Zlínský kraj posunul termín výměny kotlů, aby lidé měli dost času
"Je možné, že lidé budou mít problémy s firmami, které jim budou tyto práce provádět, a s kotli, tak jsme to posunuli do konce ledna, aby byla jakási rezerva včetně vyúčtování. Pokud to někdo bude mít do konce ledna hotové, tak ty peníze dostane," uvedl Mařák, který nyní začal za kraj podepisovat 1245 smluv s úspěšnými žadateli o dotace. Lidé chodí smlouvy podepisovat na úřad nebo je dostávají poštou.
Kraj rozdělí z evropských peněz na výměnu kotlů 148 milionů korun. Celostátní projekt si klade za cíl vyměnit staré kotle na tuhá paliva za ekologičtější způsoby vytápění. První kolo rozdělování dotací provázel v kraji i v celé zemi velký zájem lidí.
Nejčastěji si budou lidé v kraji instalovat kotel na biomasu, učiní tak 41 procent žadatelů. Další budou mít nový plynový kotel, kombinovaný kotel na uhlí a biomasu, tepelné čerpadlo či kotel na uhlí. Lidé dostanou 70 až 85 procent nákladů, maximální výše je stanovena na 150.000 korun.
Do roku 2020 se v kraji i republice počítá s dalšími dvěma výzvami, v kraji by mělo být rozděleno ještě přes 300 milionů korun. V republice byly v první vlně určeny na výměnu kotlů tři miliardy korun z evropských peněz. Do roku 2020 by mělo být rozděleno devět miliard korun a vyměněno až 100.000 kotlů. Měla by tak být nahrazena až jedna třetina nejvíce znečišťujících kotlů v zemi.
reklama