé tuzemské produkce, kde by měla
být kritériem zdravotní bezpečnost, kvalita, čerstvost a hlavně pak
zlevnění produkce pomocí speciální sklízecí techniky a zpracování
polotovarů. No a to se neobejde bez specializace na danou produkci
a tam bych proti těm dotacím na rozjezd až tak nebyl. A pak je tu
cenotvorba obchodních řetězců, které jsou schopny z levného vstupu
udělat luxusní zboží i za cenu následné likvidace při neprodejnosti.
Regulovat obchod je už zcela nereálné a tak nečekám nějaké radikální
změny. Je to tak pouhým plácnutím do vody, kdy se vlny pomalu změní
na klidnou hladinu zažité praxe.
Richard Vacek
24.11.2020 19:29 Reaguje na Břetislav MachačekJan Šimůnek
25.11.2020 11:33 Reaguje na Richard VacekNa vytápění skleníků třeba na Ostravsku by IMHO stačila voda, vyhřívaná v šachtách (např.).