Zemědělci musí investovat do skladování močůvky a kejdy, aby snížili únik dusičnanů do půdy a vod
"Uvedený odhad zahrnuje náklady spojené s údržbou a obnovou skladovacích prostor podle platných právních předpisů ve výši 0,229 mld. Kč a nově vzniklé náklady na vybudování nových skladovacích kapacit nutných k dodržení požadavku nitrátové směrnice ve výši 0,523 mld. Kč," uvádějí ministerstva v dokumentu, který má ČTK k dispozici. Velikost skladů musí odpovídat půlroční produkci, výjimku mají hnojůvka a tuhá statková hnojiva. Kdyby byla tato výjimka zrušena, náklady by stouply o dalších 1,8 miliardy korun.
Jakost podzemních vod se předloni v Česku meziročně mírně zhoršila. Podle zprávy o stavu vodního hospodářství překročilo limity o 0,9 procentního bodu více měření než předloni, překročení limitů tak bylo v 83,5 procenta případů. Menší problémy jsou u hlubokých vrtů a pramenů, u mělkých vrtů překročily některé z látek limity v 95,5 procenta případů. Nejvýrazněji překračují limity pesticidy, jež do vody zanáší vodní eroze.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Petr Difko
16.6.2020 09:52Dnes se řeší sucho ,povodně ,atd.Proč,protože půda je tak udusaná že nic nevsákne-divím se že tam něco vůbec roste.
pavel peregrin
16.6.2020 10:35 Reaguje na Petr DifkoZdeněk Zobač
3.7.2020 17:16 Reaguje na pavel peregrinJá ne - rád se nechám poučit.