Zlepšení nakládání s odpady bude každého něco stát, míní odborník
Světová banka odhaduje, že se množství komunálního odpadu na planetě zvýší do roku 2025 o 70 procent. Podle odhadů rostlo množství denně vyprodukovaného odpadu na osobu mezi lety 2006 a 2016 dvojnásobně na 1,2 kilogramu. Globálně je nutné se zabývat nakládáním s odpady, aby bylo možné budovat udržitelná a životaschopná města. Problém se týká všech zemí, přestože nejnaléhavější je podle Světové banky v rozvojových zemích.
"Plány jsou ambiciózní a klíčové je zabezpečit dostatek surovin pro fungování ekonomiky, zamezit plýtvání a řešit situaci s odpady. Spousta hodnotných materiálů se stává nerecyklovatelná," uvedl Stieber.
Podle Jana Maršáka z odboru odpadů ministerstva životního prostředí má do dvou let vzniknout strategie s názvem Cirkulární Česko 2040, už nyní je však v české legislativě několik opatření, která mají omezit množství nevyužitého odpadu. Například od roku 2024 bude zakázáno skládkovat neupravený směsný komunální odpad. "Bude se muset energeticky využít nebo vytřídit z něj recyklovatelné složky a na skládce bude moct zůstat jen nevyužitelný odpad," řekl Stieber.
Základním principem oběhového hospodářství je podle něj před uvedením výrobku či obalu na trh položení si otázky, zda je nutný, a pokud ano, zda je z materiálu, který jde zrecyklovat či energeticky využít. "Každé zpřísnění environmentálních cílů a zvýšení úrovně nakládání s odpady nás bude stát něco navíc. Nejlevnější je vyhodit odpad do lesa, ale to přirozeně nechceme," řekl Stieber. Podle něj zatím bojuje Česko s tím, že nejlevnější je skládkování a kvůli tomu na skládce končí nevyužito velké množství energeticky či materiálově využitelného odpadu. Navíc v ceně skládkování nejsou zahrnutá rizika kontaminace podloží a vody či emise oxidu uhličitého.
Aby lidé environmentálnímu nakládání s odpady věnovali více pozornosti, bude podle něj nezbytná kampaň vedená státem. "Musí v lidech podpořit environmentální cítění a také je dostatečně informovat," řekl Stieber. A výrobce bude potřeba přesvědčit, aby využívali konceptu nazvaného EcoDesign. Obal samozřejmě prodává a design jde často proti recyklovatelnosti a využití obalu. Ale i ekodesign může být atraktivní, navíc výrobci mohou získat dobré renomé u zákazníků," uvedl Stieber.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Pan Stieber nám vlastně řekl: je potřeba stavět hladové zdi, abychom my odpadáři měli více práce a větší obrat!