Zhruba 3,5 metru švédského ledovce ochránila před táním plachta
V důsledku globálního oteplování se zmenšují ledovce po celém světě. Nejvyšší švédská hora Kebnekaise jen za uplynulý rok přišla o dva metry ledové pokrývky.
Experiment s plachtou byl proveden na ledovci Helags, což je nejvyšší švédská hora ležící jižně od polárního kruhu.
A cloth sheet used to shield part of the Helags glacier in northern Sweden over the summer saved at least 3.5 metres in height from melting, according to organisers of the private initiative, the first of its kind in Scandinavia. https://t.co/QJEwnNjqst
— Reuters Science News (@ReutersScience) October 6, 2021
"Pokryli jsme malou část ledovce plachtou z vlny a kukuřičného škrobu, abychom zjistili, zda se nám podaří tání sněhu a ledu oproti normálu trochu zpomalit," uvedl spoluautor iniciativy Erik Huss."Plachta ve skutečnosti zachránila před roztáním 3,5 až čtyři metry," dodal.
Huss, který je komunikační konzultant, vystudoval glaciologii a poznamenal, že ledovce jsou nejlepším ukazatelem změny klimatu. "Přesně dokládají, jak se mění klima, a také, co můžete dělat pro ochranu životního prostředí," řekl agentuře Reuters. Nápad s plachtou dostal spolu se švédským dobrodruhem a fotografem Oskarem Kihlborgem.
Plachtou bylo v létě zakryto zhruba 40 metrů čtverečních ledovce Helags. Huss a jeho přátelé ale chtějí experiment zopakovat na větší ploše a zapojit výzkumníky z oboru glaciologie, aby zajistili vědečtější postupy. Zároveň jednají také s výrobcem plachty o tom, zda by bylo možné materiál udělat tenčí, a tudíž lehčí.
Tenčí materiál bude pro rozšíření projektu podle Husse klíčový. Účastníci akce totiž mají v plánu biologicky rozložitelnou plachtu na ledovec vynést, aby minimalizovali emise uhlíku.
Autoři projektu doufají, že zvýší povědomí o tom, jakým hrozbám bude mnoho lidí ve světě čelit, pokud roztají ledovce.
"Miliardy lidí by přišli o přístup k vodě pro zemědělství a průmysl. Kam půjdou? Kde získají vodu?" uvedl Huss. "Miliardy lidí po celém světě žijí u pohoří, jako jsou Skalisté hory, Andy, Alpy, Himálaj (...), kteří závisejí na vodě z ledovců," dodal.
Dalším smyslem akce s plachtou je podle Husse ukázat, že konkrétní činy s cílem zmírnit dopady globálního oteplování mohou přinést výsledky.
Pokrývání ledovců plachtami, aby se zabránilo jejich tání, bylo vyzkoušeno například na severoitalském ledovci Presena. Švédský experiment s plachtou je ale prvním ve Skandinávii.
reklama