Zelenskyj varuje svět před ruským teroristickým útokem na jadernou elektrárnu
Ve včerejším prohlášení Mezinárodní agentury pro atomovou energii stojí, že agentura si je vědoma zpráv o minách umístěných v blízkosti chladicí nádrže. Během nedávné návštěvy generálního ředitele nebyly na místě, včetně hlavní chladicí nádrže, žádné miny pozorovány. Mezinárodní agentura pro atomovou energii si je však vědoma předchozího umístění min vně obvodu elektrárny, o kterém agentura již dříve informovala, a také na určitých místech uvnitř elektrárny - což bezpečnostní personál elektrárny vysvětlil tím, že se jednalo o obranné účely.
"Naše hodnocení těchto konkrétních umístění bylo takové, že ačkoli přítomnost jakéhokoli výbušného zařízení není v souladu s bezpečnostními standardy, hlavní bezpečnostní funkce zařízení by nebyly významně ovlivněny. Tuto záležitost sledujeme s velkou pozorností," uvedl generální ředitel Grossi.
Záporožská jaderná elektrárna je největší jaderná elektrárna v Evropě. Během ruského útoku na Ukrajinu byla bezpečnost jaderného zařízení těžce zkoušena. Při obsazování areálu ruskými vojáky se zde střílelo, areál byl pod dělostřeleckou palbou, byla téměř zcela zničena rozvodná síť, která je nutná pro vyvedení elektrického výkonu z elektrárny, nebo pro napájení elektrárny v době odstávky. Což je aktuální stav: kromě jednoho reaktoru, který běží na minimální výkon kvůli zabezpečení vlastního provozu areálu, jsou všechny reaktory odstavené.
A multi-hundred foot chunk of the Nova Kakhovka dam is gone, the Kakhovka Reservoir is quickly emptying out into the Dnipro. pic.twitter.com/265i1nbvAO
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) June 6, 2023
Další bezpečnostní ohrožení jaderné bezpečnosti přišlo s nedávným zničením přehrady Nová Kachovka. Ta byla primárním zdrojem vody pro uchlazení celého zařízení. Jaderná elektrárna totiž potřebuje neustálé chlazení, a o i v době, kdy je odstavena. Je potřeba chladit jak reaktory, tak uskladněné vyhořelé palivo. Pokud z jakéhokoliv důvodu chlazení selže, dojde k přehřátí, roztavení reaktorů a následnému úniku radiace do prostředí.
Podle včerejšího stanoviska Mezinárodní agentury pro atomovou energii se nicméně i bez vody přímo z přehrady Nová Kachovka daří zajistit chlazení. Poslední dva týdny získávala největší evropská jaderná elektrárna potřebnou chladicí vodu z výpustního kanálu sousedící Záporožské tepelné elektrárny, který je od zničené přehrady oddělený.
Director General @rafaelmgrossi has visited 🇺🇦 Ukraine's #Zaporizhzhya nuclear power plant for the third time to assess the consequences of the destruction of the Nova Kakhovka dam. pic.twitter.com/Hk4Rwwc61b
— IAEA - International Atomic Energy Agency ⚛️ (@iaeaorg) June 16, 2023
Voda z tohoto kanálu se používá k zásobování rozstřikovacích bazénů Záporožské jaderné elektrárny, které chladí šest odstavených reaktorů a sklad vyhořelého paliva.
Voda z výpustního kanálu tepelné elektrárny udržuje plnou také samostatnou velkou chladicí nádrž v elektrárně, kde kompenzuje především odpařování. V důsledku toho a v souladu s očekáváním klesá hladina vody v kanálu až o 10 centimetrů denně a v současné době je naměřeno něco málo přes 17 metrů.
"Situace v oblasti jaderné bezpečnosti a zabezpečení Záporožské jaderné elektrárny je velmi křehká. Ztráta nádrže Kachovka byla katastrofou pro celý region a přispěla i k vážným potížím této významné jaderné elektrárny. Nyní více než kdy jindy musí všechny strany plně dodržovat základní zásady Mezinárodní agentury pro atomovou energii, které mají zabránit jaderné havárii," říká Grossi. "Zintenzivníme své úsilí, abychom pomohli zajistit jadernou bezpečnost a zabezpečení, a zároveň poskytneme postiženému regionu pomoc i jinými způsoby," dodal Grossi
Předpokládá se, že voda v tomto kanálu bude ještě mnoho týdnů zajišťovat chlazení. Také tým expertů Mezinárodní agentury pro atomovou energii na místě byl pracovníky elektrárny informován, že postřikovací bazény jaderné elektrárny jsou doplňovány také čerpáním z drenážního systému, do kterého je přiváděna podzemní voda.
Záporožská jaderná elektrárna se nyní připravuje na doplňování výpustního kanálu tepelné elektrárny, a to buď čerpáním vody z přívodního kanálu k tepelné elektrárně, což byla běžná praxe před poškozením hráze, nebo z vodní nádrže v přístavu jaderné elektrárny. Ten byl před několika měsíci vytvořen vybagrováním dna přístavu, aby se zajistilo zadržení části vody pro případ, že by hladina vody v nádrži klesla pod úroveň, kdy by bylo možné vodu přivádět z přívodního kanálu tepelné elektrárny.
Čerpání další vody do výpustního kanálu by jaderné elektrárně poskytlo více času do doby, než bude případně nutné využít mnohem větší chladicí nádrž.
"Velká chladicí nádrž, menší rozstřikovací bazény a vypouštěcí kanál mají dohromady dostatek vody na několik měsíců," říká Rafael Mariano Grossi. "Ale Záporožská jaderná elektrárna také podniká kroky, aby tyto zásoby co nejvíce zachovala a doplnila."
Generální ředitel Grossi minulý týden osobně jadernou elektrárnu navštívil, aby zhodnotil stále náročnější situaci v oblasti jaderné bezpečnosti a jaderného zabezpečení.
Elektrárna se potýká s problémy s chladící vodou v době, kdy se vojenská situace v oblastí stává stále napjatější kvůli ukrajinské protiofenzívě. Záporožská jaderná elektrárna je nyní v držení Ruska.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii posílila svůj dohledový tým v jaderné elektrárně, aby dohlížela na dodržování pěti základních zásad ochrany elektrárny během vojenského konfliktu, které koncem května stanovil generální ředitel Grossi v Radě bezpečnosti OSN.
K potenciálnímu nebezpečí, které elektrárně hrozí, přispívá i skutečnost, že jaderná elektrárna je nadále závislá na jediném provozním 750 kilovoltovém elektrickém vedení, které jí dodává elektřinu potřebnou pro chlazení reaktoru a další základní funkce jaderné bezpečnosti a zabezpečení. Před ruským útokem byly tyto linky čtyři.
Záporožská jaderná elektrárna stále postrádá záložní napájení pro případ, že by hlavní vedení 750 kV opět vypadlo - což se od začátku vojenského konfliktu opakovaně stalo. Poslední zbývající vedení 330 kV bylo odpojeno před téměř čtyřmi měsíci.
Ukrajina dala už několik odhadů termínů opětovného připojení, které nebyly dodrženy. Generální ředitel minulý týden navštívil rozvodnu 330 kV v Záporožské tepelné elektrárně, kde viděl značné škody, které byly přičítány předchozím incidentům, a také zbytky toho, co podle jeho informací byly části bezpilotních letounů, které se na tuto oblast zaměřily.
1/ As I looked at the development in the destroyed Kakhovka reservoir, I mainly focused on the cooling pool of the Zaporizhia NPP. The entire upper reservoir of the dam is massively drained (see my post from morning). #UkraineRussianWar #KakhovkaDam #nuclear #disaster pic.twitter.com/FcJqMoteym
— Mirek Havránek (@HavrMiro) June 19, 2023
Mezinárodní agentura pro atomovou energii má stálé týmy odborníků i v dalších hlavních ukrajinských jaderných zařízeních. Začátkem tohoto měsíce oznámila, že byly zahájeny transporty vyhořelého paliva z ostatních jaderných elektráren do centrálního skladu vyhořelého paliva v Černobylu, přičemž první zásilka z Rovenské jaderné elektrárny dorazila do Černobylu v květnu.
"Pokud jde o tento nedávný převoz z Rovenské jaderné elektrárny do Černobylu, byla agentura v souladu s ukrajinskou dohodou předem informována a byla přijata všechna požadovaná opatření a ověřovací činnosti agentury," uvedl generální ředitel Grossi.
Vyhořelé palivo bylo ověřeno během nakládky do sudů a byla zachována kontinuita znalostí od okamžiku, kdy bylo vyhořelé palivo umístěno do sudů v Rovenské jaderné elektrárně, až po jeho konečné umístění v centrálním skladu vyhořelého paliva v Černobylu, kde zůstává pod zárukami Mezinárodní agentury pro atomovou energii, dodal Grossi.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (36)
Martin Kováč
22.6.2023 14:26sv
23.6.2023 10:17 Reaguje na Martin KováčMartin Kováč
23.6.2023 10:52 Reaguje na svPavel Hanzl
23.6.2023 11:17 Reaguje na Martin Kováčsv
23.6.2023 15:37 Reaguje na Martin KováčRichard Vacek
22.6.2023 15:03Pavel Hanzl
22.6.2023 16:49 Reaguje na Richard Vaceksv
23.6.2023 10:25 Reaguje na Richard VacekPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
sv
23.6.2023 15:53 Reaguje na Richard VacekMiloš Zahradník
22.6.2023 15:24Pavel Hanzl
22.6.2023 16:00 Reaguje na Miloš ZahradníkPetr Eko
22.6.2023 16:30 Reaguje na Pavel HanzlAle co budete říkat, až se jednou ukáže, že vše bylo obráceně než tedka tvrdíte ?? To pak bude legrace..
Pavel Hanzl
22.6.2023 16:48 Reaguje na Petr EkoNežijeme v žádném matrixu (i když se nám to Rusi snaží nakecat) a svět ruský je totálně prolhaný, proto je nefunkční, zbídačený a agresivní. Jediné co umí, jsou neskutečně chtré demagogie a vylhanosti, knspirace a prostě úplné pitomosti, které mám velmi chytře natloukají do hlav. Jednou se možná ukáže to, co víme už dávno. Že Rusko je jen vřed a rakovina lidstva.
Richard Vacek
22.6.2023 18:27 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
22.6.2023 20:30 Reaguje na Richard VacekJá píšu o státu který napadá a vraždí u sousedů v masivních objemech, ničí celé státy, vytváří uprchlické vlny a jště vyhrožuje celému svěru jaderným napadením, na které techniku bohužel má. Tohle je ten vřed lidstva, nikdo jiný.
vaber
23.6.2023 07:56 Reaguje na Pavel Hanzlkdyž se ho jedna novinářka zeptala ,jak chtějí stavbu zastavit, zakoulel očima , takovou otázku neměl dostat a odpověděl ,,we'll find a way,,
sv
23.6.2023 10:51 Reaguje na vaberPavel Hanzl
23.6.2023 11:43 Reaguje na vabervaber
24.6.2023 09:08 Reaguje na Pavel Hanzlvýherce v loterii s korespondenčními hlasy a americký prezident je mašlonka?
já to vidím opačně, kdo neposlouchá bude za to platit a neposlouchala celá EU,
no a že platí je jisté,že jo Hanzl
u každého zločinu se vždy hledá motiv,
nic se neděje bez příčiny,
ovšem motivy co nám předhazují média ,těm může věřit jen hloupý blázen nebo šílený nenávistný fanatik, jako je třeba Hanzl,
ale ne rozumně uvažující člověk ,
nemá smysl ti opakovat jak dlouho Rusko dodávalo plyn Evropě ,levně a zcela bez problémů,
až se začaly problémy vytvářet a je z toho válka a bude ještě dlouho,
protože o mir není zájem a kdo by začal o míru mluvit je zradce a je odstraněn,
není to podivné ,Hanzl,
já vím že pro tebe ne,
Jaroslav Pobeha
22.6.2023 23:01 Reaguje na Petr EkoObria priehrada je stavaná aj na zemetrasenia do istého stupňa a silné vlnobitia. Preto sú pod hladinou desiatky metrov hrubej betonovej stavby a vnútri je strojovňa.
To nejakou raketou typu himars zvonku nie je možné zbúrať , ani niekoľkými raketami. Maximálne s nimi poničíte korunu priehrady.
Za druhej svetovej zničili sovieti priehradu Dnipro - obrivský kolos a potrebovali na to desiatky ton výbušnín.
vaber
23.6.2023 08:03 Reaguje na Jaroslav Pobehana bourání takových staveb se už kdysi dávno vyvíjely speciální střely a Amerika je použila v Avghanistánu na Tora Bora, který sama pomáhala Talibanu postavit ,ještě v době kdy tam byli Rusove
Petr Eliáš
23.6.2023 09:03 Reaguje na vaberJaroslav Pobeha
23.6.2023 09:19 Reaguje na vaberZničená bola aj strojovňa hlboko vo vnútri.
Na jej zničenie sú treba desiatky ton bežných vojenských výbošnín.
vaber
24.6.2023 08:48 Reaguje na Jaroslav Pobehajá viděl záběry, kde byla díra přesně v prostředku hráze v její horní části a zdaleka ne tak veliká ,byly to informace z amerických zdrojů
kolik vody vyteklo a kolik v přehradě ještě zbylo,
buď si jist ,že dnes jsou zbraně na zničení hrází ,ona totiž stačí i malá díra nebo prasklina v hrázi
Pavel Hanzl
23.6.2023 11:52 Reaguje na vaberBřetislav Machaček
23.6.2023 09:01 Reaguje na Jaroslav Pobehav betonové části, ale u zdymadel, které jsou z
oceli a jak známo, ocel poškodí kdejaká raketa.
Pak už stačí tlak unikající vody, která potrhá
to upevnění vrat v betonové hrázi. Pokud by se
i u nás někdo trefil do vypouštěcích vrat, tak
by to dopadlo stejně. Přehrady jsou stavěny na
dobu míru a neznám žádnou, která by odolala
zbraním určeným k jejímu zničení. Na některé
hráze stačí přílivová vlna ze zničené přehrady
nad ní. Každý může věřit své verzi, ale zkuste
si rozdělit papír na dva díly a napsat, komu
prospělo zničení přehrady více, stejně jako u
Nord Streamu. Mimochodem silnice vedoucí po koruně
hráze byla cílem ukrajinského odstřelování od
doby jejího obsazení Ruskem a jak známo, tak
stokrát NIC zabije i vola.
Jaroslav Pobeha
23.6.2023 09:56 Reaguje na Břetislav MachačekAd "Přehrady jsou stavěny na
dobu míru a neznám žádnou, která by odolala
zbraním určeným k jejímu zničení."
Priehrady sa z akých dôvodov stavajú predimenzovane.
Akým zbraniam ? Za druhej svetovej zničili sovieti inú priehradu Dnipro - museli použiť desiatky ton výbušnín v telese priehrady. Žiadna raketa čo má ukrajina k dispozícii by takú škodu nedokázala spraviť iba ak by pálili na priehradu opakovane so stovkami rakiet.
"Mimochodem silnice vedoucí po koruně
hráze byla cílem ukrajinského odstřelování od
doby jejího obsazení Ruskem a jak známo, tak
stokrát NIC zabije i vola"
Sa bavíme o masívnej priehrade, nie o dlubaní vrtákom do zdravého dubu. Ostreľovanie tým čo má AFU by muselo trvať celé dni. S takým ostreľovaním sa dá zničiť koruna nie vnútro priehrady. Pred pádom priehrady bola na záberoch len málo poškodená.
S tou poslednou vetou ste to prehnal -typické ruské vatnické bláboly. Chodte s tým rovno do psej ....
Pomohlo ukrajincom že si zaplavili stovky km územia, že museli zahraňovať zatopené štvrte miest ? Pomohlo AFU, že dno koryta bude v obrovskej šírke zanesené blatom celé mesiace a neprejazdné pre akúkoľvek ťažkú techniku ?
Jaroslav Pobeha
23.6.2023 10:03 Reaguje na Jaroslav PobehaPavel Hanzl
23.6.2023 12:00 Reaguje na Jaroslav PobehaPavel Hanzl
23.6.2023 11:58 Reaguje na Břetislav Machačeksv
23.6.2023 11:08 Reaguje na Petr Ekosv
23.6.2023 10:59 Reaguje na Miloš ZahradníkPavel Hanzl
23.6.2023 12:14 Reaguje na svvaber
24.6.2023 08:32 Reaguje na svtakových zpráv které se objeví až po události ,vyrobí každý novinář haldu a nepotřebuje k tomu nic než tužku,nebo počítač,
důležité je jen ,že se to někomu hodí a líbí