https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zlepseni-nakladani-s-odpady-bude-kazdeho-neco-stat-mini-odbornik
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zlepšení nakládání s odpady bude každého něco stát, míní odborník

5.10.2018 00:12 | BRNO (ČTK)
Světová banka odhaduje, že se množství komunálního odpadu na planetě zvýší do roku 2025 o 70 procent. / Ilustrační foto
Světová banka odhaduje, že se množství komunálního odpadu na planetě zvýší do roku 2025 o 70 procent. / Ilustrační foto
Pokud chce společnost zlepšit úroveň nakládání s odpady, tedy produkovat jich méně a více jich recyklovat a energeticky využívat, bude to každého člověka něco stát. Je to však nutné, pokud chceme zastavit každoroční růst objemu odpadů, jež zatěžují životní prostředí, řekl včera na strojírenském veletrhu na konferenci o tzv. oběhovém hospodářství obchodní ředitel společnosti Veolia Využití odpadů Michal Stieber. Po letech diskusí letos Evropský parlament a Evropská komise schválily balíček opatření, která mají národní státy zavádět do legislativy. Česko je tak na startu oběhového hospodářství.
 

Světová banka odhaduje, že se množství komunálního odpadu na planetě zvýší do roku 2025 o 70 procent. Podle odhadů rostlo množství denně vyprodukovaného odpadu na osobu mezi lety 2006 a 2016 dvojnásobně na 1,2 kilogramu. Globálně je nutné se zabývat nakládáním s odpady, aby bylo možné budovat udržitelná a životaschopná města. Problém se týká všech zemí, přestože nejnaléhavější je podle Světové banky v rozvojových zemích.

"Plány jsou ambiciózní a klíčové je zabezpečit dostatek surovin pro fungování ekonomiky, zamezit plýtvání a řešit situaci s odpady. Spousta hodnotných materiálů se stává nerecyklovatelná," uvedl Stieber.

Podle Jana Maršáka z odboru odpadů ministerstva životního prostředí má do dvou let vzniknout strategie s názvem Cirkulární Česko 2040, už nyní je však v české legislativě několik opatření, která mají omezit množství nevyužitého odpadu. Například od roku 2024 bude zakázáno skládkovat neupravený směsný komunální odpad. "Bude se muset energeticky využít nebo vytřídit z něj recyklovatelné složky a na skládce bude moct zůstat jen nevyužitelný odpad," řekl Stieber.

Základním principem oběhového hospodářství je podle něj před uvedením výrobku či obalu na trh položení si otázky, zda je nutný, a pokud ano, zda je z materiálu, který jde zrecyklovat či energeticky využít. "Každé zpřísnění environmentálních cílů a zvýšení úrovně nakládání s odpady nás bude stát něco navíc. Nejlevnější je vyhodit odpad do lesa, ale to přirozeně nechceme," řekl Stieber. Podle něj zatím bojuje Česko s tím, že nejlevnější je skládkování a kvůli tomu na skládce končí nevyužito velké množství energeticky či materiálově využitelného odpadu. Navíc v ceně skládkování nejsou zahrnutá rizika kontaminace podloží a vody či emise oxidu uhličitého.

Aby lidé environmentálnímu nakládání s odpady věnovali více pozornosti, bude podle něj nezbytná kampaň vedená státem. "Musí v lidech podpořit environmentální cítění a také je dostatečně informovat," řekl Stieber. A výrobce bude potřeba přesvědčit, aby využívali konceptu nazvaného EcoDesign. Obal samozřejmě prodává a design jde často proti recyklovatelnosti a využití obalu. Ale i ekodesign může být atraktivní, navíc výrobci mohou získat dobré renomé u zákazníků," uvedl Stieber.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Zdeněk Meitner
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

5.10.2018 11:03
Možná by to chtělo překlad z češtiny do češtiny.
Pan Stieber nám vlastně řekl: je potřeba stavět hladové zdi, abychom my odpadáři měli více práce a větší obrat!
Odpovědět
ig

5.10.2018 13:29 Reaguje na Vladimír Hošek
Bohužel, to už se dlouho děje. Když se v článku zmiňuje ten strojírenský veletrh, tak bych rád doplnil, že podle zákona o odpadech se nedávno (cca před rokem) změnil status kovového šrotu na odpad. Takže je zakázané cokoliv ze šrotu vykoupit. Dřív byla běžná praxe, že soukromníci, ale i firmy vykupovaly ze šrotu ještě použitelný materiál (občas je neuvěřitelné, co všechno se tam octne, někdy i úplně nové věci ještě v originálním obalu, nepoužitý kvalitní materiál, ...). Teď se šroťáci brání, prodají maximálně pod rukou známému nebo ověřenému odběrateli. Jen ať se to roztaví, však ono se to zase vyrobí znova. Ekologie v praxi.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist